Domica a jaskyne Slovenského krasu výlety turistika cyklotrasy

Predstavujeme jaskyňu Domica a jaskyne Slovenského krasu.

Jaskyne Slovenského krasu

Jaskyňa Domica

Domica – najväčšia jaskyňa Slovenského krasu je zaradená medzi jaskyne svetového významu.

Predstavuje časť jaskynného komplexu, ktorý vytvára s jaskyňou Baradla v Maďarsku jeden genetický systém celkovej dĺžky cca 25 km. Samotná Domica je dlhá 5 368 m. Objavil ju Ján Majko 3. októbra 1926.

Mimoriadna pestrosť kvapľovej výzdoby a bohatstvo tvarov radia Domicu medzi naše najkrajšie jaskyne. Nezabudnuteľný zážitok v návštevníkovi zanechá plavba po podzemnej riečke Styx s dĺžkou 140 m. Domica predstavuje typ riečnej jaskyne v zrelom až staršom štádiu vývoja

Jaskyňa Domica sa nachádza v južnom svahu Silickej planiny na území obce Dlhá Ves asi 10 km juhovýchodne od Plešivca 2 km od štátnej hranice s Maďarskom. Z Rožňavy cez Plešivec smer Domica – 25 km. Najbližšia autobusová zastávka je Kečovo, Domica

Odporučenie: určite s plavbou ak sa dá, zväčša nieje voda

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Jaskyňa je vo svetovom meradle unikátnym výtvorom, ktorý svojou rôznorodosťou, bohatosťou a krásou aragonitovej výzdoby upúta každého svojho návštevníka.

V jaskyni nachádzame tri generácie aragonitu, prvá z nich má 121 až 138-tisíc rokov.

Priestory Ochtinskej aragonitovej jaskyne vznikli činnosťou atmosferických vôd v kryštalických vápencoch. V týchto podzemných dutinách sa neskôr vytvorila aragonitová výzdoba (známy je najmä útvar Srdce Hrádku), ktorá svojou krásnou výzdobou vo forme ihlíc, trsov, kríčkov, hrotov a sĺnc, je jedinečným prírodným javom. Jej biela farba kontrastuje s modravým pozadím vápencov.

Ochtinská aragonitová jaskyňa je zaradená do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Autobusom: najbližšia zastávka Gočaltovo, Hrádok
Autom: z Rožňavy cez Štítnik smer Jelšava – 25 km

Gombasecká jaskyňa

V rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu je zaradená do svetového prírodného dedičstva.

Na prehliadkovej trase sa návštevník Gombaseckej jaskyne môže stretnúť najmä s tenkými, dutými sintrovými brčkami, ktoré sú tu vytvorené a zachované v takom rozsahu, ako v žiadnej inej jaskyni na Slovensku. Okrem toho sa tu vyskytujú aj iné formy stalaktitov, stalagmity, rôzne náteky a kôry.

Silická planina: odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy
Gombasecká jaskyňa

Ako sa tam dostať:
Autobusom: autobus Slavec, rázcestie Silica. Potom sa treba napojiť na žltú turistickú značku, ktorá ide zo Slavca k jaskyni a na Jablonovské sedlo. K jaskyni to je asi 20 minút
Autom:  z Rožňavy smer Tornaľa – 10 km, odbočka za Slavcom

Krásnohorská jaskyňa

Staňte sa na malú chvíľu jaskyniarom a navštívte unikátnu Krásnohorskú jaskyňu. Jaskyňa je unikátnym výtvorom prírody zapísaným v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Môžete ju navštíviť v sprievode skúsených vodcov v kompletnom jaskyniarskom výstroji. Prehliadková trasa vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, čo je gigantický stĺp vysoký 34 m. Donedávna bol zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší kvapeľ sveta. Prehliadkovú trasu dlhú 450 m prejdete po drevených lavičkách, rebríkoch, lánách a občas je potrebné liezť priamo terénom jaskyne.

Jaskyňu môžu navštíviť aj deti od 6 rokov, do 15 rokov však musia byť v sprievode dospelej osoby. Jaskyňa je otvorená od 1. 4. do 30. 11.

Silická ľadnica

Je najnižšie položenou ľadovou jaskyňou na svete. Jej vstup sa nachádza vo výške 503 m n. m. Vstupná portálová časť jaskyne, z ktorej možno nahliadnuť i do chladného útrobia s menšími útvarmi ľadovej výzdoby, je voľne prístupná verejnosti, vstup do hlbších častí jaskyne je však zakázaný a nebezpečný. Jaskyňa predstavuje súčasť silicko-gombaseckého podzemného systému, je dlhá viac ako 1000 m a hlboká viac ako 100 m. Pred zaľadnením ju obývali pravekí ľudia, čo dokazuje množstvo archeologických nálezov.

Silická planiny turistka kam na výlet restartnisa
V SIlickej ladnici už pred sto rokmi pochopili význam chladu a urobili v jaskyni pivovar

Ako sa tam dostať:

Jaskyňa Silická ľadnica sa ukrýva v lesoch 2 km západne od obce Silica na Silickej planine v Slovenskom krase.

K ľadnici vedie turistický chodník z obce Silica (žltá značka, trvá približne 0:20 h). Ďalšia možnosť je taktiež po žltej turistickej trase, ale od rázcestníka Silická jaskyňa parkovisko (525 m n.m.), ktorý sa nachádza pri malom parkovisku tesne pred obcou Silica. Celkový čas ku jaskyni od parkovska trvá približne 0:15 h (naspäť 0:15 h).

Viac informácií nájdete tu

Bonusový technická vychytávka jaskynného typu v Slavošovciach 🙂

Slavošovský tunel

Tunel pod Homôlkou (Slavošovský tunel) je jedinečná technická pamiatka nachádzajúca sa v Slovenskom rudohorí pri obci Slavošovce, ktorú viacerí z nás isto poznajú v súvislosti s miestnymi papierňami. 2 400 metrov dlhá prechádzka úplnou tmou len s baterkou je zvláštnym zážitkom, ktorý sa oplatí zažiť.

Slavošovský tunel
Slavošovský tunel

Ako sa tam dostať:

Z Magnezitoviec alebo Slavošoviec sa dá prejsť 2,4-kilometrovým Slavošovským tunelom. Zo Slavošoviec spred obecného úradu (miesto na parkovanie) prejdete bočnou ulicou, ktorá prechádza cez železničnú trať. Pokračujete ďalej po tej istej ceste. Tá o niekoľko sto metrov končí, resp. ďalej pokračuje v smere k horám ako poľná cesta. Po vstupe do lesa už vedľa cesty tečie Rejdársky potok. Kráčajúc stále rovno dôjdete na miesto, kde sa na strome nachádza drevená tabuľa s označením tunela.

Portál do tunela sa nachádza tesne pod povrchom v širokej jame, do ktorej vedie drevený rebrík na spôsob schodiska.

Doprava

Autom

Najlepšími východiskami do jaskýň Slovenského Krasu je mesto Rožňava a Krásnohorské Podhradie.

Vlakmi ZSSK sa dostanete až do Rožňavy. Tá je vhodná ako východzie miesto pre plnenie oboch cieľov: Domica a jaskyne Slovenského krasu i Zádieľsku tiesňavu.


Turistické trasy

Domica a jaskyne Slovenského krasu - turistické trasy/ cyklotrasy

Okrem uvedených jaskýň vám odporúčame aj nasledovné turistické trasy:

Silická planina

Silická ľadnica– Závozná, horáreň– Mestská priepasť– Slatiny– vykrývač nad Plešivcom– Plešivec.
10 km, stúpanie: 209 m, klesanie: 485 m. Viac 

Gerlašská skala a Zvonivá jama

Kružná – Veľký vrch – Gerlašská skala – Serényiho cisterna – priepasť Zvonivá jama (Zvonárka) – Farkašova samota – Kružná.
17 km, stúpanie: 725 m, klesanie: 725 m. Viac

Plešivská planina

Plešivec (dedina) – Ďulová – Zvonivá jama – Gerlašské skaly – Veľký vrch – Zvonivá jama – Plešivec (dedina).
32 km, stúpanie: 946 m, klesanie: 941 m Viac 

Dievčenská skala

Na Dievčenskú skalu vedie odbočka zo zelenej turistickej značky, ktorá spája obec Hrušov s obcou Plešivec. Celkový čas z obce Hrušov trvá na skalu približne 2:40 h (naspäť 2:25 h). Z obce Jovice po modrej turistickej trase po rázcestník Lukáčova bučina (595 m n.m.). Odtiaľ po  zelenej turistickej značke až ku skale. Celkový čas tejto trasy trvá na skalu približne 1:40 h (naspäť 1:30 h). Viac

Tip: Kečovské škrapy

Naše najväčšie, jedinečné škrapové pole sa nachádza na Silickej planine v Slovenskom krase. Hneď za obcou Kečovo, na vápencovej stráni pod vrchom Maliník (493 m). Ide o ukážku dlhodobej činnosti človeka – postupné odstraňovanie pôvodných lesných porastov, čím došlo k odplaveniu pôdy a vzniku rozsiahleho krasového územia. V tejto lokalite žije mnoho chránených, vzácnych, zriedkavých druhov rastlín a živočíchov, suchomilných a teplomilných spoločenstiev.

Cyklotrasy

Pred Slavošovským tunelom
Pred Slavošovským tunelom

Silická planina okruh

Okruh Silickou planinou má 32 km s prevýšením 490 m a prevedie vás cez najkrajšie miesta planiny. Popis trasy tu

Rožňava – Silická planina – Silica

Trasa vedie po asfalte – cestách a poľných alebo lesných cestách. Je vhodná skôr pre MTB / Trek bicykle. Vzdialenosť 51 km s prevýšením 540 m (trasa na mape)

Slovenský Kras – Silická planina

Najnáročnejší okruh Silickou planinou má 67 km s prevýšením 820 m. (trasa na mape)

MTB MINE trails okruhy okolo Rožňavy

  • Rožňava, Žltý Gombáš   4,5 km, 130 m
  • Gombašský výšľap   2,7 km 146 m
  • Vojvodský Výšľap 4,7 km 247 m
  • Hrebeňák 2 km  147 m
  • Rožňava, Železný Most 8,9 km 256 m
  • Zelená  Míľa Downhill 3,2 km  -430 m
  • viac info tu

Hociktorú z uvedených trás (Silická planina alebo Rožňava traily) považujeme za splnenie cieľa. Myslíme, že traily poskytnú MTB bajkerom pekné vyžitie.

Ochtinská Aragonitová jaskyňa
Ochtinská Aragonitová jaskyňa

Náučné chodníky a veže na pozorovanie vtáctva:

  • Domica
  • Zádieľska tiesňava
  • Hrhovské rybníky
  • Jasovská skala
  • Zelená hranica
  • Horné lúky
  • Prielom Muráňa
  • Krasové javy Hôrky
Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 132