Haluzice. Malá nenápadná obec, učupená neďaleko Trenčína. Na Západnom Slovensku, v okrese Nové Mesto nad Váhom. Haluzická tiesňava je situovaná severovýchodne v oblasti Bošáckej doliny. Na prvý pohľad skutočne nenápadná dedinka, avšak keď odhalíte jej tajomstvá, prírodné krásy a históriu, určite vás uchváti a získa si vaše srdce. Žije tu necelá stovka obyvateľov a prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1380 v listine z nitrianskej kapituly. Osídlenie lokality je zrejme oveľa staršie, pretože v obci stoja zrúcaniny neskororománskeho kostola s hradiskom z prvej štvrtiny 13. storočia. A práve tu sme sa vybrali na krátky poldňový výlet.
Haluzice
Parkujeme pri obecnom úrade. K príležitosti Dňa matiek berieme na výlet aj obe mamy a pripája sa aj otec, ktorý je nekonečnou studnicou humoru a zábavy. Na parkovisku sa nachádza ceduľka s QR-kódom, ktorým uhrádzame parkovné. Sú to 3 eurá za celý deň.
Od parkoviska nemáte kam zablúdiť. K vstupu do tiesňavy vás navedú šípky. Pôjdete smerom ku zrúcanine kostola, neodbočíte však ku zrúcanine, ale pustíte sa dole briežkom do tiesňavy.
Haluzická tiesňava je naozaj malebná. Popínavý brečtan, ktorý sa ťahá po svahoch a po stromoch, miestami pripomína džungľu. V tiesňave sú človekom umelo vybudované prehrádzky z kamenného muriva, ktoré miestami priam pripomínajú mayskú civilizáciu.
Haluzická tiesňava
Na dne tiesňavy i na brehoch potoka rastie jelša lepkavá, jaseň štíhly, či baza čierna. Svoje zastúpenie tu nachádzajú aj byliny, ako pľúcnik lekársky, fialka voňavá, či kozonoha hostcová. Cestou nás sprevádzali náučné tabule, kde sa dočítate omnoho viac.
Tiesňavou teda preteká potôčik, ktorý ukrýva technicko-stavebnú pamiatku. Táto technická pamiatka je tvorená sústavou priečnych objektov postavených na Haluzickom potoku ešte v rokoch 1926 – 1927. V súčasnosti sa na potoku nachádza 6 funkčných prehrádzok, v pravostrannej strži sú to 4 prehrádzky, 17 stupňov a 1 drevený prah. Hlavným účelom stavby je zabrániť povodniam a odnášaniu naplavenín na polia obce Štvrtok.
Bez medveďov
Čo sa týka zastúpenia živočíchov – medveďa sa tu zatiaľ báť nemusíte. V okolí vody môžeme pozorovať skôr chrobáky, vážky, šidielka, potočníky, aj vodné bzdochy. Ochranu si zasluhuje výskyt žiab, ako je kunka, či rosnička zelená. Ak máte šťastie môžete natrafiť aj na zákonom chránenú ondatru pižmovú a na okolitých drevinách vidieť vevericu stromovú.
V tiesňave sa deti určite nudiť nebudú. Ak ste už odhalili tajomstvo ukryté na dne tiesňavy, čaká vás niekoľko schodíkov, ktoré vás po pol hodinke vyvedú z tiesňavy na lúku. Najmä v letných mesiacoch si treba dávať pozor na kliešťa, preto zvážte možno i nejaký repelent. Tiesňava je zaujímavá i tým, že sa neustále mení a vyvíja. Každé ročné obdobie má svoje čaro a každý rok je iný. Zatiaľ je tiesňava 1 kilometer dlhá, 200 metrov široká a 50 metrov hlboká.
Z lúky sa teda pozvoľným stúpaním dostanete už k spomínanej zrúcanine kostola a môžete tu svoj výletný okruh uzavrieť. Vrátite sa už len na parkovisko.
Vrch Hájnica
Ak máte ešte chuť a čas odporúčame vydať sa z parkoviska aj na opačnú stranu, a síce k neďalekej rozhľadni na vrchu Hájnica. Vrch Hájnica sa nachádza v nadmorskej výške 341 m.n.m. Svojou polohou poskytuje výhľad na široké okolie, aj spomínanú tiesňavu a kostolík. Rozhľadňa nám umožnila pozerať ešte ďalej. Kam len oko dovidí, je umiestnená 7 metrov nad terénom. Ponúka výhľad na všetky svetové strany, osobitne na Biele Karpaty, Považský Inovec a obce Bošáckej doliny. Verte-neverte my sme dokonca videli aj miestneho slona. Až neskôr, keď oči viac zaostrili, sa zo slona vykľul posed, či prístrešok. Výlet k rozhľadni vám zaberie tiež zhruba len pol hodinku. Takže ideálny nenáročný výlet aj s malými deťmi. Stúpanie na vrchol je však trochu prudšie a najmä cestou dole treba byť opatrný.
My sme obhliadnutie troch miest (tiesňava, kostol a rozhľadňa) absolvovali za slnečného počasia, ale ak tam budete akurát daždivo, odporúčame určite aj turistické paličky. Na svahoch sa môže šmýkať.
Haluzická kyselka
Zo zaujímavostí ešte spomenieme, že v miestnej časti Haluzické kopanice sa nachádza minerálny prameň Haluzická kyselka. A ak vám bude tento poldňový výlet málo, nájdete v blízkom okolí napríklad i hrady ako Trenčín, Beckov, či Tematín.
zaujímavú roklinu Haluzická tiesňava.