Invázia selfies alebo Paríž so svojrázou masového turizmu

Pred nedávnom ma zaujali protesty domácich na Mallorke, ktorí oblievali turistov vodou. Paríž, Rím, Benátky, Krakow, Malaga, aj v iných európskych metropolách už zavádzajú obmedzenia. Masový turizmus, ktorý rozbehli nízkonákladové letenky, airbnb, all inclusive dovolenky ale tiež zaoceánske megahotely brázdiace okolo pobrežia Stredomoria a Karibiku sa v mnohých turistických metropolách už vymkli spod kontroly. Masový turizmus má proste svoje špecifiká.

Cesta do Paríža

Aj Tibor, sa jedného dňa rozhodol, že je načase objaviť svet. Na Facebooku videl fotografie svojich kamarátov z nádherných exotických destinácií a rozhodol sa, že aj on potrebuje zážitky hodné zdieľania na sociálnych sieťach. A tak sa vydal na svoje veľké objavovanie Paríža, pretože Eiffelova veža je predsa ikona, ktorú musí vidieť každý správny cestovateľ. Kúpil si lacnú letenku, ktorá sľubovala „všetko okrem krídiel“. Dostal lotériu, čakanie na záchod a hodinové meškanie. Ale podľa jeho vlastných slov mu letisko v Paríži zabezpečilo najväčší adrenalín a zážitok. Je to obrovské bludisko, kde stratí orientáciu aj skúsený slováčisko.

Pozri celú fotogalériu Paris >

Svetové ubytovanie

Blúdiac po internete, hľadajúc najvýhodnejšiu ponuku ubytka objavil Tibor hotelovú sieť World Premiere Class. Po ubytovaní, vzdialenom viac ako kilometer od stanice vlaku, ktorý ho priblíži k metru, zistil, že býva v miestnosti menšej ako je jeho špajza, s hygienickým jadrom odliatym z jedného kusu plastu, kde ak chce spláchnuť, musí včas uskočiť, pretože sa dezinfikuje celá kabína vrátane umývadla a sprchy.

Louvre

Paríž. Prvým cieľom bol slávny Louvre. Po dlhom čakaní v rade sa konečne dostal dovnútra. Najprv pozeral so záujmom. Asi po stom obraze začal vnímať umenie ako tapetu. Na to, aby videl Monu Lisu, musel prejsť cez dav ľudí s telefónmi a selfie tyčkami, ktorí sa snažili zachytiť čo najlepší uhol. Po zhruba piatich minútach vtesnaných medzi spotené telá a blesky fotoaparátov si povedal, že je načase prejsť na niečo menej náročné – francúzsku kuchyňu.

V malom bistre si objednal známe „escargot“ (slimáky), ktoré mu influenceri na instagrame odporúčali ako parížsku delikatesu. Keď mu priniesli tanier plný malých tvorov, ktoré zvyčajne vídaval len v záhrade, pochopil, že kulinárske zážitky budú vyžadovať viac odvahy, než predpokladal. Nakoniec sa rozhodol, že miestne pekárne s bagetami a croissantmi budú lacnejšou a bezpečnejšou voľbou.

Eiffelovka

Tibor vystupuje na Trocadero. Eiffelovu vežu je takmer nemožné vidieť bez zástupu turistov, ktorí sa snažia získať svoj perfektný záber. Každý chce dokázať, že je kreatívny a že tam naozaj bol, hoci si výhľad na Paríž z Eiffelovky pre veľký rad a drahé vstupné vôbec neužil. Znalý fotografických rád, presúva sa radšej do modernej časti Paríža, na námestie La Defence.

Až tu sa naplnia Tiborove kreatívne ambície. Navyše v kaviarni pod Veľkou archou našiel espresso za euro. A to sa v Paríži ráta.

Centre Pompidou

Pri príchode k Centre Pompidou Tibor zarazene zastavil. Miesto klasickej múzejnej budovy sa pred ním týčila obrovská konštrukcia plná rúr, káblov a oceľových nosníkov, ktoré vyzerali, akoby ich niekto postavil naopak. „To je umenie?“ zamumlal, pokúšajúc sa pochopiť zmysel tejto architektonickej štruktúry, ktorá viac pripomínala priemyselnú továreň než múzeum.

Po tom, čo úspešne našiel vstup (čo samo o sebe bolo výzvou), sa Jozef ocitol v modernom labyrinte výťahov, eskalátorov a schodísk, ktoré ho viedli do sveta moderného a súčasného umenia. Po niekoľkých hodinách bojovania s modernými inštaláciami našiel útulné miesto s dielami Picassa, Matissa a Dalího. „Aha, konečne niečo, čo rozumiem!“ zvolal s úľavou. Užíval si každú sekundu strávenú medzi dielami, ktoré nevyžadovali žiadne vysvetlenia ani technologické zručnosti.

Paríž a Montmartre

Ikonická parížska štvrť, ktorá inšpirovala umelcov ako Picasso, Van Gogh či Toulouse-Lautrec je magnetom pre každého. S úzkymi uličkami, kaviarňami, magnetkami, umeleckou históriou a nádherným výhľadom na Paríž je Montmartre pre Instagram mimoriadne pôsobivý. Avšak Tibor mal iný druh zážitku.

Život na Montmartre začína už o šiestej hodine, keď prví turisti vyrazia na lov najlepšieho miesta na fotenie. Niektorí dokonca prichádzajú ešte skôr, aby mohli zachytiť východ slnka nad Sacré-Cœur bez zbytočných cudzích tiel v zábere. Samozrejme, plány všetkých zlyhajú, keď zistia, že ďalších tristo ľudí malo ten istý geniálny nápad. A to sa deje každý deň. Mení sa len obsadenie. S bazilikou v pozadí a tisíckami ďalších mobilov nad hlavou sa aj Tibor pokúša vytvoriť dokonalý záber.

Na Place du Tertre, kde kedysi tvorili najväčší umelci, Tibor objavil nekonečné rady stánkov s portrétmi a karikatúrami. Každý chce mať svoj vlastný portrét. Tibor odolal. Miestni umelci produkujú „umelecké“ dielka rýchlosťou pásovej výroby.

Až večer na Montmartre je romantickejší. Reštaurácie sú preplnené a najväčším hitom je objednanie „tradičného“ jedla, ako je napríklad coq au vin, a jeho následné postnutie na Instagram s popisom: „Žijem ako Parížan!“

Paris 6 sec

Pozri celú fotogalériu Paris >

Paríž a jeho kaviarne

Na dobrú kávu je vždy správny čas. Atmosféra kaviarní, ktorá kedysi inšpirovala básnikov a maliarov, je dnes zaplnená neustálou vravou v jazykoch celého sveta. Každý druhý stôl sa mení na improvizované fotografické štúdio, kde sa káva a croissant musí najskôr dôkladne nafotiť z každého uhla, než sa doň vôbec niekto zahryzne. Kaviareň „Le Chat Noir“ je obľúbeným miestom, kde si môžete vychutnať autentický croissant – ak sa vám podarí nájsť voľný stôl.

Tibor mal za sebou už 2 dni. V Paríži videl všetko ale pritom veľa nevidel. Nafotil fotky, ktoré už predtým nafotili milióny iných. Zažil to, čo zažíva každý. Turista milión. Potichu premýšľal, či nenastal čas ujsť z toho turistického cirkusu a vnímať mesto cez jeho bočné uličky a zašité miesta, kde môže stretnúť aj skutočne autentického Parížana. Ale aj to má svoje úskalia.

Najironickejším momentom masovej turistiky je, keď sa turisti začnú sťažovať na… turistov. Nespokojní s tým, že ich obľúbené miesta sú preplnené, začnú hľadať „skryté perly“ a „neobjavené miesta“. A tak sa stáva, že keď niečo objavia, postnú to na Instagram, otagujú a nová vlna turistov objaví tieto skryté perly. Cyklus sa opakuje. Cestovatelia hľadajúci pokoj a autenticitu sa ocitajú v rovnakých davoch, ktorým sa snažili vyhnúť.

Pošli ďalej
Tibor Gapota
Tibor Gapota

Vláčikový nadšenec, aktívny účastník a bloger 7 kopcov 3 jazerá a sprievodca výletmi po slovenských hradoch a zámkoch.

Articles: 35