Ako posilňovať brucho

Po plank cvičení prišlo veľa otázok aj na tému spevnenie brucha. Urobili sme preto malý „jútubový“ rešerš. Brušné svaly sa spolu s chrbtovým svalstvom najviac podieľajú na správnom držaní tela. Skracovačky, alebo cviky sed – ľah pozná asi každý už zo školy. Ak máte k dispozícii hrazdu, veľmi účinným cvikom je aj prednožovanie. Okrem posilňovania svalov uvoľňuje aj chrbticu. Pre tých lenivejších mám tiež dobrý tip.

Fit lopta v práci.

V prvých dvoch videách si pozrieme ako nám môže pomôcť obyčajná fitlopta. Už len to, že na nej sedíte aspoň hoďku, dve pri práci, vám udržuje v stálom napätí brušné i chrbtové svaly. Vrelo odporúčam. Pracujete a stále udržujete svaly v akom, takom napätí. Nemusí to však byť len sedenie. 🙂 V druhom videu nám chlapík ukáže cviky na brucho nazývané „Navy Seals“. Dokopy je tam 8 cvikov, každý cvik robí chlap 15x a nepotrebujete na to skoro nič. iba vôľu.

5 minutový tréning na zníženie množstva tuku. Naozaj stačí 5 minút. Ak chcete vedieť ako na to pozrite si tretie video od Michala Kyselicu z posilka TV. Ako cvičiť šiknmé brušné svaly nájdete v nasledujúcom videu.

Aké základné cviky odporúča naopak Vlado Zlatoš? Pozrite si. A v poslednom odporúčanom videu sa povenujeme trochu strečingu. Práve strečingové cvičenia vám pomôžu k rýchlej regenerácii brucha a chrbta. A verte, že sú mnohými začínajúcimi veľmi podceňované. Aby chrbát po cvičení nebolel.

Zopár tipov na záver

  1. Tieto videá sú len inšpiratívne. Na nete sú k dispozícii stovky ďalších. Je len na vás, či sa trochu pohrabete. Žiadne video sa však za vás hýbať nebude. Nestačí byť len zberateľom informácií, treba byť aj aktívnym účastníkom. 🙂
  2. Častou chybou je posilňovanie brušných svalov za pomoci krku. Cviky na brucho sú určené výlučne na posilnenie svalov tejto oblasti, zapájanie krku teda nemá žiaden význam. Nielenže to svalom brucha vôbec nepomôže, ale vy si privodíte silnú svalovicu na prednej či zadnej strane krku, prípadne i problémy v krčnej chrbtici. Ak nesprávne posilňujete spodné partie brucha, do rizika uvádzate krížovú časť chrbta. Odizolujte preto kríže a pohyb vykonajte len do takej miery, pokiaľ vládzu vaše brušné svaly.
  3. Tiež pozor na kríže. Nemá význam robiť sedy ako nás to učili kedysi v škole. Minimálne posilňujeme brušné svalstvo, naopak enormne zaťažujeme chrbticu.
  4. Ak cvičíte na tvrdom, dajte si podložku.
  5. Pri ľahoch sedoch nemusíte prepínať polohy, oveľa dôležitejšie je, aby ste mali fixované nohy na zemi. Nepomáhajte si švihom, krkom, ani nohami. Veľmi účinné sú tiež skracovačky.
  6. Cvičenie brucha je dnes najmenej rozšírené, pretože zvykne byť bolestné. Oveľa radšej sa uspokojíme s posilňovaním rúk, alebo aeróbnou pohybovou aktivitou zameranou na nohy. Najviac tuku však máme práve ta. Na bruchu.

Tak hor sa na to. Kachličkári. 🙂

 

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 318