Zima nám pomaly, ale isto dáva posledné zbohom. Dni sa predlžujú a slnko nás svojimi čoraz silnejšími lúčmi láka na čerstvý vzduch. Výber prvých jarných výletov nemusí byť vždy najjednoduchší. Na turistických chodníkoch sú sezónne uzávery a celoročne prístupné trasy sú ešte premočené a plné blata. Potulky po slovenských hradoch by tak mohli byť ideálnym začiatkom turistickej sezóny.
Čo si netreba zabudnúť?
Výbavu potrebnú na prechádzku na hrad síce nemôžeme porovnávať s tou na výstup na končiare, no ani takýto výlet netreba podceniť. Zabudnúť by ste si určite nemali pevnú obuv, slnečné okuliare alebo šiltovku a fľašu vody. Ak plánujete zostať vonku dlhšie, pribaľte aj opaľovací krém a batoh.
Ak si radi počas výletov robíte fotky na pamiatku, myslite na to, že mnohé hrady, najmä tie zrúcané, sú postavené v skalnatom teréne. Ten je hlavne v jarnom období klzký. Dbajte preto nielen na ochranu vášho zdravia, ale aj vášho smartfónu. Obzvlášť, ak patríte k majiteľom tých najnovších modelov. Obaly na mobil Samsung, Apple či Huawei? V prípade nešťastného pošmyknutia sa práve tie môžu stať „hrdinami“ vášho výletu a ochrániť vaše obrázkové spomienky.
Na aké hrady sa počas jari vydať?
Čachtický hrad
Slovenské hrady boli odpradávna opradené legendami, mýtmi a historkami. Práve vďaka nim sú tieto historické miesta dnes ešte viac vyhľadávané turistami z rôznych kútov sveta. Azda najpútavejší príbeh z našich končín ponúka zrúcanina Čachtického hradu, na ktorom sídlila čachtická krvavá pani, grófka Báthory.
Legenda o jej živote sa stala námetom mnohých filmov a divadelných inscenácii. Návšteva tohto miesta má v sebe nezameniteľnú energiu, ktorá tkvie v jej krvavej histórii. Ak ste doteraz tento hrad nenavštívili, mal by sa zaradiť na váš jarný zoznam.
Bratislavský hrad
Ak máte v pláne spojiť návštevu hradu s iným kultúrnym zážitkom, najideálnejšou voľbou bude hrad, ktorý sa nachádza v niektorom z našich nádherných miest. A čo tak vydať sa priamo do toho najväčšieho?
Dominantou nášho hlavného mesta je bezpochyby Bratislavský hrad, ktorý tvorí súbor niekoľkých stavieb. Najstaršia písomná zmienka sa vznikla v roku 907, keď sa hrad tešil veľkej sláve a obľube. Ani dnes tomu však nie je inak. Voľne prístupný areál spolu s Historickým múzeom Slovenského národného múzea ponúka ideálne podmienky na jarný výlet za históriou.
Hrad Šomoška
Jedným z ďalších svetových unikátov, ktorý rozhodne stojí za návštevu, je hrad Šomoška. Leží na slovensko-maďarských hraniciach a pýši sa unikátnym kamenným vodopádom a kamennými moriami, ktoré vznikli sopečnou činnosťou.
Turistický chodník končí na nádvorí zrúcaniny a je lemovaný náučnými tabuľami. Tie ešte viac obohacujú zážitok z výletu. Jednoduchú trasu zvládnu ako deti, tak aj dospelí. Za odmenu vás budú na samom vrchu čakať neopakovateľné výhľady.
Trenčiansky a Nitriansky hrad
Ak vás, naopak, lákajú uličky menších miest, máte na výber hneď z niekoľkých možností. Za zmienku určite stojí Trenčiansky hrad. Bol postavený v 11. storočí a slúžil na ochranu západného pohraničia.
V súčasnosti je vyhľadávaným miestom, na ktorom sa môžete vydať po stopách známych panovníkov, akými boli Matúš Čák Trenčiansky, Alexej Thurzo alebo Imrich Forgách. Dominantou je Matúšova veža i Omarova studňa, ktorá je opradená rôznymi povesťami. Či sú pravdivé, to sa dozviete pri návšteve hradu.