Grafity v Lisabone: nečakaný streetart bonus

Lisabon je známy svojimi pamiatkami, úzkymi uličkami Alfamy, električkou 28, Pasteis de Nata koláčikmi a… grafitmi. Ak ste niekedy kráčali po lisabonských uliciach, určite ste si všimli, že steny budov nesú rozmanité kresby, nápisy a symboly, ktoré by mohli rozprávať príbehy na celé hodiny. Alebo aspoň na tak dlho, kým vás neomrzí hádať, čo vlastne grafity v Lisabone znamenajú.

Umelec alebo rebel?

Lisabonský grafitár je zvláštny tvor. Môžete ho nájsť v opustených budovách a tmavých uličkách, kde s vážnosťou Da Vinciho ťahá sprejom po stene svoj odkaz. Jeho plátno je stará, oprýskaná stena niekdajšieho rybárskeho domu. Jeho umelecký výraz je zmesou anarchie a tvorivého génia. Niekedy je to len rýchlo načmáraný podpis – jeho „umelecký alias“, inokedy je to obrovský farebný mural, ktorý rozpráva príbeh, čo sa ťažko dá pochopiť bez troch pohárov portugalského vína.

Správa pre svet

Grafity v Lisabone sú plné posolstiev. Môžu to byť politické odkazy, milostné vyznania alebo len zmätok myšlienok po divokej noci v Bairro Alto. Pre nás, objaviteľov Lisabonu, sú tieto kresby najmä nečakané „bonusové“ atrakcie.

Idúc nad mestom po jednotlivých miradoch (vyhliadkových miestach) objavujem veľkolepé diela, Čmáraníc je oveľa menej. Vedľa katedrály Sé, ktorá sa týči nad mestom so svojou majestátnou históriou sa vyníma obrovský nápis: „Amor é fogo que arde sem se ver“ (Láska je oheň, ktorý horí bez toho, aby bol videný). Romantické, či nie? A hneď pod tým nápisom nejasne čitateľný dodatok: „João ♥ Maria“. Tento odkaz vyzerá ako keby si romantický básnik a miestny Casanova vymenili poznámky.

Pri výhľade na zámok sa zamýšľam, ako sa umelec dostal k tomu komínu? Málokto z tohtoročných turistov ho nepozná

Ale skutočnú nirvánu zažívam až po prevoze remorkérom na druhú stranu rieky. Čaká nás raj squatov, opustené prístavné doky a nakoniec obed v kultovej reštike Porto Final. Mimochodom aby ste sa tu najedli musíte si stôl rezervovať dva mesiace vopred.

Útulok pre nezávislých a kreatívnych géniov

Lisabon sa stal Mekkou pre grafitových umelcov z celého sveta. Mesto dokonca vytvorilo niekoľko legálnych plôch, kde môžu umelci legálne tvoriť svoje majstrovské diela. Toto rozhodnutie sa ukázalo ako geniálne – mesto získalo nádherné umelecké diela a grafitári dostali priestor na realizáciu svojich nápadov bez hrozby pokuty.

A tak sa starý a nový Lisabon miešajú v jednom obrovskom plátne. a my, ktorí sme pôvodne prišli obdivovať tradičné dlažobné kocky a historické budovy, odchádzame so stovkami fotografií farebných stien a bizarných kresieb, ktoré sme našli na každom rohu.

Kde je hranica?

Kde končí umenie a začína vandalizmus? Názory sa líšia. Niektorí domáci sú presvedčení, že grafity pridávajú Lisabonu charakter a šmrnc. Iní sa na ne pozerajú ako na nezmyselné poškodzovanie majetku. Napríklad starší pán Manuel, ktorý vlastní malý obchod s rybami, by mohol rozprávať hodiny o tom, ako mu cez noc „vylepšili“ fasádu a premenili jeho obchod na „Umeleckú galériu“ s obrázkom obrovského tuniaka v slnečných okuliaroch.

Turistické putovanie po graffitách

V posledných rokoch sa po Lisabone organizujú špeciálne graffiti tour, kde sprievodcovia turistom ukazujú tie najlepšie a najzaujímavejšie graffiti v meste. Turisti, ktorí pôvodne prišli za pastel de nata a fado hudbou, teraz trávia hodiny prechádzkami po menej známych uličkách a objavujú moderné umelecké diela, ktoré im odkrývajú úplne nový pohľad na mesto.

Banksy muzeum

O vzťahu graffiti a Lisabonu veľa hovorí aj to, že sme objavili múzeum Banksyho. Ponuka viac ako sto reprodukcií jeho diel a musím priznať, že sme tu strávili niekoľko hodín. A ďalšie hodiny potom sme diskutovali o tom, aký má ten človek nadhľad, úprimnosť a zmysel pre trafenie klinca po hlavičke.

Rozsiahlu galériu street fotografí z Lisabonu nájdete tu

Street art

Či už si myslíte, že grafity v Lisabone sú vandalizmom alebo formou umenia, jedno je isté: dodávajú mestu jedinečný charakter. Sú odrazom doby, v ktorej žijeme, a miestnych komunít, ktoré túto tvorbu vytvárajú. Ak sa niekedy ocitnete v Lisabone, nezabudnite sa pozrieť nielen na tradičné pamiatky, ale aj na tie neoficiálne umelecké diela, ktoré vám môžu odhaliť oveľa viac, než by ste čakali. V Lisabone žije street art doslova na každom rohu.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 107