Medzi plážami Playa del Inglés a Meloneras na juhu ostrova nájdete Saharu. Duny Maspalomas.
Chránené územie pieskových dún nám aspoň na chvíľu priblížilo pocit márnosti opusteného jedinca na púšti. Kombinácia slnka a piesočných dún vás preverí.
Chodník okolo rezervácie má síce 5 km ale už po prvom kilometri prechodu dunami máte chuť dostať sa najkratšou cestou rovno k moru. Máme dobrý tip: Ak chcete preveriť svoju morálku a kondičku nechoďte po chodníku ale dajte si to krížom cez kopcovité duny. 🙂 Je to iný zážitok ako Roque Nublo alebo Barranco de Los Cernicalos.
Palmeral, Charca a Dunas
Celú oblasť prírodnej rezervácie dún Maspalomas tvoria tri ekosystémy: Palmeral, Charca a Dunas (palmy, rybník a duny), ktoré sú vedľa seba paralelne len pár metrov od mora.
Chránené duny
Celá oblasť je obrovským, mimoriadne cenným prírodným priestorom.
Domáci nám povedali, že toto je jedno z mála miest, kde Covid pomohol. Dva roky bez turistického ruchu významne pomohli dunám zregenerovať sa. My sme ocenili ešte jednu vec. Pláže okolo Maspalomas sú tak rozsiahle, že riešiť plavky a prezliekanie je tu bezpredmetné. Nudizmus tu proste frčí a my to radi. Surferi sa zhromažďujú na zákrute spájajúcej Maspalomas s Playa del Inglés.
Piesočné duny pokrývajú 400 hektárov. Ideálnym časom na fotenie je západ slnka, kedy tiene davajú dunám nečakaný priestor a hĺbku.
Podobné, hoci nie také rozsiahle a široké duny sme pred veľa a veľa rokmi objavovali aj v Bulharsku na juhu pod Nesebarom.
Okolo Maspalomas sa oplatí objaviť aj ďalšie kuriozity.
Maják Maspalomas
Rozhodnutie postaviť maják v týchto dunách padlo v roku 1861. Jeho dokončenie však trvalo dlhých 28 rokov. V tom čase bolo to miesto neobývaným púštnym rajom, odrezaným od zvyšku ostrova. Na stavbu majáku, ktorý je vysoký 55 metrov, použili dok s malou rampou na vyloženie materiálu, ktorý bolo možné priviezť iba po mori.
Charca
Len kúsok od dún Maspalomas nájdete ďalší chránený prírodný priestor Charca. Leží medzi morom a pieskom a poskytuje oddychové miesto pre vtáky migrujúce z Európy do Afriky. Obrovská plocha piesočných dún začína za týmto „rybníkom“, ktorý neustále vďaka vetru mení svoj tvar. Neďaleko je aj botanická záhrada, ktorú sme ale pre nedostatok času obišli.