Ak by ste hľadali mesto, kde sa miešajú staré grécke legendy, balkánsky temperament a vôňa čerstvo grilovaných rýb, bulharský Sozopol je presne to miesto. Tento starobylý prímorský klenot na pobreží Čierneho mora má všetko: úzke kamenné uličky, ruiny starovekých chrámov, divoké pláže a reštaurácie, kde vám každé jedlo prinesú s úsmevom a rakijou navyše. Aj preto si nenechám ujsť návštevu Sozopolu a južných bulharských pláží vždy, keď som v Bulharsku.
Sozopol nie je len ďalšie letovisko na pobreží Čierneho mora. Je to miesto, kde história vystupuje z každého kúta – či už v podobe starých múrov, gréckych nápisov na kameňoch alebo vône rýb, ktorá sa tu drží už tisíce rokov.

Od Apollónie po Sozopol
Sozopol je jedno z najstarších miest na bulharskom pobreží, s históriou dlhšou ako väčšina európskych metropol. Založili ho v 7. storočí pred Kristom grécki kolonisti z Milétu a nazvali ho Apollónia Pontiké na počesť boha Apollóna. Mesto vďaka svojej strategickej polohe prekvitalo.



Apollónia mala taký význam, že tu stála obrovská 13-metrová bronzová socha Apollóna, ktorú však v 1. storočí pred Kristom ukoristili Rimania a odviezli do Ríma. Samotné mesto bolo zničené, ale ako správny námorník sa vždy dokázalo vrátiť späť. V neskorších storočiach ho ovládali Byzantínci, Bulhari a neskôr aj Otomani, pričom každý tu zanechal svoju stopu.
V stredoveku už nieslo dnešné meno Sozopol, čo znamená „mesto spásy“. Iróniou je, že jeho obyvatelia museli o prežitie bojovať neustále – či už proti pirátom, ktorí sem často zavítali, alebo proti nepriateľským vojskám.
Sozopol a more sú tu od pradávna



Sozopol by bez mora neexistoval. Od staroveku boli jeho obyvatelia rybármi, obchodníkmi a námorníkmi. Grécke lode odtiaľto vozili obilie, med, víno a privážali keramiku či olivový olej.
Ochutnali ste už čerstvo vysmážané rybky priamo z móla? Každé ráno môžete vidieť rybárov, ktorí sa vracajú do prístavu s čerstvými úlovkami. Reštaurácie potom ponúkajú všetko od drobných šprotov až po gigantické morské potvory, ktoré vyzerajú, akoby prišli z inej planéty. Úmerne k tomu však aj stoja.
Pri pobreží sa našli desiatky potopených lodí, amfor a kotiev, ktoré dokazujú, že mesto bolo rušným prístavom už pred tisíckami rokov. Archeologické múzeum na kraji mesta stojí za to. Keď som tam bol minulý rok, práve prerušili výstavbu autobusovej stanice. Pri kopaní základov totiž narazili na pohrebisko, o ktorom storočia nikto netušil.



A potom je tu legendárny relikviár svätého Jána Krstiteľa, ktorý miestni prezentujú s takou hrdosťou, že máte pocit, že svätec bol ich rodinný známy. Či je pravý alebo nie, nikto nerieši – hlavné je, že turisti prídu a hodia nejaký ten lev do pokladničky.
Dnešný Sozopol
Sozopol má dve tváre: Staré mesto na polostrove s historickou atmosférou a Nové mesto, stále vo výstavbe, kde to cez leto pulzuje životom a v zime tu pes skapal. Staré mesto s drevenými domami z 18. a 19. storočia pôsobí, akoby sa tu zastavil čas, zatiaľ čo Nové mesto žije letnou turistikou, festivalmi a nočným životom. Developeri okolie Sozopolu za tie roky doslova zabetónovali apartmánmi.



Pri prehliadke Starého mesta neobíďte komplex južných opevnení s vežou, starobylé kostoly a prístav. Nadchla ma galéria súčasného umenia s dielami bulharských autorov. A potom je tu skalný výbežok Skamni s pozostatkami kláštora sv. Apoštolov.
Čo dodať, ochutnajte figový džem, skvelé bulharské víno a najmä tiché uličky tohto jedinečného (na rozdiel od Nesebaru) ešte turisticky tak nezničeného mesta.



Každý rok sa tu koná festival Apollónia, bohužiaľ nikdy nie vtedy, keď som tu ja. 🙂
Pláže Sozopolu

Ak sa chcete vykúpať, centrálna pláž (Kharmanite beach) s nádherným pieskom je OK. Ale neužijete si pokoj, musíte prísť skoro ráno alebo mať trpezlivosť Budhu a toleranciu k tomu, že vás každých desať minút niekto osloví s ponukou kukurice, nafukovačiek alebo masáže
Ak však chcete objavovať a máte dobrodružnú povahu, choďte ďalej na juh.. Tu nájdete Iba 7 km od Sozopolu (pri kempe Kavatsi) Duni Beach. Jednu z najčistejších a najkrajších pláží Bulharska. Je 4,5 km dlhá a 100 m široká a najmä, bez davov. Chodí tam zo Sozopolu vláčik. Ak máte auto určite stojí za to objaviť aj južnejšie miesta:
- Alepu Beach
- Arkutino
- Primorsko a
- Kiten
Pláže sú tu divoké a diskrétne, plné jemného piesku a dún, od pokojných zátok až po Primorsko s hlučnými piesočnými bojiskami, kde sa deti predbiehajú v stavaní hradov a dospelí v spotrebe piva.
Tu sa zabudnete ponáhľať



Aj keď sa Sozopol od čias Apollónie veľa zmenil, jeho spojenie s morom a históriou zostáva rovnaké. Stačí sa prejsť po prístave, kde rybári opravujú svoje siete, alebo si sadnúť na hradby s výhľadom na more. Ľudia tu sedávali a pozorovali more po tisícročia.
Sozopol je dokonalou kombináciou histórie, mora a letnej pohody. Mesto, kde si môžete ráno prezrieť archeologické vykopávky, na obed si dať čerstvú rybu, popoludní si zdriemnuť na pláži a večer popíjať víno s výhľadom na more. A čo je na tom najlepšie? Nikto sa nikam neponáhľa. Možno aj preto, že po rakiji a víne sa aj tak chodí pomalšie.



A zopár tipov navyše:
- Chcete zažiť niečo mimoriadne? Navštívte kaštieľ Ravadinovo. To si nevymyslíte.
- Z Burgasu chodí do Sozopolu zo stanice juh od rána do večera za pár drobných pravidelný autobus.