Má niekoľko významov
Ďumbier ako zázvor
Používa sa ako korenina v ázijskej a menej v stredomorskej kuchyni už viac ako 3 000 rokov na dochucovanie jedál, na prípravu čajov a piva. Do Európy sa dostal v období antiky. Chuť ďumbieru je veľmi výrazná, aromatická a sladko pikantná. Používa sa ako prísada do sladkých a slaných pokrmov. Tiež obľubujeme zázvorový čaj. 🙂
Ďumbier teda liečivo pôsobí na celý organizmus. Podporuje trávenie a zvyšuje produkciu slín a žalúdočnej šťavy, stimuluje srdcovú činnosť a mierne znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu. Používa sa ako prevencia proti chrípke a na povzbudenie imunity. No má aj mnohé nežiaduce vedľajšie účinky, o ktorých je dobré byť oboznámený, pri používaní ďumbieru ako liečiva.
Ďumbier obsahuje tiež celý rad látok. Z hľadiska liečivých účinkov sú ale najzaujímavejšie rôzne druhy vitamínov (A, B1, B2, B6, C alebo E), rovnako ako draslík, horčík, sodík, fosfor, vápnik, železo a pod.
Ďumbier ako symbol a skala
Ďumbier (2 045,9 m n. m.) je najvyšší vrch Nízkych Tatier. Nachádza sa v hlavnom hrebeni pohoria medzi Krúpovou hoľou (1 922 m n. m.) a Štiavnicou (2 025 m n. m.). Leží približne 15 km severne od Brezna, na území Národného parku Nízke Tatry.
Ďumbier sa na severe javí ako mohutný vysokohorský masív s 500 m vysokými stenami, piliermi a žliabkami do ľadovcových kotlov v koncoch Bystrej a Ludárovej doliny. Miernejšie južné svahy pokrýva pole žulových balvanov. Vrch je súčasťou hlavného hrebeňa, ktorý sa práve v masíve Ďumbiera rozdvojuje a pokým východne smerujúce rameno zakončuje mohutná Štiavnica, juhovýchodne smerujúce rameno vedie cez Králičku do sedla Čertovica a pokračuje Kráľovohoľskými Tatrami. Severným smerom vybieha rázsocha Ludárovej hole. Severné svahy odvodňuje Bystrá a Ludárov potok, smerujúce Štiavnicou do Váhu, z južnej časti prúdi voda Bystriankou do Hrona.
Pozri tiež: O Chopku, Ďumbieri a zime s Alenkou Tomanovou
Na vrchole je vybudovaný železobetónový pylón a stojí tu veľký slovenský dvojkríž z dreva. V sedle pod Ďumbierom sa v nadmorskej výške 1 727,9 m n. m. nachádza Chata generála Milana Rastislava Štefánika s celoročnou prevádzkou. V severných kotlinách sa vyskytujú kamzíky a svište.
Z vrcholu Ďumbiera je veľmi dobrý kruhový rozhľad na prakticky všetky pohoria stredného a severného Slovenska. Skalnatá vrcholová časť umožňuje výhľad na mnohé nízkotatranské vrchy, veľmi dobre možno pozorovať Tatry, Chočské vrchy, Poľanu, Veporské a Stolické vrchy. Pri vhodných podmienkach je nezriedka pozorovateľná časť Oravských Beskýd s Babou horou, Oravská Magura, Krivánska Fatra, Vtáčnik, Sitno či Kékes v Maďarsku.
Prístup na Ďumbier je možný len po červeno značenom chodníku z rázcestia v Krúpovom sedle. Tiež naň často ľudia chodia z Chopku, kam sa vyvezú lanovkou.
Pozri tiež Medzi Chopkom a Ďumbierom – Nízkotatranský útek z civilizácie