Ak ste aspoň trochu pričuchli k vínam, tak navštíviť v Bordeaux múzeum vín je povinná jazda. La Cité du Vin je jedinečné kultúrne centrum venované svetovému dedičstvu vína. Tá show je fakt výnimočná. Objavíte veľkolepú vínnu cestu naprieč storočiami okolo celého sveta.
La Cité du Vin
Zaujme vás už samotná architektúra v tvare karafy. Priestor s rozlohou viac ako 13 000 m² je rozdelený na 10 poschodí, od toroidu až po vežu, kde sa nachádza vyhliadka s riadenou ochutnávkou vín.
Najkrajšie vinice sveta
Na návštevu si pripravte minimálne tri hodiny. Zaskočí váš už vstupná sála, na ktorej premietajú letecké zábery z najkrajších francúzskych viníc. Poviete si: “prebehnem”, ale nedá sa. Tie zábery sú tak dokonalé, že neviete oči odtrhnúť.
Múzeum nájdete za západnými dokmi Bordeaux, z ktoré sa pomaly stáva mládežnícka moderná štvrť.
História vín
Začínate v starom Egypte a postupne sa prepracujete až k dnešku. Múzeum vás prevedie neskutočnou multimediálnou prezentáciou všetkými storočiami. Neviem, čo som vôbec niečo tak pôsobivé v múzeu kedy videl. Je jasné, že na scénografiu, dramaturgiu a svetelný efekt si tu fakt potrpia.
Argentína
Do tohto dňa som o vínnej Argentíne počul iba sporadicky. Mali sme šťastie, práve tu mala Argentína národnú expozíciu vinárstva o jednotlivých oblastiach. Po 30 minútach som mal pociť, že letenku do Argentíny si musím kúpiť ihneď.
Chute, tvary, vône a emócie vína
Ďalšie poschodia sa z nás snažili spraviť someliérov. Rafinovaná interakcia čuchových, chuťových a zmyslovo vizuálnych pomôcok mi konečne pomohla objaviť, ako má chutiť na jazyku satén alebo ako hľadať vo vôňach ovocie, huby či plesnivinu.
Keď som si konečne po dvoch hodinách sadol, predo mnou sa roztočil kruh. Nie hociaký. Postupne sa na ňom roztáčali a deformovali výjavy zo života tak, ako vníma alkoholik víno po jednom, dvoch či desiatich pohároch. 🙂 Takýto lacný a rýchly pocit kocoviny som ešte nezažil.
Veža Cité du Vin
Sme hore, 58 m nad zemou. Je tu skvelá rozhľadňa. Ale to hlavné, je tu ochutnávka. A tá vás presvedčí, že špičkové vína môžu pochádzať nielen z Francúzska ale napríklad aj z takého Mexika, čo by málokto povedal. Dokonca sme v ponuke našli aj tokajský MONO špeciál nášho kamaráta Macíka.
O predajni suvenírov na prízemí sa rozpisovať nebudem. Obraz si urobte z fotiek sami. Najväčší problém lacných leteniek je to, že vám do lietadla nezoberú kartóny vín. 🙂
Bordeaux je predovšetkým mestom vín a ja víno rád.
Oblasť Bordeaux je v princípe rozdelená na 4 vinárske oblasti. Médoc, Libourne, Graves a Entre-Deux-mers. Medoc a Graves rozprestierajúce sa na južnej strane (Left Bnak) sú pokryté najmä veľkými korporátnymi vinárstvami. Naproti tomu Libourne je skôr miesto drobných rodinných vinárstiev, kde pri ochutnávkach nemáte problém stretnúť majiteľa. Práve v Libournes sú aj povestné dedinky Marguux, Pomerol a St. Emilion. Tak na zajtra sa tam pozrieme.