Hrad Divín

Krupinskej výšine a Lučeneckej kotline na skalnom vrchu v obci Divín sa týči ruina stredovekého hradu. Hrad Divín je opradený dvoma povesťami.

Divín z neba foto CBS Slovensko z neba
Divín z neba foto CBS Slovensko z neba

Povesti o hrade Divín

Podľa prvej hrad postavil slovanský vodca. Keďže však nechcel priniesť obeť lesnému duchovi, bol stále brzdený vo svojej práci. Čo robotníci cez deň postavili, to lesný duch v noci zničil. Nakoniec jeden starec navrhol, že tohto ducha sa dá okabátiť, keď najbližšie ráno zamurujú do základov jedno dieťa. To sa aj stalo a robotníci mohli nerušene pokračovať v stavaní. Pre tento divoký čin ľud nazval toto miesto Divín.

Podľa druhej povesti, ktorá sa zachovala, založil hrad Divín jeden zo siedmych neznámych vodcov. Keďže pri vybudovaní tohto hradu mu pomáhali diabolskí duchovia, z vďačnosti tento hrad pomenoval Divín.

Hrad Divín
Hrad Divín

História hradu Divín

Hrad bol postavený na prelome medzi 13 až 14 storočím v blízkosti mýtnej hranice na obchodnej ceste Zvolen – Košice. Je to dielo rodu Tomajovcov. Hrad sa pomaly rozširoval a v 15. storočí zohral hrad významnú úlohu obrany banských miest. V roku 1575 hrad podobne ako iné slovenské hrady dobyli turecké vojská a vládli tu do 16. storočia až kým ho neoslobodili Pálffyho vojská. Posledným majiteľom hradu bol nechcene známy lúpežník prezývaný  “čert alebo diabol„ Imrich Balaša, ktorý sa preslávil svojou krutosťou, ale v roku 1674 mu klepli po prstoch cisárske vojská a hrad mu vypálili a vyhodili do luftu. Odvtedy hrad chátral.

Jaskyne pod Divínskym hradom

Divínský hrad má aj svoje tajomstvá, tie sa ukrývajú pod hradným kopcom. Jedná sa o jaskyne.

Prvá Divínska vináreň, jej názov je výstižný, keďže pod hradom sa nachádza vináreň a v skalnej stene bola puklina za ktorou sa ukrývala jaskyňa.

Hradná vináreň
Hradná vináreň

Druhá Divínska hradná jaskyňa má aj krasovú výzdobu. Ale keď cisárske vojská dobýjali hrad a vyhodili ho do vzduchu, visiace stalaktity popadali a teraz ležia na dne jaskyne, ostali len stalagmity, ktoré sú masívnejšie. Do jaskyne sa verejnosť nedostane, pretože vchod do jaskyne je priepasť. 

Foto jaskýň zdroj Rimava.

Tretia jaskyňa trošku vzdialená od hradu menom Mara medvedia bola využívaná už od doby bronzovej.

Zichyho kaštieľ

Imrich Balaša dal zrejme postaviť aj renesančný Zichyho kaštieľ na mieste stredovekej kúrie. Dnes sa tu nachádza galéria. V lete sa  na jeho nádvorí organizujú  rôzne zaujímavé kultúrne podujatia.

Areál Zichyho kaštieľa
Areál Zichyho kaštieľa

Pár metrov od kaštieľa  sa nachádza barokový kostol a fara s najstaršími slnečnými hodinami v Novohrade. Otváracie hodiny nájdete tu.

Pri kaštieli sa nachádza aj parkovisko a odtiaľto po červenej turistickej značke okolo kostola prídete na hrad. Odhadovaný čas je 5-10 minút. Je to prechádzka aj pre tých najmenších.

túra z Uhliariska na Javor

Ak by ste ale vyhľadávali nejakú tú turistiku odporúčam ísť modrou značkou cez Uhliarsko na Javor, kde sú zaujímavé skaly alebo na 7 chotárov, kde nie sú výhľady, ale prechádzka tichým listnatým lesom vie navodiť atmosféru na psychohygienu, a v cieli si viete pod altánkom oddychnúť, či na ohnisku upiecť nejakú tú slaninku, poprípade sa prejsť okolo vodnej nádrže Ružiná.

Pohľad na Ružinú
Pohľad na Ružinú

Tá sa momentálne už 2 rok napúšta, tak uvidíme ako bude Ružiná v lete žiť spoločenským a rekreačným životom. 

Na bicykli chodím priamo z Lučenca cez Halič- Tuhár- Divín- Ružiná – Podrečany – Lučenec je to viac-menej asfaltovou cestou

Hrady a zámky

Tipy na výlety na Slovenské hrady a zámky

Pošli ďalej
Michaela Ďalogová
Michaela Ďalogová

Žienka gaučová, ktorá sa cez 7 kopcov 3 jazerá, paličky, bicykel a Kardionápravník premenila na žienku túlavú objaviteľku krás Slovenska.

Articles: 8