Panuje krásne letné počasie. Škoda tieto dni nevyužiť. Na poobedia síce hlásia búrky, to nás však nemôže odradiť. Trošku si privstaneme, aby sme sa vyhli poobedným búrkam a tiež davom turistov. Voľba padla na nenáročný výlet: Gaderská dolina.
Stará dobrá Gaderská dolina nesklame. V ústí doliny prebieha sčítanie turistov. Pani si spraví čiarku za všetkých účastníkov zájazdu, psa nevynímajúc, a my môžeme kráčať ďalej popod Tlstú a Ostrú v ústrety krásnym spoločným zážitkom zažitým v prírode.
Blatnický hrad
Keď budete kráčať asfaltkou, zhruba za 10 – 15 minút, prídete na odbočku k Blatnickému hradu. My sme nelenili a na tento hrad sme si vyšliapali. A keďže sme si ráno privstali, hrad sme mali celý pre seba. Ráno tam ešte nik, okrem nás, nebol.
Blatnický hrad bol postavený v 13. storočí. Podľa niektorých zdrojov ho dali vystavať mnísi, podľa iných to boli templári. Či už je to tak alebo tak, hrad bol postavený na ochranu cesty zvanej magna via, ktorá viedla z Nitry na sever. Keď sa však začala používať západnejšie situovaná pohodlnejšia komunikácia, stará cesta stratila svoj význam a dôležitosť hradu opadla. V súčasnosti sa na záchrane hradu podieľa Občianske združenie Diadém.
Na hrad to je príjemná krátka prechádzka vedúca po žltej značke a od spomínanej odbočky ho môžete v celej jeho kráse za ďalších 15 až 20 minút obdivovať. Z hradu je tiež krásny výhľad do okolia.
Mlynčekovo
My sme pokračovali po žltej značke ďalej až sme prišli k Mlynčekovu. Mlynčekovo poteší nielen deti, ale i dospelých. Mlynčekovo vybudovali blatnickí nadšení dôchodcovia na žblnkotajúcom potôčku. Ide o sústavu pohybujúcich sa vodných mlynčekov s pohybujúcimi sa postavičkami. Garantujem Vám, že tu uvidíte aj medveďa!
Našťastie len toho na vode, ktorý píli drevo so svojim kamarátom. Naposledy sme tu boli v zime a mlynčeky sme nevideli, keďže ich na zimu schovávajú, takže návšteva v lete, či na jar a jeseň sa určite oplatí. Nadšenci vyrábajú a vytvárajú každý rok mlynčeky nové, zaujímavejšie a krajšie. Tiež Vám prezradíme, že Mlynčekovo je v polovičke cesty, ktorá Vás dovedie až k Čertovej bráne. Preto sme i my toto miesto využili a trochu sme sa občerstvili.
Čertova Brána
Po občerstvovačke sme pokračovali k nášmu ďalšiemu cieľu – už k spomínanej Čertovej bráne. Gaderská dolina patrí medzi najdlhšie doliny Slovenska. Meria úctyhodných 18 kilometrov. Popri ceste viete obdivovať tiež rôzne skalné útvary, za ktoré vďačíme vápencom a dolomitom. Dolina sa rozdeľuje na dolinu Dedošovú a dolinu Vlkanovú, kde sa nachádza Čertova brána. Dve mohutné, vysoké bralá, ktoré sú od seba vzdialené len toľko, aby medzi nimi mohla byť akurát tak úzka cestička. Pohľad, ktorý Vás iste očarí.
Gaderská dolina
Jedna z najkrajších a najznámejších dolín Veľkej Fatry očaruje teda nielen turistov, ale i filmárov. Nakrúcal sa tu napríklad vojnový film Dolina, rozprávka Plavčík a Vratko i prvý slovenský film Jánošík.
Tiež sme sa dočítali, že drevo z doliny sa v minulosti vyvážalo až do Hamburgu na výstavbu prístavu. Dnes je však dolina chránená. Pohybuje sa tu rys, vlk, aj medveď. Gaderská dolina tak má dnes, aj v budúcnosti slúžiť človeku nielen na oddych, ale aj ako ukážka nevšedných prírodných krás a zvláštností, ktoré si zaslúžia našu pozornosť a ochranu.
V tejto krásnej prírode sme strávili zhruba 5 hodín a spolu s odbočkou k hradu sme prešli 20 kilometrov, ktoré určite za tú námahu stáli. A nezmokli sme. Búrka nás zastihla až cestou domov v aute. Z toho vyplýva ponaučenie – privstaňte si a príroda sa vám odmení aj povestným tichom pred búrkou. 😊