Keď že som sa poslednú dobu od roboty som sa nevedel moc nikde dostať´a konečne mi vyšlo voľno na sobotu, tak som sa rozhodol že tento deň už musím niekam vyraziť. Plán kam vyraziť som nemal, moc ďaleko sa mi nechcelo, tak som si otvoril moju túlaciu a výletovú pomôcku. Je ním geocachingová mapa. Začal som pozerať kde mi chýba dosť kešiek ktoré môžem odloviť. Tak moja voľba padla na Hlohovec a jeho blízké okolie. Keď že počasie bolo fajnové príjemna zima a sneženie tak som nemohol odolať. Tak som si nasadol do auta a vybral sa na moju púť.
Niečo o Hlohovci
- okresné mesto v Trnavskom kraji, špz HC
- prvá písomná zmienka 1113
- nadmorská výška 156 m.n.m.
- rozloha 64,12 km2
- obyvatelia 21 715 ľudí (31.12.2017)
- 35 najväčšie mesto na Slovensku
- začiatok pohoria Považský Inovec
- cez mesto preteká Váh
- rodisko Richarda Müllera
Ako prvé čo mi padlo do cesty dedinka na pravom brehu Váhu Šulekovo. Je to mestská časť Hlohovca. Tu sa na veľmi nenápadnom mieste za benzínovou pumpou nachádza Pamätník Šuleka a Holubyho. Šulek a Holuby sa dobrovoľne pridali k SNP. Obaja boli ustanovený za komisárov počas SNP. Šulek v Krajnom a Holuby pre obce Kostolné, Vaďovce, Hrušov, Horné a Dolné Bzince a Lubina. Obaja boli uväznení v Hlohovci a aj odsúdený na smrť. Obaja boli popravený v októbri 1848 a pri poprave sa nezriekli svojej zodpovednosti na SNP a vzali na seba aj vinu za svojich spoluobčanov. Pamätník je dielom akademického sochára Dušana Jurkoviča. je to štvorboký monolit rozširujúci sz smerom na hor kde je umiestnený pochodeň. Pamätník bol umiestnený v roku 1928 namiesto pôvodného dubového krížu. Na čelnej strane sa nachádza pamätná tabuľa.
Šulekovo Pamätník SNP
Po prezretí pamätníka som sa vybral ďalej teraz som sa vybral na koniec mesta na breh Váhu kde ma čakali pekné zimné scenérie. kľud od všetkého a aj jedna keška na potešenie ktorú som nenašiel keď som tu bol prvýkrát. Ale teraz mi už neodolala a bola moja. Po úspešnom odlove som nemohol vynechať pofotiť pár záberov okolia.
Cestou späť k autu som ešte stretol obyvateľov chatiek ktorým zjavne nerobil problém že vo veľkom snežilo.
Okolo Váhu
Po príjemnom premrznutí som si našiel miesto kde odstavím auto aby som mohol čo najviac kešiek odloviť a pochodiť okolie. Za môj ciel som si vybral Zámocký park. Auto som odstavil vedla parku a ďalej som sa pohyboval po svojich. bolo by hriech v takomto počasí behať s autom. V parku je aj nemocnica a pri tom ukrytá jedna milá keška čo som odlovil ako prvé.
Potom som sa vybral k tajomnému jazierku o ktorom som ani nevedel zbadal som to len na mape a čudoval som sa čo tu hľadá a jak že doteraz som si to ani nevšimol.
Pri jazere ešte stál samovymenovaný strážca parku a jazera. Mal šťastie na počasie lebo ináč neviem či by strážil 🙂
Pri jazierku v jaskyni
Od jazierka ma zaviedla cesta k neďalekej keške meno Grotta tak som to musel odloviť aj pozrieť čo to môže byť. Už cestou tam som zazrel nejakú tečúcu vodu vodu ale vtedy so mešte nevedel čo nájdem. Zrazu sa ubjavila nejaká jaskynka odkiaľ vytekala tá voda.
Tak som neváhal a pustil sa do prieskumu miesta. V jaskyni som našiel okrem môjho cieľa (kešky) aj pekný prameň a Neptúna. Pri vchode ma upozornila tabula že voda je nepitná tak so mto ani neskušal. Grottu vybudovali asi v polovici 18. storočia a prešla viacerými prestavbami. Prameň vody vytekajúceho z jaskyne ma vysokú sedimentáciu a často krát sa upchá preto treba častejšie rekonštrukcie. Podobizeň Neptúna boha morí a riek sa nachádza pri vstupe. Je pekne vyobrazený len škoda že aj prefarbený vandalmi. Dávnejšie keď sa nachádzala bližšie k prameňu tak bola tak situovaná že z úst medúzy vytekala voda.
Keď že grotta sa nachádza kúsok pod zámkom tak som sa tam vybral. No ale keď že to neni až tak jednoduché tak so musel spraviť obchádzku ale dalo sa tam v pohode dostať aspoň som sa popozeral krásnym zasneženým parkom kde som objavil v zámockom parku krásnu starú zasneženú morušu.
Od moruše som sa vybral smerom na zámok ale najprv som musel prejsť pekným parkom ktorá je vďaka udržiavaniu v dobrom stave a má svoje čaro za každého počasia.
Zámok
Po príchode k zámku ma trocha zaskočilo výzor zámku. Veď poslednú dobu som počul že ho zreštaurovali ale moc tak nevyzerala že je zrekonštruovaná tak som nechápal čo je vo veci. Pri zámku boli také malá vianočne trhy s punčom vareným vínkom, nejakými dobrotami pod zub a aj nejakými suvenírmi.
Cestou tam som zazrel že dvere sú otvorené tak mi to nedalo a išiel som dovnútra preskúmať čo sa tam nachádza a zrazu sa zjavilo predo mnou ta rekonštrukcia o čom bola reč.
Nádvorie pekne zrekonštruované a tá zimná atmosféra to ešte zveličovala. Pozoroval som ľudí kade chodia a zakaždým som objavil niečo nové kde sa dá isť tak najprv som vošiel do drevených dverí na nádvorí. Tam som našiel časť pivnice ktorá bola zrekonštruovaná podľa toho jak to dávno vyzeralo. Všetko pekne vyložené tehlami a na konci kúsok skaly z pôvodnej skaly na ktorom je zámok postavený.
Ďalšie som objavil sklenené dvere tak som si to musel overiť čo tam je schované. vošiel som dovnútra a zbadal som pekne zrekonštruované steny kde v kúskoch bolo vynechané miesto na znázornenej steny pred rekonštrukciou.
Na konci miestnosti sa nachádzali dobové dvere v pôvodnom stave.
Po prechode som sa dostal do druhej miestnosti čo bola kaplnka na zámku. v miestnosti sa nachádza pekný oltár na vrchole vyobrazenou Maďarskou kráľovskou korunou.
Tak som si myslel že tu moja púť po zámku skonči ale to som si myslel zle lebo som za sklom zazrel pohybujúcich sa ľudí. Tak som sa tam musel isť aj ja pozrieť. V ďalších miestnostiach sa nachádzala návštevná kniha kde som sa zapísal a išiel objavovať ďalšie miestnosti. V tých boli vystavené diela moderného umenia z papiera a nejaké farné veci. Zaujímavé šaty, podprsenky nádoby z papiera a diela moderného umenia a rôzne obrazy.
Po prezretí výstavy som sa vybral už domov ale jak som vyšiel z výstavnej miestnosti tak som videl ľudí prechádzať cez dvere a šliapať hore schodmi. Čo iné som potreboval vybral som sa aj ja hore ved treba všetko prebádať čo tam majú. Vyšiel som na prvé poschodie a pri vchode ma čakali milé baby ktoré mi dali do ruky tablet a vysvetlil čo treba. tak potom som sa pustil do interaktívnej prehliadky miestností. Táto časť prehliadky ma najviac chytila. Podobné riešenie som ešte nikde nevidel a je to dobrý výmysel na ukázanie. pôvodného stavu kaštieľa. Jedná sa o to že dostanete tablet do roku a chodíte po miestnosti. Vy vidíte aktuálny stav miesta ale na tablete sa vám zjavuje predpokladaná výzdoba a usporiadanie izieb. Tablet vám rozpráva o daných miestnostiach tak máte aj odborný výklad k danej miestnosti tak jak keby ste išli zo sprievodcom. Je to formou hry aj spravené kde v každom z miestnosti musíte spraviť malú úlohu jak napríklad zoradiť príbory v jedálni nájsť koleso kočíka v detskej izbe a podobne. Je to zaujímavé a nečakal som že ma prekvapia s takouto premyslenou prehliadkou.
Proste úžasná vec treba vyskúšať je to zážitok.
Interiéry Hlohovského zámku
Po dokončení interaktívnej prehliadky som sa vybral na druhé poschodie kde ma čakalo ozajstná prehliadka v zreštaurovaných miestnostiach aj s dobovou výzdobou jak sú obrazy, nábytok a niekde na stenách ponechaná aj pozostatok dobovej stenovej maľby. tak som si prezrel aj tieto miestnosti.
To už bola moja posledná zastávka vnútri zámku ešte som sa poobzeral po dvore čo zaujímavého tu nájdem. Sú tu ešte zaujímavé budovy ktoré tiež postupne rekonštruujú a dá sa tu aj miestnosť vypožičať na svadby alebo firemné akcie . Jedná sa o budovu dávneho empírového divadla.
Kalvária a okolie zámku
V nádvorí zámku sa nachádza aj busta Beethovena. Pamätník s bustou sa nachádza pred budovou empírového divadla na nádvorí zámku. Je vybudovaný na pamiatku návštevy Ludwiga van Beethovena na Hlohoveckom zámku kde ho pozval vtedajší majiteľ zámku Jozef Erdődy. Povráva sa že mal aj koncert v empírovom divadle a že do konca druhej svetovej vojny tu uchovával aj klavír na ktorom koncertoval a aj s pamätnou knihou kde bol jeho podpis. To či mal aj koncert to neviem ale keď že vybudoval itu bustu tak to svedčí že zámok navštívil počas pobytu v kúpeľoch v neďalekých Piešťanoch.
Po preskúmaní zámku som sa ešte vybral pre kešky v meste jedna bola na kalvárii tak som to išiel pohľadať. Kalvária je tak trochu zašitá vtom aspekte že sa nachádza na cintoríne. Po ceste hore k hlavnej časti. História Hlohoveckej kalvárie datuje do roku 1734. Bola vybudovaná asi na pamiatku morovej epidémie v rokoch. 1708 – 1711. Medzi prve sochy ktoré tu boli vybudované patrí súsošie troch ukrižovaných. Neskôr pribudla aj socha Snímania Krista z kríža.
Súčasťou kalvárie bola aj krížová cesta ktorá mala pôvodne 7 zastávok. V roku 1892 celá kalvária dostala novú tvár. boli odstránené pôvodné zastávky a vybudovali sa nové neogotické kaplnky. V roku 1896 bola vybudovaná Lurdská jaskyňa do ktorej sa umiestnilo 6 pôvodne vyobrazených reliéfov ktoré sa zachovali. Prvým objektom na tomto mieste bola kaplnka Sedembolestnej panny Márie. Spomína sa už v liste z roku 1401 v liste pápežom Bonifácom IX. V roku 1730 bola kaplnka úplne zrekonštruovaná a neskôr prerobená na dnešnú podobu a slúžila ako miesto posledného odpočinku rodiny Erdődyovcov. Posledný pochovaný tu bol Imrich Erdődy predposledný vlastník hlohovského zámku.
Posledná moja zastávka ma zaviedla na jedno moje oblúbené miesto ktoré navštevujem často. Je to vyhliadka nad Hlohovcom Šianec. Je to na ceste smerom na Sereď medzi Hlohovcom a Bojničkami. Je to také odpočívadlo na kopci nad mestom. Má vybudované aj parkovisko, bez problémov tu odstavíte svoje auto a polahodíte si výhľadmi na okolie. Pri dobrom počasí bez problémov vidíte Malé Karpaty, Trnavu, Piešťany, Nové mesto nad Váhom, Jaslovské Bohunice a okolité dedinky.
V meste sa nachádza ešte veľa zaujímavých miest ako Hvezdáreň alebo kostoly. Po okolí tiež nájdeme ešte zaujímavé miesta ale tie som teraz nenavštívil tak nebudem o tom písať. Možno niekedy nabudúce ešte napíšem pokračovanie.
Zdroje: https://www.geocaching.com/geocache/GC353G2_hlohovecka-kalvaria
https://www.geocaching.com/geocache/GC7HQA9_beethoven-in-hlohovec
https://www.geocaching.com/geocache/GC7NT39_grotta
Základné informácie o meste z Wikipédia