Objaviť Moyu, rokliny Azuaje a hodnotu pitnej vody na Kanárskych ostrovoch. Barranco de Azuaje patrí medzi hiking skvosty Gran Canarie.
Voda na Gran Canarii je vzácna
Keď som registroval ubytovanie cez AirBnb prekvapili ma podmienky domu. „Sprchujte sa do 5 minút voda je na ostrove drahšia ako Whiskey“
Väčšina domácich vodu z vodovodu nepije, lebo je „hnusná a nechutná“. Je to totiž odsolená morská voda. Aj preto viete kúpiť fľaše vody v supermarketoch za smiešne peniaze. Voda na pitie je na Kanárskych ostrovoch totiž dotovaná.
Fenomén sprchovania
Debatu o sprchovaní sme s domácim rozobrali druhý večer. Vysvetľoval nám rozdiel medzi chlapom a ženou. Chlap vojde do sprchy, nakydá na hlavu shower gel, trochu zatrasie rukami po vlasoch, pohrabe sa pod pazuchami, medzi nohami a spláchne. Čo stečie, to stečie.
Keď sa pripravuje na sprchu žena, začína pol hodinová príprava. Nahriatie vody, prezentácia DM, ručníky,… Potom žena vojde do sprchy a zamkne sa. Po pol hodine sa otvoria dvere a desať minút vychádza len para. Potom vyjde žena zabalená v 4 ručníkoch. Bojler prázdny, dom bez vody, dedinský rezervoár na dne. A to potrebujú miestni vodu ešte na zalievanie banánovníkov a cibule.
Barranco de Azuaje
Roklina sa nachádza na severe ostrova medzi mestečkami Firgas a Moya. Prírodná rezervácia- roklina Azuaje má to, čo väčšina ostrova nie. Vodu. Počas celého roka aj v tých najteplejších mesiacoch. A nie hociakú. Bohatú na železo, oxid uhličitý a hydrogenuhličitany. Aj preto tu vznikli už v 19 storočí kúpele na liečbu tráviaceho ústrojenstva a obličiek.
Džungľa v rokline
Roklina je ako džungľa v kaňone. Bezpochyby je jednou z najzelenších a teda aj najkrajších na celom ostrove.
Náročnosť trasy
V meste Firgas začína okružná trasa dlhá 8 km. Ale ak ju chcete prejsť, nepodceňte ju. Je pre skúsených turistov. Určite nie výlet v šľapkách s deťmi. Trasa vedie cez lávky na potoku, po vlhkých šmykľavých skalách, v dvoch miestach dokonca pomocné reťaze a laná.
Na roklinu si vyčleňte bez fotenia 4 hodiny. A hlavne, nechoďte tam keď prší.
Ak chcete iba ovoňať krásu Azuaje odparkujte na Moste pod Moyou, smerom na dedinku Firgas. Kratšia trasa sa vyhne najnebezpečnejším úsekom a zvládne ju i priemerný turista.
Kúpele Azuaje
Pod mostom budete míňať zrúcaninu starého kúpeľného hotela. Postavili ho v roku 1868 a po krátkej liečebnej sláve ho pred vojnou okolo roku 1938 zatvorili. Odvtedy chátra. Ale nie je celkom opustený. Po bližšom preskúmaní som objavil ohrádku s kohútom a sliepkami, ktorú si tam miestny chovateľ vytvoril. Úctyhodný domov pre sliepky.
Každopádne vody z roklín v okolí Teroru a Moya patria k najcennejším a najchutnejším vodám na ostrove.
Seven Los Cicinos
Pri ceste naspäť roklinou sme narazili na skupinu aborigénov. Aspoň to tak sprvu vyzeralo.
7 pomaľovaných vyzlečených chlapov s paličkami v ruke smerovalo k horným kaskádam vodopádov. Až neskôr sme zistili, že sa v Maspalomas koná gay pride a skupina sa rozhodla urobiť rituálny kúpeľ vo vodopádoch.
Firgas a Moya
Ak chcete dobre spoznať celú roklinu Azuaje a zažiť skutočné dobrodružstvo, odporúčam vám okružnú trasu, ktorá začína a končí v meste Firgas. 8,5 km okruh by mal trvať približne 3 a pol hodiny. Nám to trvalo s fotením temer dvojnásobok. Voda, korene, pne a skaly. Po tomto zážitku odporúčam celú trasu iba pre skúsených turistov s výbavou a kvalitnou členkovou obuvou. Najmä nemajte závrate. 🙂
Miestami sme liezli v potoku štvornožky. Majte na pamäti, že 80% chodníka nie je označených, preto sa odporúča pozorne sledovať trasu. Voda preteká roklinou po celý rok. Sú tu úseky, kde musíte liezť (s lanami aj bez nich) niekedy aj štvornožky. Je to fest mokrý terén a teda aj šmykľavý.
Prírodná rezervácia Azuaje
Ako sme spomenuli Národná prírodná rezervácia Azuaje má počas celého roka bohatý prietok vody v celej rokline. Preto má neskutočné biologické bohatstvo a je jednou z najzelenších a teda aj najkrajších roklín na ostrove. Bezpochyby je to jedna z turistických trás, ktorá nemohla chýbať v našom itinerári na Gran Canarii.
Centrálna časť rokliny je sústredená v 5 km úseku pod Moyou. Stále sa tu zachovala časť vavrínového lesa Gran Canaria. Okrem toho má oblasti s trstinovými poliami, vŕbami a niektorými kanárskymi endemizmami, ako je bicácaro. Domáci sa o tieto vesmírne vyzerajúce stromy starajú. O tom nám už niečo vysvetľoval aj domáci, ktorý ich dobrovoľne zalieval v rokline Los Cernicalos. Je to ich symbol.
Farebnosť skál je vďaka mineralizácii mimoriadna.
Minerálne vody Azuaje
Skutočnosť, že Gran Canaria je ostrov sopečného pôvodu, podporila v rokline vznik vodných prameňov s minerálno-liečivými vlastnosťami. Vody, ktoré pretekajú cez Azuaje, sú bohaté na železo, kremičitany, oxid uhličitý a hydrogenuhličitany sodné, navyše mnohé železité. Preto sú vody Firgas ideálne pre kardiakov, upokojujú nervový systém, podporujú potenie a vylučovanie moču. Teda všetko, čo by starí prostatici mohli potrebovať. 🙂
Prechod roklinou Azuaje
Cesta centrálnou roklinou je na 90% jednoduchá, ale musíte mať na pamäti, že pozdĺž cesty je potok, ktorý niekoľko krát prekonávate po pňoch. Vyliezť na niektoré miesta cez aj meter vysoké skaly dá tiež zabrať.
Vždy si však pozrite predpoveď počasia. Všetky turistické portály odporúčajú nevstupovať do tejto rokliny počas dažďa.
Je tu naprostý kľud. Za celý deň sme stretli na trase tri skupiny, možno 15 ľudí. 🙂
Parkovacích plôch je v okolí rokliny veľmi málo. Okolo mosta je najlepšie miesto. Ak sa vám však nepodarí pri moste zaparkovať (okolo mosta sú v mapy.cz naznačené parkoviská ale tam sa nedá) odporúčam vyviezť radšej auto do dedinky Firgas alebo Moya.