Huawei Pura 70 Pro test: evolúcia od zrkadlovky k smartfónu

Netúžil len ukázať deťom Paríž. To bola zámienka. Hlavne chcel dokázať svetu a sebe, že vie fotiť. Kilo a pol ťažká zrkadlovka s trojkilovou sadou objektívov vo fotobatohu mu prelamovala krk. A on, otec fotoreportér, hľadal svoj najoriginálnejší záber. Tak akosi štartovala slepá vývojová vetva primátov, ktorá sa po príchode digitálnych zrkadloviek rozšírila po celej planéte. Ako rýchlo sa v turistických centrách zjavila, tak z nich po nástupe fotomobilov pomaly mizne.

Zatiaľ, čo jedni ešte kopírujú karty plné raw formátov do PC a čakajú na svoju chvíľu veľkého uznania od kreatívneho sveta, tí druhí plnia sociálne siete priamo z mobilu miliónmi fotiek, ktoré majú nielen skvelú saturáciu, HDR a bokeh, ale sú i aktuálne a osobné. Zakiaľ čo prvá skupina precizuje výsledný efekt vo Photoshope, druhá loví reálny život a okamžite ho s využitím AI súka na siete. Obe skupiny pritom milujú kreativitu a generujú kvantá fotiek.

Na jednej strane turista, fotograf, kreatívec, ovešaný zrkadlovkou a výbavou veľkou ako polovičný Samsonite kufor, na druhej strane maník s najnovším smartfónom, ktorý má viac megapixelov a režimov než Hubbleov teleskop.

Pre reportáž z Drážďan som zvolil ako hlavný fotoaparát smartfón Huawei Pura 70 Pro. Vlajková loď spoločnosti Huawei pre rok 2024. Nad ním je ešte model Ultra, ktorý sa však na Slovensko nedodáva.

Prečo smartfón?

Zrkadlovka vyžaduje celý batoh príslušenstva: objektívy, statívy, filtre, batérie, káble, databanky, dobíjačky. Medzitým Pura 70 Pro sa pohodlne zmestí do vrecka a vydrží celý deň. Dobiješ ho rýchlonabíjačkou kdekoľvek s jedným USB C káblom.

Skúste si predstaviť, že zbadáte jedinečný moment a chcete to odfotiť: „Počkaj, miláčik, musím prehodiť objektív a nastaviť clonu.“ So smartfónom Pura 70 Pro ste pohotovejší.

Ešte väčším benefitom je preprava smartfónu lietadlom. Fakt netreba platiť extra batožinu.

Rýchlosť a dynamika

Nie je nič horšie než premeškať perfektný moment, kým zrkadlovku nastavíte. Smartfón vytiahnete z vrecka, kliknete a hotovo.

Ak ste chceli dodnes zachytiť vášho psa, ako práve robí premet cez švihadlo, alebo makro obraz včeličky na kvete, s dlhou predprípravou zrkadlovky a objektívu by sa to dalo. S Pura 70 Pro to však zachytíte tiež. A rýchlo. Navyše bez veľkých znalostí optiky a nastavení.

Automatická dokonalosť

Ultra Speed Snapshot, Enhance images, Night, Super Macro, Macro, Story Creator, High-res, Time-Lapse, Ultra Wide Angle Lens, Aperture, Dual-View Video, Portrait, Pro, Slow-Mo, Panorama, Monochrome, Light painting, Filter, Stickers, Documents, Master AI, Moving Picture, 4D Predictive Focus, Capture Smiles, Audio Control, Timer, Burst Shooting….

Pura 70 Pro má veľa režimov a umelú inteligenciu, ktorá dokáže automaticky nastaviť všetko od jasu po kontrast. Aj keď neviete, čo znamená ISO alebo clona, vaše fotky budú stále vyzerať skvelo. Dynamika, portrét, nočný záber, fotografia, makro, supermakro,… Zrkadlovky vám síce dajú kontrolu nad všetkým, ale ak neviete, čo robíte, môžete skončiť s fotkami, ktoré vyzerajú ako nepodarené pokusy z Petzvalovho okruhu.

Sociálna sieť ready

S Huawei P70 Pro môžete okamžite zdieľať svoje momentky i umelecké diela na sociálnych sieťach. Odfoťte svoju večeru v reštaurácii, pridajte filter, pár hashtagov a hneď vám môže suseda závidieť. So zrkadlovkou by ste najprv museli prekopírovať fotky do počítača, upraviť ich a to by trvalo večnosť. Kým by ste to stihli, vaše jedlo i suseda by už dávno vychladli. 🙂

Cena a dostupnosť

Zrkadlovka je investícia, ktorá môže vážne zasiahnuť vašu peňaženku. Top verzie foto smartfónov (o nižších triedach sa nebavme) sú síce tiež drahé (okolo tisíc eur) ale sú univerzálne. Okrem fotenia môžete telefonovať, chatovať, platiť, navigovať sa cez mesto, a dokonca sledovať videá mačičiek na YouTube. A povedzme si pravdu, zrkadlovkou sa do Boltu nedovoláte. S Huawei Pura 70 Pro áno.

Žijeme v dobe, kde menej je viac. Minimalizmus a jednoduchosť sú trendy a smartfón je ich šampiónom. Žiadne ťažké fotobatohy, žiadne nekonečné prípravy. Len vy a váš smartfón, pripravení zachytiť svet okolo vás v tej najlepšej kvalite. Fotografovanie smartfónom je jednoducho pohodlnejšie, rýchlejšie a efektívnejšie.

Kedy smartfón a kedy zrkadlovku?

Už roky sledujem pokles dopytu po fotografiách v tlačovej kvalite. Výročné správy, tlačené katalógy, celkovo tlač je vo významnej stagnácii. Všetko prechádza na online. Ak ste profesionál, položte si otázku: „Kedy ste naposledy fotili fotku určenú pre kvalitnú tlač?“

Ak si chcete užiť fotenie so všetkým, čo k tomu patrí, vždy môžete vytiahnuť svoju starú zrkadlovku. Pocítite pritom nostalgiu aj zapôsobíte profesionálne na okolie. Najmä ak poškuľujete po svete modelingu. Vtedy je zrkadlovka na mieste. Máte totiž povinnosť presvedčiť.

Ale pre každodenný život a prácu sú online fotky, kde okamihy prichádzajú a odchádzajú rýchlosťou svetla racionálnou cestou. A vlajkové lode fotomobilov neprekonateľným víťazom. Takže, ak ste ešte nepresedlali na smartfón, je načase to zvážiť. Váš chrbát aj vaša peňaženka vám za to poďakujú!

Huawei Pura 70 Pro test

Čakal som naň dlhšie než mi bolo milé ale už som ho z ruky nepustil. Úvahy vyššie (zrkadlovka vs smartfón) som začal riešiť už v roku 2017, keď som si prvý krát v Alze kúpil Huawei P 20 Mate s jeho nočným režimom. Vtedy som ešte pozeral na fotenie mobilom ako na niečo pomimo, čosi menej kvalitné, digitálny rodinný záznamník. Ako som však sledoval evolučný vývoj týchto zariadení, začal som im stále viac veriť. Dnes fotím prakticky všetko smartfónmi Huawei a s nadšením čakám každý rok na nový model. Ten tohtoročný je práve Huawei Pura 70 Pro.

Fotíme s Huawei Pura 70 Pro

Fotomobil Huawei Pura 70 Pro je vybavený tromi sklami:

  • 50 MP hlavným ultra svetelným objektívom s clonou F1.4~F4.0 a optickou stabilizáciou, ktorý môžte automaticky aj manuálne nastavovať,
  • 12.5 MP ultraširokým objektívom so svetelnosťou F2.2 a
  • 48 MP ultra svetelným teleobjektívom so svetelnosťou F2.1 a taktiež optickou stabilizáciou.

A tú stabilizáciu veru je poznať. Zoom je do 3,5 násobného zväčšenia optický a do priblíženia 10x celkom použiteľný. Výrobca síce udáva až 100 násobné priblíženie ale pokiaľ chcete dobré fotky nad 10x nemá význam ísť. Veď to bohate stačí.

  • Predný selfie objektív má skvelý autofocus s 13 MP rozlíšením a svetelnosťou F2.4.

Po prvom zaťažkávacom teste v Drážďanoch na zaujali najmä 4 veci:

HDR

c Priznám, takéto HDR (dynamický rozsah tónov) som ešte na žiadnom smartfóne nezažil.

Neviem či je to spôsobené vačším sklom, svetelným dopadovým čipom alebo AI technológiou, ale výsledky boli mimoriadne prekvapujúce, s minimálnym šumom a nebojím sa povedať: použiteľné pre profesionálne použitie. Čo musím špeciálne vyzdvihnúť je prekreslenie poltónov vo svetlom a tmavom kľúči a tiež vyváženie bielej v akejkoľvek situácii.

Ostré protisvetlo

Trochu slabšou stránkou je fotenie v ostrom protisvetle, v niektorých prípadoch som si zažartoval, že by si Pura 70 zaslúžila aj vyskakovaciu slnečnú clonu.

Super makro

Tak toto ma dostalo. V režime supermakro získate fotografie v neskutočnom rozlíšení a detaile o akom sa vám v smartfónoch pred tým ani nesnívalo. Všimnite si kresbu, farebné podanie, vyváženie bielej na muškátoch a bokeh.

Dynamický záber

Práve dynamické zábery boli donedávna hlavnou slabinou smartfónov. Ale toto? Pozeráte sa na fotografie z vlaku, z ruky, cez okno, pri rýchlosti 120 km/h na objekty vzdialené menej ako 5 metrov.

3 zábery cez okno vlaku v 120 km/h rýchlosti:

Na týchto fotkách sme skúsili ísť úplne na doraz. Čo odfotíte, to okom nezachytíte. Dva míňajúce sa vlaky v stretávacej vzájomnej rýchlosti vyše 250km/h pritom stena foteného vagóna bola od objektívu vzdialená menej ako meter. Schválne si všimnite postupný náklon – prácu zvislej uzávierky.

Záver si urobte sami ale môj rezult zneje: S týmto smartfónom môžete kľudne zachytiť úsmev jazdca na dostihoch, ktorý v šprinte prechádza cieľovou páskou.

Autofokus a optická stabilizácia

Rýchlosť a presnosť preostrovania, doplnená terčíkom je prudko návyková. Manuálne ostrenie som zapol iba v zopár prípadoch, keď som chcel otestovať manuálne vlastnosti. Fotoaparát (tak Huawei smartón volám) však akoby predvídal, čo chcem fotiť 🙂

Ak necháte rozhodovanie na ňom, zachytíte výborné ale najmä okamžité scény. Nemusíte riešiť techniku, môžete sa sústrediť na atmosféru, moment, svetlo a kompozíciou. A to všetko vo vrecku alebo v dlani. Pura 70 Pro má totiž pri svojich rozmeroch mimoriadne ergonomický úchop a dobre sa drží.

Huawei Pura 70 Pro

Pura 70 Pro váži iba 220 g. To všetko s 6,8 palcovým LTPO OLED displejom, s rozlíšením 2844 × 1260 pixelov, obnovovacou frekvenciou 120 Hz a neskutočným farebným podaním s hĺbkou až 1,07 miliardy farebných tónov. Áno oveľa viac než Adobe RGB. To ľuďom, ktorí pracujú v Adobe Lightroom môže prísť občas až ľúto. Farebné podanie fotiek na mobile je totiž lepšie, ako keď si prevediete fotky do PC.

Mal by som zmieniť životnosť batérie. V mobile ja zabudovaná 5050 mAh batéria. Fotím veľa a každý deň som skončil s kapacitou pod polovicou jej kapacity. Pritom pre jej šetrnosť dobíjam iba na 90%.

Veľkosť úložiska 12 GB RAM + 512 GB ROM spolu s Huawei Cloudom mi tiež umožnila vôbec neriešiť zálohovanie fotiek. Jednoducho fotím.

Viac fotografií nájdete vo fotobanke Dresden. Fotky, ktoré uvidíte na webe, však zďaleka nevystihujú realitu nasnímaného. Ak máte záujem napíšte a rád vám pošlem originál snímky bez úprav a v plnom rozlíšení. Tá oveľa viac napovie, aký potenciál môžete mať s Huawei Pura 70 Pro v ruke. Smartfón totiž umožňuje rozlíšenie pre fotografiu (podľa zvoleného módu) až do 8192 × 6144 pixelov a pre videá až do 3840 × 2160 pixelov.

Fotobanka Dresden >

Len pre úplnosť dodám, že Pura 70 Pro je obsluhovaná operačným systémom EMUI 14.2 (čo je vlastne Android 12 s ich nadstavbou) a čipom 4G Kirin 9010, ktorý nie je najnovší, ale pohodlne zabezpečuje prácu aj v mutlitasku.

Záverom

Chápem, že dlhodobý konkurečný boj v inovácii fotomobilov sa odohráva medzi zopár značkami. To, kam sa za pár rokov posunuli ich prémiové modely, je až neuveriteľné. Každý nový „release“ posúva hranice smartfónov ďalej. A mňa teší, že Huawei sa temer vždy umiestňuje na čelných pozíciách v nezávislých testoch fotomobilov DxOMark.

Tento článok je však venovaný skôr tým oteckom, amatérskym i semiprofesionálnym fotografom, ktorí smartfóny podceňujú a stále im lámu krky tie 8 kg batohy zrkadlovkovej výbavy. Vyskúšajte Huawei Pura 70 Pro, pozrite sa na kresbu, detaily, možnosti, potom na jeho cenu a už ho z ruky nedáte.

Pošli ďalej
Petere
Petere

Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Jazdí s radosťou, pre dobrodružstvo, zážitky a endorfín. Jazdí cestu i horu, nie je mu cudzí ani e-bajk. Zakladateľ združenia a blogu Reštartnisa. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 55