Huawei P60 Pro evolučný skok fotomobilov v zoome a makre

Chvíľu to trvalo, kým sa mi dostala do ruky nová vlajková loď smartfón Huawei P60 Pro. Pri každoročnom novom modeli očakávam pokrok. Nový model ma však dostal po prvých sto snímkoch. Tá zmena je natoľko očividná, že by som sa ju nebál nazvať evolučným skokom v zoom a makre fotomobilov. Niečo podobné som ešte nevidel. Ale poďme k veci.

Zoom aký na smartfónoch nečakáš

48 MP Ultra svetelný teleobjektív F2.1 s optickou stabilizáciou, 3,5 násobným optickým priblížením a 100 násobným digitálnym zoomom na prvý pohľad neznie nijak svetovo. Také už bolo a sto násobné priblíženie je tiež skôr údaj na ohurovanie než praktické použitie.

Ale to, čo tento objektív (samozrejme s nemalou pomocou digitálneho postprocesingu priamo pri snímaní) dokáže, je niečo neuveriteľné.

Posúďte sami

To isté miesto, ten istý uhol, tá istá svetelnosť, desaťnásobné priblíženie. Prvý záber Apple Xs, druhý Mate 50Pro, tretí P60 Pro. komu sa rozdiely nezdajú dosť čitateľné, tri ďalšie detaily (výrezy z tej istej fotky) napovedia všetko. Jediné slovo ktoré ma napadá, je excelentné.

Huawei MATE50 Pro kraľoval v rebríčku DXO MARK veľmi dlho ako vôbec najlepší fotomobil. Ale P60 Pro ho so skóre 156 z tohto piedestálu spoľahlivo dala dole. Stačí letmý pohľad na detaily, farebnosť, hranovú ostrosť a prakticky nulovú aberáciu a každý fotograf má jasno.

Iba ako skúšku správnosti som skúsil ešte jeden test. P 50 Pro vs P 60 Pro vo veľmi náročných svetelných podmienkach a zoomom vyše 20x.

Ten rozdiel je brutálny. Pri prekreslení detailov natoľko markantný, že prvá fotka pôsobí akoby boli robená smartfónom lowcostovej kategórie.

Skúsil som urobiť tú istú fotku s troma mobilmi strednej kategórie ale tie výsledky boli natoľko deklasujúce, že ich sem ani nedávam. Pre prípadných záujemcov pošlem mailom na vyžiadanie.

Zároveň sme sa dohodli s kolegom, ktorý práve očakáva nový iPhone 15 Pro Max (druhý v priečkach DXOMARK so skóre 154), že oba fotoaparáty podrobíme skutočne vyčerpávajúcemu testu. Derby však chvíľu potrvá, ešte stále na svoj nový stroj čaká. 🙂

Ultra svetelný hlavný objektív s manuálnou clonou F1.4 ~ F4.0 a optickou stabilizáciou

Je proste boží. Ako prvú zaťažkávaciu skúšku som zvolil akciu Biela Noc. Kompletný report a set fotografií nájdete tu: Ako chutí Biela noc s Huawei P60 Pro.

Hľadal som tie najkomplikovanejšie svetelné scény, ale P 60 Pro obstála vo všetkých parametroch nečakane dobre. Fakt je problém nájsť niečo, čo tomuto stroju vytknúť. Digitálny šum na úrovni semiprofi zrkadloviek, HDR s prakticky nulovými prepalmi pre svetlý aj tmavý kľúč, veľmi autentický bokeh, možnosť manuálneho clonenia a ostrenia, už povestné nočné snímky,…

Makro

Áno. Bokeh, ten bokeh. Úplnou novinkou P60 Pro je makro mód, kde si rozostrenie užijete ako nikdy predtým. S touto mašinkou sa dá naozaj kreatívne pracovať.

Práca s makrom je mimoriadne hravá. Občas však potrebuje (ako každý fotoaparát) statív. Tu skvelo poslúži Huawei tripod s bluetooth odpaľovaním snímkov. Smartfónu totiž chvíľu trvá, kým sa na nohe zastabilizuje. Zobrazené fotografie v galérii boli robené všetky z ruky (som mimoriadne lenivý), ale viem si predstaviť, že na precíznu prácu s ozajstným makrom je tripod nevyhnutný.

GSpace

Je potrebné tiež spomenúť tri zásadné veci. Huawei P60 Pro nemá 5G. Ale ani ho zatiaľ nepotrebujem. Nemal by mať ani Google služby ale to už neplatí. Po inštalácii appky Gspace som s minimálnymi problémami nainštaloval väčšinu potrebných google služieb. Funguje mi Gmail, Youtube, WhatsUp. Google Maps aj Google play. Viac som neskúšal, lebo smartfón využívam primárne na telefonovanie, komunikáciu a fotenie, mnohé aplikácie a ani hry teda nepoužívam.

Navyše už rok bez problémov synchronizujem Huawei zdravie so Stravou, čo bola pred pár rokmi moja hlavná výhrada k športovým funkciám Huawei hodiniek.

Huawei P60 Pro

je dostupný v dvoch verziách 8 GB RAM + 256 GB ROM a 12 GB RAM + 512 GB ROM. Ako sme na vlajkových lodiach zvyknutí, vidíme precízne technické spracovanie, tvrdené kunlun glass a skvelý amoled displej s rozlíšením 2700 × 1220 pixelov s adaptívnou vysokou dynamickou obnovovacou frekvenciou 1-120 Hz. Kto si raz zvykol na farby a reakcie displejov týchto vlajkových lodí, do strednej triedy už nezablúdi ani náhodou.

Mal by som vychváliť jedinečný Rococo Pearl dizajn. Pravdou však je, že na krásy, image a jedinečnosť som si nikdy nepotrpel. Využívam fotomobil výhradne ako pracovný nástroj.

Digitálna evolúcia fotomobilov

Som fotograf, ktorý uprednostňuje nekompromisnú kvalitu obrazu, funkčnosť a obslužnosť. Tak pristupujem aj k smartfónom. Prvé koketovanie s fotením mobilom začalo pred veľa rokmi pri náhodnej akciovej kúpe Huawei P20 MATE. Nočné zábery týmto smartfónom prvýkrát vo mne nalomili názor, že so smartfónmi sa profesionálne robiť nedá. Vtedy platilo, že mobil máš stále po ruke a používaš ho najmä ako digitálny záznamník obrazu.

Dnes sa pozerám na Lightroom a vidím pred sebou na snímkach digitálnu optickú evolúciu a jedinečný post procesing. P20 Mate, P30 Mate, P40 Pro, P50 Pro, P50 Mate, P60 Pro….

Smartfón ako produkčný fotoaparát

Pretieklo Dunajom veľa vody a technológie sa posunuli. 95% všetkých fotografií sa dnes využíva najmä v online priestore. Už dávno som nevidel tlačené výročné správy, katalógy, veľkoplošné printy formátu A4 a viac, či výtvarne náročné tlačoviny, vyžadujúce si prácu s profi zrkadlovkou. Doba i nároky sa posunuli. Nastupuje rýchlosť, efektivita, cloudové riešenia a online priestor. Dnes mi na 90% marketingovej fotopráce práce postačuje dobrý mobil.

Kedysi mi priateľ povedal, že najlepší fotoaparát je ten, ktorý máš poruke. Keď správny záber, moment, chvíľa, svetlo príde. Technológia sa dnes posunula. Aj Huawei P60 Pro je oproti starším modelom mimoriadne operatívny a rýchly. Najmä ak máš správny obal. 🙂

Biela Noc

Drobné výtky

Dajme aj nejaké výtky. Opäť ako pri každej verzii prosím Huawei vždy o to isté: „Predávajte prosím aj profi obaly. Sú mimoriadne užitočné a akýmikoľvek inými covermi nenahraditeľné.“ (vypínanie a štartovanie displeja po zaklopení/ odklopení, bezpečnosť, otváranie, tenkosť, ergonómia, atď…)

Tiež som pri P60 Pro ocenil, aký pestrý život nám vývojári dopriali tým, že zoomovanie prstom tu funguje presne naopak ako vo všetkých ostatných verziách. Často si prehadzujem pri fotení dva rozličné modely a priblížiť správne je niekedy zábavnejšie ako zahrať si Tetris.

Záver

Huawei P60 Pro je najlepší fotomobil, aký som dosiaľ držal v ruke. A z tohto uhlu sa naň aj pozerám. Pre mňa to nie je smartfón, ktorý fotí. P60 Pro je dnes najmä produkčný fotoaparát, s ktorým sa dá robiť kvalitné printy do A4, navyše komunikovať, telefonovať a hrať.

A takto treba pri výbere zariadenia k nemu aj pristupovať. Ak chcete 5G a kompletný google play app store, nemusí to byť vaša voľba. Ak však chcete jedinečný fotoaparát, s ktorým urobíte dychberúce snímky, navyše za rozumné peniaze (temer o tretinu lacnejší ako Iphone 15 Pro), ste doma a nemusíte váhať. Ja už Huawei P60 Pro z ruky nepustím. 🙂

Pošli ďalej
Petere
Petere

Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Jazdí s radosťou, pre dobrodružstvo, zážitky a endorfín. Jazdí cestu i horu, nie je mu cudzí ani e-bajk. Zakladateľ združenia a blogu Reštartnisa. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 56