Hal znamená dedinka. Malta je multikulturálnou zmesou civilizácií. Okrem toho, že ostrov má už historicky strategickú polohu medzi Afrikou a Európou, je naozaj malý. A preľudnený. Tak som sa rozhodol objaviť Hal Lija a San Anton prezidentské záhrady.
Každý na Malte hovorí anglicky, jazdí sa v pravo, všetko na ostrove zastavali. Nájsť priestor pre príjemnú relaxáciu, prechádzku, poťažmo cyklistiku alebo beh v centrálnej oblasti Lija, El Mostar, či Valleta je neobvyklo ťažké. Uličky Hal Lija pôsobia pritom veľmi autenticky.
Z toho aj vyplýva moje odporučenie. Ak nechcete riešiť puby, diskotéky a turistické návaly, nájdite si kľudnú zónu.
Hal Lija
Takou je práve Hal Lija. Miesto iba na skok od Vallety mi ponúklo to najautentickejšie ubytovanie u Malťanov- srdciarov, mimo davy a turistický ruch. Gail sa o mňa starala veľkolepo.
Iba 5 minút smerom na H Attard je prezidentský palác s tou najúžasnejšou verejne prístupnou záhradou.
San Anton Garden
San Antonio Garden sú jednou z najkrajších záhrad na Malte s veľkým množstvom krásnych kvetov a rastlín. Miesto stretu botaniky a zvieracích subkultúr. Už dostať sa do záhrad je zábavné. Musíte totiž z Lije prejsť cez stráženú oblasť prezidentského paláca, kde si vás najprv premerajú a až potom vás vpustia.
Záhradu sprístupnili verejnosti od roku 1882. Dal ju postaviť veľmajster Antoine de Paule ako doplnok svojho letného sídla, paláca San Anton, ktorý je dnes sídlom maltského prezidenta. Niektoré stromy sú staršie ako tri storočia.
Zákutia San Anton Garden
Keďže puby a diskotéky Vallety nie sú pre mňa, chodil som tam na večerné prechádzky temer denne. Tretí deň sme už s ochrankou srandovali.
Záhrady San Anton
Záhrady San Anton obklopujú múry, ktoré dodávajú parku rustikálnu a súkromnú atmosféru.
Čierna labuť
Labute sú predsa vždy biele. Teória čiernej labute nám hovorí, že sa niekedy môžu odohrať udalosti, ktoré ste dovtedy považovali za nemožné. Udalosti, ktoré zvrátia akékoľvek prípravy a plánovanie. Tieto udalosti majú často obrovský vplyv na svet a negatívne ovplyvňujú ekonomiku a spoločnosť. Hoci som o fenoméne čiernej labute od Nassima Nicholas Taleba čítal, nikdy som čiernu labuť nevidel. Až dodnes.
Plávala si v prezidentských záhradách iba kúsok od tabuľky nekŕmte labute.
San Anton Garden vie vôbec prekvapiť. Ak očakávate oficiálnu snobskú záhradu, ste na riadnom omyle. Presvedčilo a o tom miestne osadenstvo.
Holuby, dravce, sliepky, kohúty, pávy, mačky, všetci tu žijú v jednom krdli vo vzájomnej symbióze, kŕmiac sa padajúcimi pomarančami, klementínkami, banánmi alebo citrónmi. 🙂
Skutočná oáza kľudu na Malte. Sadnúc na lavičku, konečne som mal čas nielen vstrebávať ale aj premýšľať. Čo môžem zmeniť a čo zas nie, ako ďalej a vôbec… stovky otázok, ktoré sa vám vyroja v hlave, ak nie ste pod tlakom udalostí, zážitkov a času. Hal Lija a San Anton prezidentské záhrady. Vedel som tu presedieť hodiny.
Doprava
Ako som už spomenul, na Malte sa jazdí anglicky. Napravo. Cesty sú prehustené a šoféri nie veľmi ohľaduplní. Cyklotrasy, najmä MTB nájdete iba v turisticky exponovaných oblatiach v severozápadnej časti. Ale jazdiť bicyklom naprieč dopravnými uzlami centrálnou Maltou považujem za peklo. Aj preto odporúčam využiť primárne autobusovú dopravu.
Jazdí pravidelne, aj v noci a je celkom spoľahlivá. Dostanete sa všade. Lístok v autobuse si kúpite mimo sezónu za 1,50, v sezóne 2 eurá. Je prestupný a platí 2 hodiny. Autobusy X1-X4 sú expresné autobusy, ktoré vás rýchlo prepravia k hlavným záujmovým bodom ostrova.
Staff Canteen
A ešte jeden tip na záver
Na letisku sa vykašlite na všetky foodcourty, zvezte sa o poschodie nižšie a nájdite si Staff kantínu. Najete sa tu normálneho vareného jedla, oveľa kvalitnejšie a za oveľa menej peňazí. 🙂