Šľachy svalov aj samotné svaly sa nachádzajú v tesnej blízkosti kostí. Tento kontakt by ich pri pohyboch neustále dráždil a zraňoval, preto sa v oblastiach kontaktu svalov s kosťami vytvorili špeciálne vačky naplnené synoviálnou tekutinou, ktorá sa normálne nachádza v kĺboch, kde znižuje trenie. Tieto vačky sa odborne nazývajú „bursae“. Pri preťažovaní svalov a šliach môže dôjsť k poraneniu týchto vačkov a ku vzniku bolestivého zápalu — burzitídy.
Tento zápal najčastejšie postihuje ramenný a bedrový kĺb, no postihnutý môže byť každý kĺb, v ktorého okolí sa nachádzajú bursae.
Burzitída, zápal mazového vačku v blízkosti kĺbov postihuje najčastejšie ramenný a bedrový kĺb
zdroj: lekár.sk
Najčastejšou príčinou burzitídy je preťažovanie príslušnej oblasti opakovanými pohybmi. Typickým príkladom je dvíhanie ťažkého bremena nad hlavu (pri cvikoch s kettlebellmi) alebo dlhodobé kľačanie na kolenách (pri čistení podláh, opravách, záhradkárčení a podobne). Určite poznáte bolesti v ramene, kolenách alebo tenisový lakeť. Opakujúce sa pohyby sú bežné pri výkone športov, niektorých povolaní alebo pri hre na hudobný nástroj, preto sú tieto činnosti pre vznik zápalu vačkov najrizikovejšie. Vznik burzitídy môžu zapríčiňovať aj poranenia.
Druhou skupinou sú reumatické ochorenia (reumatická artritída, dna). Tieto chronické zápalové ochorenia postihujú všetky časti pohybového aparátu, takže aj bursae. Poslednou častou príčinou je obezita — vysoká hmotnosť najviac zaťažuje bursae v oblasti bedrového kĺba, keďže nesie skoro celú váhu tela.
Bursitída bedrového kĺbu je dráždivý stav, ktorý sa môže pohybovať od mierne obťažujúcich až po veľmi bolestivé. Ak pociťujete bolesť bedrového kĺbu, keď v noci ležíte v posteli alebo ihneď, keď sa po chvíli sedenia postavíte, môžete mať bursitídu bedrového kĺbu.
Keďže bicyklujeme, beháme a bežkujeme, poďme sa chvíľu povenovať práve burzitíde bedrového kĺbu:
Burzitída je zápal bursa vaku naplneného tekutinou, ktorý spôsobuje bolesť bedrového kĺbu. Bursa vak je malý, gélovitý vankúš, ktorý sedí medzi vašimi kosťami a ich spojivovým tkanivom a pôsobí ako akýsi tlmič nárazov. Máte bursové vaky v bokoch, ramenách, lakťoch, kolenách a pätách.
Ak cítite teplo a začervenanie v oblasti spolu s horúčkou alebo chorobou, môžete mať septickú burzitídu, ktorá pochádza z infekcie. Určite navštívte svojho lekára!
Existuje množstvo vecí, ktoré môžu spôsobiť burzitídu bedrových kĺbov, od priameho pádu až po ubehnutie príliš veľkého množstva kilometrov. Poďme sa pozrieť na niektoré z vecí, ktoré vás vystavujú riziku.
Vždy je dôležité navštíviť lekára, aby diagnostikoval akýkoľvek stav a poznal podrobnosti potrebné na odstránenie pôvodu vašej bolesti. Špecifické cvičenia na posilnenie bedrového kĺbu však môžu pomôcť posilniť svaly obklopujúce pás a panvu a úseky môžu otvoriť tesné a bolestivé oblasti panvy, ako je iliotibiálny pás.
Každodenné cvičenie strečingu, ktoré môžete ľahko opakovať, ochráni zdravie vašich bokov a celého tela. Mnohé z týchto pohybov nevyžadujú žiadne vybavenie, zatiaľ čo niektoré z nich vyžadujú na vykonanie cviku odporovú pásku.
Opakovania: 10-12. Vydržte 3 sekundy v hornej časti a pomaly spustite, aby bola na podlahe.
Toto cvičenie zapojí váš zadok, hamstringy, štvorkolky a panvu. Okrem toho ucítite natiahnutie a otvorenie ohýbačov bokov a celkovej prednej časti tela.
Opakovania: 10-12 na stranu
Požiarny hydrant môže vyzerať divne, ale je to dôležité cvičenie na zvládnutie piriformis svalu a posilnenie panvového kĺbu ako celku. Toto cvičenie bez záťaže môže robiť každý a je skvelé na zvýšenie rozsahu pohybu.
10-12 opakovaní na nohu
Mnohé z pohybov, ktoré riešia náš zadok, môžu tiež nadmerne zaťažovať naše boky. To vám dáva príležitosť izolovať len glutes. (Uistite sa, že po stlačení späť koleno príliš nezatiahnete, koleno pod bokmi je počiatočná a koncová poloha.)
Počet opakovaní: 16-20 celkom: 8-10 na každú stranu, striedanie.
Vaše vonkajšie stehná potrebujú prácu, aby vyrovnali silu celej panvovej oblasti. Toto cvičenie sa o to postará a vybuduje silu aj v svaloch nôh a jadra.
Opakovania: Vydržte 30 sekúnd na každej strane
Izometrické silové pohyby sú mimoriadne dôležité pre budovanie pevnosti a stability. Cvik plank na predlaktí posilňuje vonkajšiu stranu šikmých kostí.
Výbava: Žiadne
Opakovania: Vydržte 30 sekúnd na každej strane
Tento úsek otvára piriformis. Môže to byť tiež skvelé natiahnutie a aktivácia iliotibiálneho pásu pre každú stranu.
Opakovania: Vydržte 30 až 60 sekúnd
Otvorte vnútorné stehná a aktivujte svaly bokov a nôh pomocou úžasnej strečovej polohy.
Opakovania: Vydržte 30-60 sekúnd
Je to skvelá pozícia, ktorú môžete pridať aj na koniec akéhokoľvek tréningu. Toto je ďalší IT pás natiahnutý a aktivujúci pohyb bokov.
Vybavenie: malá loptička na pilates, volejbal alebo zrolovaný uterák
Počet opakovaní: 20
Ľahnite si na chrbát s nohami vo vzduchu a ohnutými kolenami, zatiahnite nízke brušné svaly tak, aby sa spodná časť chrbta jemne tlačila na podlahu. Teraz pevne stlačte loptičku alebo uterák medzi kolená a súčasne vťahujte brucho. Tento pohyb posilňuje adduktory (vnútorné stehná), ktoré sú zvyčajne slabé a prispievajú k dysfunkčnému pohybu panvy. Ak to obťažuje vaše flexory, môžete to urobiť s chodidlami na podlahe a pokrčenými kolenami.
Ak trpíte bursitídou bedrového kĺbu, rozhodne sa vyhnite aktivitám s vysokým dopadom, ako je beh a skákanie. Chôdza je lepšou voľbou, pretože má malý dopad a ľahší na kĺby. Ale to sa opakuje. Preto, aby ste sa uistili, že svoju bolesť nezhoršujete, odporúčame vám spojiť sa s lekárom alebo fyzikálnym terapeutom, ktorý môže posúdiť vašu situáciu. Lekár môže vyvinúť najlepší liečebný prístup, aby ste sa vyhli ďalšiemu poškodeniu.
Vždy sa porozprávajte so svojím lekárom o svojej burzitíde bedrového kĺbu.
Bicyklovanie, hlboké drepy a akékoľvek kardio cvičebné stroje môžu spôsobiť vzplanutie bedrovej burzitídy. Buďte veľmi opatrní pri akejkoľvek činnosti, ktorá spôsobuje zvýšenú záťaž vašich kĺbov.
Pravdepodobne ste to zažili pri vyvrtnutí členku alebo modrine na holeni. Burzitída sa chová podobne. Kým neprestane bolesť, je veľmi dôležité zranené miesto nechať odpočívať. Inými slovami: Ak je príčinou vášho problému príliš veľa kilometrov, pokračovanie v behu len zhorší váš stav. Aby ste sa vyhli ďalším problémom, najlepšou liečbou je odpočinok, ľad, kompresia, zdvihnutie a relax.
Okrem toho niekoľkokrát denne postihnutú oblasť ľadujte, aby ste pomohli zmierniť zápal. Odporúča sa užívať protizápalové lieky, ako je ibuprofén alebo naproxén. Keď sa vrátite k aktivite, možno budete musieť záťaž cvičenia zmierniť. Napríklad chvíľu behajte po rovnom povrchu.
Zvyčajne po rehabilitácii a odpočinku bolesť ustane. Ak však bolesť pretrváva, predovšetkým, ak máte bolesti bedrového kĺbu, ktoré sú trvalé alebo neznesiteľné, vždy by ste mali zájsť k lekárovi alebo zapojiť fyzioterapeuta. Fyzioterapeut vám odporučí špeciálne cvičenia na posilnenie postihnutej oblasti a vytvorí liečebný prístup, ktorý vám uľaví od bolesti bedrového kĺbu.
Zdroje: lekar.sk, foto: Bigstockphoto