Geopark Megoňky, kameňolom, ktorý má gule

Aké sú šance, že sa dotkneš niečoho, čo je 30-40 miliónov rokov staré? Spýtala som sa. „V podstate vždy, keď chytíš akýkoľvek kameň sopečného pôvodu“, poznamenal manžel Ľubko. Šance sú veľké, ak vás kroky povedú na Kysuce – na Geopark Megoňky- Šance. Nájdete tu svetový unikát, ktorý sa nachádza práve v časti Čadca-Milošová. Kamenné gule staré 30-40 miliónov rokov.

Geopark Megoňky

Stretli sme tu ľudí zo zahraničia, tak prečo sa nepozrieť, keď máme tento unikát u nás doma na Slovensku. Okrem Slovenska ešte za kamennými guľami môžete vycestovať do USA, Rumunska, na Nový Zéland alebo do Grónska.

Geopark Megoňky
Geopark Megoňky

Prírodná pamiatka Megoňky

Pieskovcový lom, v ktorom sa v minulosti ťažil kameň, odkryl zaujímavú geologickú raritu – guľovitú odlučnosť hornín. Prírodná pamiatka Megoňky sa nachádza na štátnej hranici Českej a Slovenskej republiky. Lomu dominuje obrovská kamenná guľa, ktorej priemer je 260 centimetrov a odhadovaná váha je 25 ton.

Kamenné gule v okolitom sedimente zväčša iba s problémom rozoznáte. Svoju krásu ukážu až vplyvom zvetrávania, pôsobením dažďa, vetra, snehu, ľadu, ale aj vplyvom otrasov, keď kameňolom ešte fungoval. Vtedy sa dokážu oddeliť od svojho materského sedimentu podľa svojho guľovitého ohraničenia.

Keď odstrel pomáha

Nebyť odstrelu horniny v kameňolome v roku 1988, kedy kamenári odkryli prvé kamenné gule, možno by sme o tejto rarite vôbec nevedeli. Najväčšia guľa s priemerom až 5 metrov sa rozlomila. Pôvodne sa v lome nachádzalo okolo 30 gulí, ľudia si ich však brávali domov ako dekoráciu, niektoré rozbíjali v snahe nájsť vo vnútri zlato. Chválime však vedenie mesta Čadca, ktoré sa snaží o návrat kamenných gúľ na svoje pôvodné miesto a sú úspešní.

Najväčšia guľa, ktorá sa na Megoňky vrátila spadla v husto zarúbanom poraste v potoku. Kto navštívil Megoňky v minulosti, mohol byť sklamaný, že vidí len jednu-dve gule. Avšak dnes ich je v lome omnoho viac. Choďte sa presvedčiť na vlastné oči. Kamenné gule rôznych priemerov od 0,3 do 2,6 metra a tvarov od vajcovitého až po takmer dokonalý guľatý tvar môžete vidieť priamo v lomovej stene, v predpolí lomovej steny a v priľahlom lese.

Čadca a Mosty u Jablunkova

Príroda dokáže prekvapiť rôznymi spôsobmi. Zaujímavú expozíciu pod šírym nebom by ste si preto nemali nechať ujsť. A keď vám prechádzka v lome bude málo, je tu možnosť prejsť sa po náučnej cyklotrase, ktorá má dĺžku 7800 metrov. Prechádza územím Čadce v dĺžke 4,5 kilometra a územím obce Mosty u Jablunkova v dĺžke 3,3 km.

Možno sa ešte sami seba pýtate na pôvod gúľ – sú dielom človeka, dielom mimozemskej civilizácie alebo ide nebodaj o dinosaurie vajcia? Pôvod dodnes vedecky nevysvetlili, najpravdepodobnejšia je však teória geológov, ktorá tvrdí, že vznikli v pravekom mori postupným nabaľovaním sa na jadro pohybmi vody na morskom dne.

Geopark Megoňky

V roku 2003 vyhlásili územie kameňolomu s rozlohou 1,67 ha za prírodnú pamiatku v správe CHKO Kysuce. Pri pohybe po kameňolome však buďte obozretní a netreba riskovať. Zo zvetranej horniny sa na zemi nachádza jemná suť a tak treba dbať i na vhodnú obuv, ak už sem pôjdete.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 69