Ako sme plánovali výlet po stopách Ladislava Mednyánszkeho

Bolo jedno z tých zimných rán, kedy mráz dýcha na okná a svet má jemný nádych sépie, akoby ho namaľovala ruka samotného Ladislava Mednyánszkeho. Po návšteve Nedbalky sme sedeli s priateľmi v Bratislave a plánovali víkendový výlet. Nie len hocijaký – naším cieľom bolo nasledovať kroky jedného z najznámejších slovenských maliarov, tajomného „maliara duše“ – po stopách Ladislava Mednyánszkeho.

Mednyánszky, známy aj ako barón, bol síce aristokrat, ale radšej sa pohyboval medzi obyčajnými ľuďmi, tulákmi a vojnovými obeťami. V jeho obrazoch ožíva smútok krajiny, melanchólia stromov a ľudské osudy. Tento muž, ktorý sa narodil v roku 1852 v Beckove, však nikdy nebol len maliar. Bol filozofom, cestovateľom a milovníkom tajomného.

Západ Slnka Ladislav Mednyanszky zdroj Aukčná sieň SOGA
Západ Slnka Ladislav Mednyanszky zdroj Aukčná sieň SOGA

Beckov: Rodisko génia

Hrad Beckov

Naša prvá zastávka bola jasná – Beckov. Ako sme prechádzali okolo majestátnych ruín Beckovského hradu, cítili sme, že sme sa dostali na začiatok jeho príbehu. Hrad aj jeho okolie boli pre mladého Mednyánszkeho nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie. Beckov bol vtedy rodinným sídlom Mednyánszkeho rodu, ktorý tu vlastnil kúriu a rozsiahle pozemky.

Práve tu mladý Ladislav pozoroval tie isté stromy a východy slnka, ktoré neskôr prenášal na svoje plátna. V Beckove nájdete zrekonštruovanú kúriu Mednyánszkeho, kde je dnes malá výstava venovaná jeho životu. Uprostred expozície stojí jeho maľba „Západ slnka nad Váhom“ – krajina tak dôverne známa a zároveň snová.

Kaštieľ v Strážkach: Domov duše

Kaštieľ v Strážkach foto wikipedia
Kaštieľ v Strážkach foto wikipedia

Najväčší zážitok však očakávajte v Strážkach, neďaleko Kežmarku. Kaštieľ v Strážkach je dnes známy nielen ako historická pamiatka, ale aj ako miesto úzko späté s Mednyánszkeho životom. Tu, v kaštieli, ktorý vlastnila jeho teta, často žil a tvoril. Strážky preňho neboli len miestom odpočinku, ale aj zdrojom inšpirácie.

Kaštieľ dnes spravuje Slovenská národná galéria, a jeho interiéry ukrývajú stálu expozíciu venovanú Mednyánszkemu. Jeho krajinky, ktoré zachytávajú melanchóliu strážskych polí, ale aj portréty jednoduchých ľudí, ktorých duše akoby zachytil na plátno. Jedným z najfascinujúcejších obrazov je „Starý most v Strážkach“. Na obraze vidieť pokojné riečne zákutie s jemne rozmazanými kontúrami – akoby samotná príroda snívala.

Ladislav Mednyanszky zdroj wikipedia
Ladislav Mednyanszky zdroj wikipedia

Mednyánszky bol známy technikou, ktorou do svojich obrazov vkladal vrstvy tajomna. Strážky boli pre neho akýmsi únikom – miestom, kde hľadal pokoj od sveta a zároveň v sebe nachádzal nové kreatívne impulzy.

Pri návšteve Strážok nezabudnite, že kaštieľ je obklopený nádherným parkom, v ktorom akoby akoby ste aj dnes videli Mednyánszkeho kráčať s maliarskym stojanom. Aj stromy v parku akoby v sebe stále niesli jeho ducha. Ale ak už navštívite Strážky, určite neobíďte aj Kežmarok.

Drevený artikulárny kostol
Drevený artikulárny kostol Kežmarok

S Mednyánszkym veľa spoločného nemá ale jeho Drevený artikulárny kostol je európska jedinečnosť zapísaná v svetovom dedičstve Unesco..

Levoča: Miesto ticha a inšpirácie

Ak chcete ísť po stopách tohto maliara, cesta vás zavedie aj ďalej na východ – do Levoče. Prečo práve sem? Levoča bola jedným z miest, kde Mednyánszky často pobýval počas svojich ciest po Slovensku. Tu nachádzal ticho a priestor na rozjímanie. O Levoči sa traduje, že bola pre neho akýmsi duchovným útočiskom. Miestni historici nám rozprávali o jeho láske k Spišu, kde sa spájal mysticizmus prírody s hlbokou históriou regiónu.

Levoča
Levoča zdroj CBS Aero photo

V Levoči môžte vidieť aj niektoré z jeho skicárov. Je fascinujúce, ako dokázal v niekoľkých čiarach zachytiť podstatu krajiny alebo človeka.

Po stopách vojny: Mednyánszkeho záhadné putovanie

Mednyánszky však nebol len krajinkár. Bol aj kronikárom utrpenia. Počas prvej svetovej vojny slúžil ako vojnový maliar, a práve toto obdobie je zahalené mnohými mýtmi. Niektorí tvrdia, že jeho obrazy z tejto doby sú plné skrytých symbolov – akoby sa snažil odovzdať posolstvo, ktoré by malo pretrvať veky.

Skanzen Stará Ľubovňa
Skanzen Stará Ľubovňa

Výlet po stopách Ladislava Mednyánszkeho vás v Starej Ľubovni zavedie aj do okolitých obcí na severe Slovenska, ktoré sa spájajú s jeho putovaním počas vojny. Malé vojenské cintoríny a rozpadnuté lazarety, kde sa podľa historikov Mednyánszky pohyboval však nie sú príliš turistickou atrakciou. Jeden miestny starec nám porozprával o legende, že práve tu, na kopcoch pri Starej Ľubovni, namaľoval jeden zo svojich najtemnejších obrazov – „Mŕtvy vojak v zákopoch“.

Po stopách Ladislava Mednyánszkeho

Naša cesta za stopami Ladislava Mednyánszkeho je nielen turistickým, ale aj duchovným zážitkom. Navštíviť Beckov, Strážky, Levoču či Starú Ľubovňu znamená prejsť nielen krajinu, ktorú Mednyánszky miloval, ale aj dušu človeka, ktorý sa nebál zachytiť temnotu a krásu života.

Ak sa rozhodnete nasledovať jeho stopy, pripravte sa nielen na výlet po Slovensku, ale aj na cestu do hĺbky vlastnej duše. A ak ste leniví, navštívte aspoň galériu Nedbalka v Bratislave. Ak máte cit, užasnete nad jeho dielom. Na záver sme si pripili na Ladislava a dobrý plán. Aj na to, že aj dnes nás jeho obrazy vedú na cesty, ktoré nikdy nekončia.

Pošli ďalej
Tibor Gapota
Tibor Gapota

Vláčikový nadšenec, aktívny účastník a bloger 7 kopcov 3 jazerá a sprievodca výletmi po slovenských hradoch a zámkoch.

Articles: 35