Pred 90 miliónmi rokov bol tento ostrov súčasťou hlbokomorského dna praoceánu Tethys. Mohutné posuny zemskej kôry spôsobili, že na seba narazili africký a euroázijský blok, ktoré sa na seba tlačia a podsúvajú jeden pod druhý. Následkom tohto tlaku pred cca 20 miliónmi rokmi vznikol Cyprus.
Pred 20 rokmi zrekonštruovali Bratislavské letisko a to sa zbratalo s RyanAir. Následkom tohto tlaku vznikla potreba Slovákov lietať na Paphos.
Ak nechcete zomrieť nudou v „all inclusive“ rezortoch, požičajte si auto a spoznajte krásu ostrova zvnútra. V niekoľkých častiach sme sa venovali horským trailom v pohoriach Troodos, Kykkos a Chedar walley. V tejto časti sa pozrieme na traily v okolí poloostrova Akamas s tými najkrajšími plážami Cypru.
Národný park Akamas leží na severozápadnom pobreží Cypru, skutočne malebnej časti ostrova. Má rozlohu 230 štvorcových kilometrov a ak ho chcete naozaj spoznať, riadne vás vytrápi. Riadne traily, rokliny a utajené piesočné pláže. Žiadne pivo.
Na polostrov Akamas sa dostanete dvoma smermi. Buď zo západu od Paphosu z dedinky Agios Georgios Pegeias alebo, ak obídete horu, zo severnej strany od mesta Polis cez Neo Chorio.
Oba smery ponúkajú skvelé traily, hoci každý čosi úplne iné. Pozrime si traily zo smeru Paphosu
Európska rada Akamas začlenila do programu ochrany Stredozemného mora. Roklina Vakas, Modrá lagúna a Lara Beach patria medzi zopár highlightov tohto územia. Modrá lagúna je najobľúbenejším miestom Akamasu a loďou ju navštívili tisíce ľudí. Krištáľovo modré vody v tejto malej zátoke sú také čisté, že môžete vidieť až na morské dno.
Ak chcete vyraziť po západnej strane dovezte sa autom až na koniec Agios Georgios Pegeias. Kde treba zaparkovať ľahko spoznáte. Ak máte auto z požičovne, ďalej jednoducho nebudete mať odvahu ísť. Európska turistická trasa E4 síce štartuje už v mestečku Peya, ale čaká ma minimálne 25 km peších trailov a nohy treba šetriť. Neobíďte roklinu Avakas. Rozhodne za to stojí.
Trasa vedúca roklinou je dlhá zhruba 2½ kilometra a na oboch stranách s čistými skalami a dosahuje výšku až 90 m, najužší bod je široký iba 3 m.
Ak to chcete mať riadne nadivoko, použite trailový chodník, ktorý vedie po okraji pláží. Jednak sa často okúpete, uvidíte neskutočné miesta a tiež ušetríte za krkom množstvo prachu zvíreného štvorkolkami, ktoré tu sú hlavnou turistickou atrakciou.
West side beaches. Neskutočné divoké fotogenické pláže na hony vzdialené tým krpatým, uslnečníkovaným, hotelovým.
Prvé, čo vás čaká je čerstvo odšťavená pomarančová šťava za euríčko. Nezaváhajte. Chutná je nielen šťava, ale aj bufetárka, ktorá sa snaží o socializáciu lámanou angličtinou.
Najprv som sa pri kúpačkách snažil prezliekať bežecké/ plavecké. Potom som pochopil, že je lepšie absolvovať celý trail v plavkách. Ale nie na boso.
Tie miesta sa priamo ponúkajú a vy iba rozmýšľate: „Skočím do tej vody, v niečom takomto sa už možno nikdy neokúpem.“
Ak chcete objaviť skutočne utajené plážové skvosty treba si máknuť najbližších 10 km po pobrežných chodníkoch. Skrátim to. Neopakovateľná atmosféra. Nádherné miesto, stratený raj. Na každej z týchto pláží sa doporučujem aj okúpať.
Morská voda je balzam na plesnivé pľuzgiere a upotené nohy. :.)
Viem, okúpať sa na týchto plážach nie je zadarmo. Zaberie to celý deň, 25 km a polkilometra výškového budete mať v nohách. Asi ma budete preklínať, ale stojí to za to. Na tento zážitok nezabudnete. Prirodzene podnikaví Cyprusania ponúkajú aj prevoz štvorkolkami/ offroadami ale úprimne, iba som na nich nadával. Prášili, robili hluk, bordel a zabíjali samotnú podstatu toho, prečo človek tieto miesta objavuje.
Chodník E4 pokračuje cez hrebeň na Adonis a Smiegies traily na severnej strane. Dať to však v teple a na slnku vyžaduje značnú kondíciu. Traily nie sú technicky náročné, ale dlhé, únavné a nieje sa kam schovať. Slnko vás na tých vyprahnutých pustinách zlikviduje. Nezabudnite na dostatok tekutín.
Akamas park vám v jeho divokej časti žiadne bufety neponúkne.