Barranco del Masca klesavý trail nemusí byť brnkačka

Na Tenerife je množstvo roklín, ktoré sú turistickým lákadlom. Barranco del Masca patrí k tým top.  Leží v „zadnici“ kačky, ktorú mapa ostrova silne pripomína, pre prísnych geografov na severozápade ostrova.

Barranco del Masca

Roklina Masca sa rozširuje sme pri mori Barranco di masca
Roklina Masca sa rozširuje sme pri mori

Zostup týmto kaňonom je ako cesta do druhohôr a pri každom zaškriekaní vtáka spozorniete, či to náhodou nebol prehistorický jašter. Už len dostať sa do dedinky Masca, ktorá leží 650 m nad morom, je zážitok. Pre tých za volantom, aj pre tých, ktorých sa „iba“ vezú. Naštastie sme mali v aute „grcacie“ sáčky, keďže týchto ľudí, s ktorými chodím, už nejaký ten čas poznám.

Logisticky sme sa jedným autom povozili do dediny, jedno zostalo v Los Gigantos. Nechcelo sa nám ísť roklinou dolu a potom hore, chceli sme si to užiť. Navyše sme mali v nohách 2000 metrový zostup z Teide a naše kolienka potrebovali špeciálnu opateru.

Masca

Masca kultová dedina nad Los Gigantos
Masca kultová dedina nad Los Gigantos

História dediny siaha niekoľko storočí dozadu. Pred príchodom Španielov tu bývali iba guanchovia, pôvodní obyvatelia kanárskych ostrovov. Po kolonizácii tu španieli začali s plantážami cukrovej trstiny a banánovníkov. Avšak, región bol často terčom pirátskych útokov, čo nútilo obyvateľov uchýliť sa na blízke kopce a vrchy. Tak vlastne vznikla Masca.

V 20. storočí bola dedina Masca celkom izolovaná od zvyšku ostrova, spojená s civilizáciou iba nekvalitnými poľnými chodníkmi. Až v roku 1991 postavili krivolakú serpentínovú cestu a dedina sa stala zrazu kultovou. Ale miesta na parkovanie je tu poskromne. Masca sa stala jedinečnou práve kvôli tejto ceste, svojej histórii, útesov Los Gigantos a rokline, ktorá je asi najkrajšou na Tenerife. Horská krajina s tradičnými kamennými domami a skvelými turistickými trasami.

Zostup do rokliny

Schádzame do rokliny Masca
Schádzame do rokliny Masca

Zostup do rokliny sa začína 400 výškovými metrami nadol. Roklina sa postupne zužuje, pekný chodníček sa strieda so skalnými preliezkami. Paličky, ktoré sme na úvod ocenili, teraz vešiame na batohy, na preliezkach nám dosť zavadzajú. Ideme pomaly nie preto, žeby sme nevládali, ale okolie nás nechce pustiť. Okolo nás sa odohráva skalné aj rastlinné divadlo. Zvetrané lávové skaly, v dierach kopec hniezd vtákov, rastlinné endemity kam kukneš. Skalné bralá dosahujú výšku 200 metrov.

Občas v rokline prechádzame štvornožky
Občas v rokline prechádzame štvornožky

Nemôžeš sa kukať hore a tiež pod nohy, tak sme kochajúc sa postupovali pomaly. Takú ozvenu ako v niektorých miestach som nikde inde nepočula.

Príroda Barranco del Masca
Príroda Barranco del Masca

Ku pláži

Po troch hodinách sa chodník vyrovnáva, už veľa neklesáme. Roklina sa opäť rozširuje, až končí priamo na pláži, z ktorej sa nedá dostať inak ako loďou. My sme mali odchod lodičky do Los Gigantos zabukovaný na štvrtú, ale už o tretej nám z lode volali, aby sme si pohli, lebo sa blíži búrka a keď udrie, nechajú nás tam. Aj sme sa pohli, ale aj tak sme do lode po kolená vo vode doslova skákali ako rybičky. Lodičkou to trepalo, nemohla pristáť. Za odmenu za úžasné skoky sme všetci dostali od lodníkov po pivku.

Nastupujeme na loď v prístave Masca
Nastupujeme na loď v prístave Masca

Búrka nakoniec neprišla, ale keď už spomínam počasie, tak po veľkom ďaždi alebo počas neho sa do Mascy nepúšťajte, výlet by sa mohol zmeniť na adrenalínový kaňoning. A to by bez výbavy mohla byť celkom sranda.

Pivko na mori pred búrkou
Pivko na mori pred búrkou

Viac na tému Tenerife

Pošli ďalej
Ivana Viskupová
Ivana Viskupová

Vášnivá vysokohorská turistka, sprievodkyňa po horách a dobrá kamarátka kardionápravníka i turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. O sebe hovorí: "V horách sa stávam lepším človekom. Robia ma pokornejšou a vnímavejšou. Čistia mi hlavu. Je jedno, či má kopec 500 metrov alebo 5000. Niekedy nie je dôležitý ani ten kopec, ale cesta k nemu. Rada poznávam krajiny a ľudí, ktorí v nej žijú."

Articles: 5