Ďumbier – odporúčané turistické trasy, cyklotrasy. Nízke Tatry sú naše najrozľahlejšie pohorie a sú čerešničkou na torte slovenskej hrebeňovej turistiky. Hrebeňovka Nízkych Tatier patrí ku kultovým záležitostiam, oddávna lákajúcich partie kamarátov, rodiny i individuálnych turistov prahnúcich po tichu a slobode, ktoré hory poskytujú. Ďumbier turistické trasy.
Nízke Tatry sú vynikajúco zabezpečené a dostupné, bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre jednodňové výlety, zimné skialpinistické a lyžiarske prázdniny, či extrémnejší variant- prechod celých 100 km týmto nádherným hrebeňom z Donovalov po Telgárt alebo naopak. Na hrebeni sa v pravidelných intervaloch nachádzajú útulne a vysokohorské chaty, kde sa viac či menej pohodlne vyspíte (občas vo veľmi bezprostrednej blízkosti množstva ďalších spolurekreantov) a doplníte zásoby.
Hrebeň má dĺžku približne 100 km. Zo západnej strany má skôr vysokohorský charakter s krásnym, poväčšine širokým hrebeňom. Z východnej strany pomaly hrebeň stráca na nadmorskej výške a vedie cez zalesnenú krajinu. Podľa toho sa aj Nízke Tatry delia na dva geomorfologické celky, oddelené sedlom Čertovica: Ďumbierske Tatry (západná časť) a Kráľovohoľské Tatry (východná časť).
Ďumbier je najvyšší vrch Nízkych Tatier týčiaci sa do výšky 2.043 m n.m. Pohľad od vrcholového dvojkríža je priam poetický a uvidíte z neho väčšinu pohorí stredného a severného Slovenska, najmä však nádherný výhľad na velikánov Vysokých Tatier. Zo severnej strany je tento mohutný žulový masív tvorený vysokými stenami a ľadovcovými žľabmi, preto väčšina výstupových trás vedie cez miernejšie svahy južnej strany. Nie je výnimočné vidieť tu pasúce sa kamzíky zvyknuté na turistov, a ak máte šťastie, aj kolónie svišťov.
Ďumbier je tým správnym korením Nízkych Tatier a aj svoj názov získal po rovnomennej rastlinke- ďumbier (zázvor). Jeho liečivé účinky sú známe už odpradávna a využívajú sa v ľudovom liečiteľstve, ale aj na výrobu voňaviek, korenia či našich obľúbených zázvorníkov.
Na svahoch Ďumbiera sa v minulosti ťažila železná ruda, antinomit, no i zlato. Podľa legiend sa poklady skryté v útrobách tohto velikána objavujú počas svätojánskej noci hľadačom pokladov.
Počas SNP prebiehali na svahoch Ďumbiera boje medzi slovenskými partizánmi a ustupujúcimi nemcami. Na pamiatku týchto bojov bol neďaleko Štefánikovej chaty osadený pomník padlým partizánom.
Podoby Ďumbiera foto Dušan Ferenčík, Jana SBTV, Martin Muráň
Túry na Ďumbier môžete začať z viacerých smerov:
Do Liptovského Mikuláša a Brezna sa dostanete jednoducho ZSSK vlakom alebo rýchlikmi. Ďalej pokračujete autobusovou dopravou do obcí, odkiaľ začína turistická značka na Ďumbier (Mýto pod Ďumbierom, Liptovský Ján, Čertovica, Vyšná Boca). Spoje si môžete vyhľadať jednoducho tu.
Autom z Brezna alebo Liptovského Mikuláša. Ďalej pokračujete do obcí, z ktorých začínate výstup (Mýto pod Ďumbierom, Liptovský Ján, Čertovica, Vyšná Boca). Vo väčšine sa pri štarte nachádza väčšie parkovisko pri začiatku turistickej značky, alebo verejné parkovanie v rámci obce.
Priamo pod Ďumbierom: Chata gen. M. R. Štefánika alebo tzv. Štefánička, poskytuje celoročné ubytovanie (ceny pre r. 2018: dospelí 21€/ noc) a má skvelú kuchyňu. Jedná sa o vysokohorskú chatu s primeraným vysokohorským štandardom. Ubytovať sa môžete v osem-posteľových izbách. Z chaty sa dostanete na vrchol Ďumbiera po letnej trase, cez Krúpovo sedlo, približne za 1h (zimná trasa je priamejšia a o niečo kratšia). Vďaka Štefáničke si môžete turistický výstup na Ďumbier pohodlne rozdeliť aj na dva dni a užiť si krásne horské prostredie. Na chatu sa dostanete iba po svojich 🙂
Ďalšie možnosti ubytovania na hrebeni alebo tesne pod, poskytuje neďaleký vrch Chopok s lyžiarskym strediskom, kde sa môžete ubytovať napríklad v legendárnej Chate Kosodrevina alebo na Kamennej chate, za rozumné ceny. Na obe chaty sa dostanete pešo alebo lanovkou. O trochu nižšie sa nachádza chata Trangoška, od ktorej začína aj zelená značka na Ďumbier. Pri chate je väčšie parkovisko, kde môžete zadarmo zaparkovať auto. A ak sa nevôjdete, neďaleko je ďalšie parkovisko vedľa Horského hotela Srdiečko ***
sa dostanete k Ďumbieru po červenej značke z Chopku za približne 1,5h (311 m stúpanie, 4,5km) a z opačného smeru z Čertovice za približne 4,5h (1.078 m stúpanie, 11,6 km). Cesta je orientačne jednoduchá, stále po hrebeni 🙂
Trasy si môžete upraviť a prispôsobiť. Okrem vyššie uvedených je možné začať výstup aj po iných značkách, pre bližšie info kliknite na online plánovač.
Pri túrach v Nízkych Tatrách v okolí Ďumbiera sa pohybujete vo výškach okolo 2.000 m n.m. Jedná sa o náročnejšie vysokohorské túry, s viacerými strmšími stúpaniami. Trasy niesú technicky náročné, vyžaduje sa už však určitá fyzická kondícia. Na hrebeni sa striedajú skalnaté a trávnaté pasáže. Túru na Ďumbier by mali zvládnuť aj priemerne športovo zdatné rodiny s deťmi. Trasu si môžete uľahčiť a rozdeliť na dva dni, s prespatím na Štefánikovej chate. Za zlého počasia (dažde, búrky, silný vietor, hmla a husté sneženie) výstup na hrebeň vôbec neodporúčame. Počas zimných výstupov vždy skontrolujte lavínovú situáciu.
Na Ďumbier vedie viacero výstupových trás. Najčastejšie sa výstup začína od Chaty Trangoška alebo zo sedla Čertovica, prípadne z opačnej strany hrebeňa, smerom od Chopku. K dispozícii je však mnoho ďalších alternatív z obcí pod Ďumbierom, viď nižšie. Túry zo severnej strany patria k náročnejším a dlhším variantom (z obcí Liptovský Ján, Závažná Poruba, Kráľova lehota a ďal.) Nasledovné trasy a údaje o nich uvádzame jednosmerne. Rátajte preto ešte s cestou späť.