Belianska jaskyňa sa nachádza V Belianskych Tatrách neďaleko obce Tatranská Kotlina, v najvýchodnejšej časti Belianskych Tatier. Vchod do jaskyne leží na severnom svahu Kobylieho vrchu, vo výške 890 m n. m., čo je asi 130 m nad hladinou riečky Biela.
Je to jediná jaskyňa sprístupnená vo Vysokých Tatrách, tak sme ju pri návšteve Tatranskej kotliny nemohli obísť. Od parkoviska k nej vedie strmší zhruba 20 minutový výstup.
Krasový skvost Vysokých Tatier
Belianska jaskyňa patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Hoci záujem o prírodné pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už viac ako 125 rokov, zákonitosti jej vytvárania sa doteraz úplne neobjasnili. Jaskyňa bola známa zlatokopom už roku 1826, o čom svedčia uhľom písané mená a dátumy na jej stenách. Ich objav však ostal utajený.
Poznáte najkrajšie časti jaskyne?
Vodopádový dóm, Hudobná sieň, Hlboký dóm, Palmová sieň, Vysoký dóm i Zlaté jazierko v Zbojníckej komore je len zopár highlightov, pre ktoré treba jaskyňu aspoň raz navštíviť. Prehliadku jaskyne nám obohatili aj audio vizuálnou produkciou, ktorej cieľom bolo predviesť akustické vlastnosti siene Galérie a Hudobnej siene. Je to mimoriadne pôsobivé.
Z celkovej známej dĺžky 3,5 km je verejnosti sprístupnených 1 135 m, s výškovým rozdielom 112 m. V Belianskej jaskyni sa nachádza 874 schodov, takže fyzicky dá zabrať.
Pred vojnou, okolo roku 1934 sa v jaskyni robili pokusy so zaľadnením spodných častí, veľmi sa však pritom poškodila kvapľová výzdoba a praskali vápencové steny jaskyne. Žijú tu aj 3 druhy netopierov.Belianska jaskyňa nám ponúkla nádherný zážitok. Ani minútu sme neľutovali, že sme ten výstup dali.
Mimochodom, viete že 6. jún je Medzinárodný deň jaskýň a podzemného sveta?