Stále v pohybe a na cestách, často v celodennom strese. Huawei Watch D hodinky pre športovca s hypertenziou prišli ako na zavolanie.
Hypertenzia sa dostavila nenápadne
Posledný rok som zažil niekoľko prekvapení. Tým najväčším asi bolo zistenie, že mám silnú hypertenziu. A tak som si deň po medailobraní síce odfúkol, ale nameral tlak 187/118. Podobne to dopadlo aj pri futbalovom finále Argentína Francúzsko. Celkom vysoká tlak na seniora, ktorý verí, že je stále statný mládenec. Keďže pískanie v ušiach som nezažil prvýkrát, urobil som si čas na návštevu lekára. Ten ma hneď odšikoval do lekárne po lieky s radostným oznámením: „bude to asi doživotne.“ 🙂
A do toho mi zavolali z Huawei: „Nechceš otestovať naše nové hodinky s tlakomerom?“
K hodinkám s tlakomerom som skeptický. (už som mal nejaké na ruke ale ich presnosť mi skôr pripomínala číselnú lotériu) Ale odpovedám: „Vivat, som váš pacoš, poďme do toho.“ Slovo dalo slovo a o dva dni som mal testovacie hodinky na rukách.
Huawei Watch D prvé zblíženie
Prvý deň som dlho hľadal spôsob, ako dať remienok správne na ruku. Huawei Watch D sú totiž prvé hodinky na svete, ktoré merajú tlak podobne ako zdravotnícke tlakomery – tlakovou manžetou, umiestnenou v remienku. Manžetu si nastavíte podľa veľkosti ruky ale rozhodne nie bez komplikácií. Možno starnem. 🙂 Po prezretí asi 10 youtube ukážok (ako remienok správne nasadiť) som pochopil, že je lepšie ísť k hodinárovi a poprosiť ho, nech to urobí za mňa. Oplatilo sa.
Krvný tlak
Huawei hovorí, že tlakomer meria s presnosťou +-3 mm Hg. Keďže mi práve nasadili lieky a tiež trochu experimentujem, môžem porovnať výsledky merania s bežným tlakomerom a s hodinkami súčasne. Prikladám iba zopár nameraných hodnôt, ale sedelo to za dva týždne experimentovania s tabletkami, cesnakom a pohybom celkom fest.
Tlakomer | Watch D |
169/103 | 171/98 |
146/98 | 148/96 |
138/89 | 135/93 |
128/87 | 125/85 |
Neklamali. Tie hodinky naozaj vedia merať tlak. A presne.
Huawei zdravie
Lekárka mi po nasadení liekov dala tiež do ruky papierik, aby som si zapisoval namerané tlaky každý deň. S prekvapením musím uznať, že pridružená aplikácia Zdravie v telefóne to robila za mňa oveľa dôslednejšie a ponúkla mi prehľadnú tabuľku s grafom a presným časmi merania.
Treba zdôrazniť, že meranie nie je kontinuálne ani automatizované. Chvíľu mi tiež trvalo dodržať osobnú disciplínu a nastaviť sa do predpísanej polohy pri meraní. Akonáhle hýbete rukou alebo nie ste v predpísanej polohe, hodinky odmietnu tlak zmerať.
Meranie EKG
Pod hlavným tlačítkom nájdete aj druhé tzv. HEALTH. Je to dotykový senzor. Tu sa priložením prsta meria 30 sekundové EKG, ktoré vám napovie, či srdce pracuje v poriadku a nemáte nejaké arytmie, šelest či iné problémy.
Meranie tepu a SpO2
Kontinuálne meranie tepu a SpO2 bolo štandardom už aj v športovej edícii Watch 3, tak ju veľmi rozoberať nebudem. Funguje dobre. Nezabudnime, že hodnota prekysličenia krvi pod 90% je prvým príznakom Covidu či respiračných chorôb. To je to meranie, čo dával štát seniorom sticker na prst.
Aplikácia zdravie
Neviem presne ako to funguje ale Huawei Watch vyhodnocujú aj kvalitu spánku a stres. Testujem to na sebe už niekoľko mesiacov na predchádzajúcom športovom modeli Watch 3 Pro a musím povedať, že ešte ma to baviť neprestalo. Vidím totiž priamy súvis medzi kvalitou spánku, stresom a nameraným tlakom.
Športové funkcie Watch D
Myslel som, že ak Watch 3 Pro používajú skôr aktívni ľudia a športovci, Watch D majú skôr zdravotné a medicínske ambície. Ale nie je to tak.
V hodinkách som s prekvapením našiel integrovaný GPS modul a všetky základné športové režimy. Beh, bicykel, a pod… Pravdepodobne nebudú mať toľko funkcií a vychytáviek ako športové GT Pro-čká, ale bežnému aktívnemu športovcovi a kardionaprávačovi bohato vystačia na všetky športy.
Keď som provnával GPS trasy s Watch 3 Pro a Watch D nezaznamenal som (ani v časoch, ani v trase) temer žiadne rozdiely. Veľmi podobne fungovali aj na bežeckom páse i cyklotrenažéri, ktoré denne počas zimy používam.
Jediné, čo ma zarazilo, či sú vhodné na plávanie? Píšu síce vodeodolnosť IP68 ale ten tlakový náramok močiť v chlórovej vode? No neviem, nenabral som odvahu. 🙂 Ale spýtam sa v Huawei a doplním.
Krokomer, kalórie a podobné veci dnes považujeme za štandard a tu tiež nechýbajú.
Smart hodinky Huawei Watch D sú nadupané
Skrývajú v sebe okrem tlakového náramku snímač akcelerometra, gyroskopický snímač, optický snímač srdcového tepu, senzor okolitého svetla, teplotný senzor, senzor diferenčného tlaku i Hallov senzor na meranie magnetického poľa. Dobíjajú sa bezkontaktne v kolíske. Za viac ako týždeň som ich však dobíjal iba raz. Dokonca ani časté nafukovanie remienka a ani GPS sledovanie nestiahli výdrž batérie pod tri dni.
Ocenil som, že výrobca sa neorientoval len na vlastnú značku. Hodinky sú úplne kompatibilné so všetkými smartfónmi Android 6+, iOS 12+, i Harmony. Je jedno aký telefón máte, hodinky sa spárujú.
Moje stanovisko pre a proti
Bohužiaľ sám mám hypertenziu. Beriem lieky, behám, športujem, bicyklujem i pracujem. Často vypením, často som na cestách a často v strese. Práve to je dôvod, že tieto hodinky už z roky nezložím.
A poviem aj prečo:
- Práve to presné meranie tlaku je totiž kritické. Ak ste kardiak a trpíte hypertenziou, viete o čom hovorím. Zvýšený tlak totiž nebolí. Kým si človek nejaké príznaky vôbec všimne, môže byť aj neskoro.
- EKG, SpO2, meranie teploty, krvného pulzu sú už len vítaným benefitom.
- Hodinky nie sú najlacnejšie. Ako novinka stoja 399 Eur ale verím, že cena sa ešte ustáli niekde na hranici pod 350 Eur.
- Pri porovnaní s bežnými tlakomermi v cenách od 25 do 100 € sa to môže zdať veľa. Ale skúste na cestách nosiť polkilový tlakomer s obrovskou manžetou. Skúste s ním letieť na kanáry. Skúste mať ten tlakomer v batohu pri hrebeňovke Fatry alebo Tatier, alebo ho skúste voziť v zadnom vačku cyklodresu pri bicyklovaní. To jednoducho nejde. Takto mám tlakomer i EKG stále zo sebou. A nielen to.
- Viem koľko je hodín. Poviete: „To sa môžeš aj spýtať.“ Máte pravdu. Ale už sa nemôžem spýtať: „Koľko, kedy, kade, v akej tepovke a za koľko som zabehol.“
- Watch D sú totiž aj plnohodnotný športtester s GPS a športovými funkciami. Pozn. Ten remienok vo vode ma fakt zaujíma. Doplním neskôr. 🙂
- Aj pri častom meraní prekvapivo dlhá výdrž batérie. Kamaráti s TouchIt ma kedysi upozorňovali, že najväčší problém Huawei hodiniek je nájsť tú prekliatu dobíjačku, lebo je dlho nepotrebujete. 🙂
- V recenzii by mala svoje zohrať aj estetika. Ale kto ma poznáte viete, že toto veľmi nesledujem. Zaujíma ma funkcionalita. Efekty patria skôr do kategórie Fashion. Áno, hodinky sú pekné. Majú elegantné grafitovo čierne hliníkové telo. Áno, majú tiež perfektne čitateľný AMOLED display s desiatkami vymeniteľných ciferníkov.
- Majú však najmä kvalitný remienok s dvoma verziami tlakových náramkov na širšiu i užšiu ruku. A merajú presne tlak.
Verdikt
Huawei Watch D hodinky pre športovca s hypertenziou. Pre mňa je sebecky rozhodujúce, že ako jediný produkt na trhu riešia môj základný problém. Presné meranie krvného tlaku. Kedykoľvek a kdekoľvek. V tom sú jedinečné.
A tak, keď sa ma rodina spýtala, čo chcem na vianoce, povedal som prvýkrát namiesto ponožiek: „Zložte sa a kúpte mi jedny. Potrebujem ich.“