Prejsť americký juhozápad bez návštevy Grand Canyon je ako ísť do New Yorku a vynechať Empire State Building a Sochu slobody.
Grand Canyon: zázrak prírody
Naše plány sa nečakane zmenili, keď nám do nich zasiahlo počasie. Keď sme sa blížili k Veľkému kaňonu, teplota prudko klesla na -12 °C a krajinu zahalila hustá hmla, ktorá znížila viditeľnosť takmer na nulu.
Zastavili sme sa na niekoľkých vyhliadkových miestach, srdce mi búšilo vzrušením (pripomínajúcim môj prvý pohľad na Niagarské vodopády) aj príchuťou sklamania. Ale hľadieť do bielej prázdnoty nebol zážitok, aký sme si pri Grand Canyone predstavovali. Neochotne sme sa rozhodli, že to zabalíme a skúsime to zajtra.
Neskôr, keď sme sa zastavili pri heliporte na rýchle občerstvenie, sa stalo niečo magické. Obloha sa zrazu vyjasnila a slnečné svetlo sa predralo cez ňu a odhalilo kaňon v celej jeho kráse. Bola to úplne iná scéna. Keďže sme však mali málo času, rozhodli sme sa vrátiť na druhý deň, aby sme si ho vychutnali naplno.
Príbeh o prežití
V 90 tych rokoch som chodieval pravidelne do Spojených štátov. Vždy som skončil na západe. Neviem, či to spôsobil Winnetou, pretože na „wild west“ takého Apača nikto nepozná. California, Nevada, Arizona a Utah však ponúkajú niečo na svete nevídané. Veľký kaňon je rovnako skúškou krásy prírody, ako aj lekciou o jej sile. Moja prvá návšteva v roku 1992 ma o tom presvedčila.
V júni sme dorazili na vyhliadku Mather Point Overlonk a rozhodli sme sa ísť na túru k rieke Colorado. Počasie bolo horúce, a tak som si vyzliekol tričko a začal zostupovať. Po hodine a pol, asi tisíc vertikálnych metrov dole, prešla okolo sprievodkyňa so svojou skupinou a zastavila nás.
Striktne mi prikázala natiahnuť si ihneď tričko a keď som jej na otázku: „Koľko mám vody“ odpovedal: „Žiadnu, veď načo?“, posadila ma na somára a hnala ma chodníkom naspäť hore.
Mikroklíma Veľkého kaňonu je extrémna. Teplota na okraji môže byť príjemných 20 °C, ale hlboko v kaňone sa môže v priebehu niekoľkých hodín vyšplhať na 50 °C.
Táto skúsenosť mi zanechala týždne bolestivých úpalov a opuchov na ramenách. Jediná úľava, ktorú som našiel, bolo kľačanie pred okennou klimatizáciou, čo bol jediný dôvod, prečo som tú cestu prežil.
Keď nepomôžu ani orlie oči
Ďalší príbeh sa týka môjho priateľa Zdena, ktorý bol odhodlaný vidieť Grand Canyon. Naplánovali sme si mesačnú dovolenku, prenajali si auto a vydali sa na cestu po americkom západe.
Po neskorej noci v Las Vegas sme o deviatej večer dorazili do návštevníckeho centra Grand Canyonu – a privítala nás tma a len mesiac. „Bez obáv,“ povedali sme si, “vrátime sa zajtra.“
Nasledujúci deň sme navštívili Monument Valley a potom sme sa vybrali na North Rim, aby sme sa pozreli na Grand Canyon z inej perspektívy. Keď sme však dorazili na miesto, čakala nás nepreniknuteľná stena bielej hmly. Prišli sme včas. A videli sme… Biela hmla v Anryho zážitku podľa fotiek umožnila aspoň náznak fantázie. Tá naša neumožnila nič. Nevideli sme na meter.
Ubytovali sme sa v drevenom kempe a nasledujúce ráno sme to skúsili znova, ale park uzavrela snehová búrka. Pre Zdena zostal osobný pohľad na Grand Canyon nesplneným snom dodnes.
Grand Canyon v číslach
Grand Canyon je 446 kilometrov dlhý, až 29 kilometrov široký a ponára sa do maximálnej hĺbky 1 800 metrov. Jeho steny sú zložené z pestrofarebných vrstiev pieskovca a vápenca, geologického zázraku starého milióny rokov.
Kedysi sa predpokladalo, že rieka Colorado začala vyhĺbiť kaňon pred šiestimi miliónmi rokov, najnovšie štúdie však naznačujú, že tento proces sa mohol začať už pred 70 miliónmi rokov.
V kaňone sa nachádza aj viac ako 1 000 jaskýň, ale preskúmaných bolo len 335 a len jedna je prístupná verejnosti. Dobrodruhovia sa sem hrnú kvôli aktivitám, ako je splavovanie rieky Colorado, ale miesta si treba rezervovať rok vopred.
Prírodný zázrak
Hovorí sa, že celú dĺžku Veľkého kaňonu prešlo menej ľudí, ako sa prešlo po Mesiaci. Kaňon je tiež pokladnicou skamenelín, z ktorých niektoré pochádzajú spred 1,2 miliardy rokov a ponúkajú pohľad na dávny morský život.
Grand Canyon je bez preháňania jedným z desiatich najneobyčajnejších prírodných výtvorov na Zemi. Viac tu. K jeho zázrakom sa vrátime v budúcich príbehoch – zatiaľ však zostáva miestom, ktoré vzbudzuje úctu, rešpekt a hlboké uznanie pre surovú silu prírody.