Ako najlepšie objaviť Slovenský raj a Tomášovský výhľad vlakom?

Národný park Slovenský raj je jedným z deviatich národných parkov na Slovensku. Patrí medzi perly turizmu a právom ho považujeme za jednu z najkrajších prírodných oblastí Južného Spiša a Slovenska. Okolo najkrajších častí je dostupný aj vlakmi ZSSK. Ako najlepšie objaviť Slovenský raj a Tomášovský výhľad vlakom? Spýtali sme sa na dopravné spojenia priamo železničiarov, ľudí na slovo vzatých.

Slovenský raj patrí medzi každoročné stálice turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Po veľkom úspechu južnej strany, Palcmanskej Maše, Dediniek a Zejmarskej tiesňavy sme tento rok ako cieľ zvolili Tomášovský výhľad a prielom Hornádu.

Dá sa dostať na Tomášovský výhľad komfortne vlakom? 

Na Tomášovský výhľad sa môžete dostať z vlakovej stanice Spišské Tomášovce. Premávajú tam osobné vlaky, na ktoré môžeme prestúpiť z rýchlikov v Poprade alebo Spišskej Novej Vsi. Tá je bližšie. Variantne tiež môžete využiť na prepravu do Čingova služby SAD.

Spišská nová Ves, Smižany, Spišské Tomášovce, Letanovce, Hrabušice. To sú železničné zastávky, ktoré otvárajú turistovi tie najkrajšie túry v Slovenskom raji.

Roadtrip Slovakia: deň 2. Severný Spiš
Tomášovský výhľad foto Andrea Remeková
Viete nám nejaké turistické trasy odporučiť? 

Čingov a Spišské Tomášovce ponúkajú hneď niekoľko turistických príležitostí v roklinách i na vyhliadkach podľa rozličného stupňa fyzickej náročnosti. Hneď z Čingova vedie turistický chodník po modrej a zelenej značke cez roklinu Tomášovská Belá, Peklisko a Predný Turník.

Hlavným ťahačom zo Spišských Tomášoviec je samozrejme Tomášovský výhľad s nádherným výhľadom na Hornád a kopce Slovenského raja. Odtiaľ sa viete pomerne nenáročnou trasou dostať na Kláštorisko. Ak však chcete voliť fyzicky náročnejšie a zaujímavejšie trasy, vstúpte do priľahlých roklín. Najmä roklina Kyseľ so svojimi rebríkmi osloví. A ak to myslíte naozaj vážne a chcete zažiť panenskú prírodu, objavte Sokoliu dolinu. Patrí medzi najnáročnejšie v Slovenskom raji.

Z neďalekých Hrabušíc, ktoré tiež nie sú ďaleko od železničnej zastávky, objavíte už kultovú roklinu Suchá Belá.

Ako sa zlepšil komfort vo vlakoch pre turistov a cykloturistov? 

Na trati Košice – Poprad-Tatry sú osobné vlaky radené v prevažnej miere z nových, resp. modernizovaných klimatizovaných osobných vozňov klasickej stavby so službami wifi, elektrickými zásuvkami a stojanmi na bicykle vo vlaku. A že tých možností bicyklovania v Slovenskom raji je tiež dosť. 🙂

Iba kúsok od Slovenského raja máme ďalší cieľ, vodné dielo Ružín a vrch Sivec.

Vlakom a bicyklom na prečerpávaciu stanicu Čierny Váh
Už ma zavesili 🙂
Dá sa zo Spišskej Novej Vsi zvládnuť výlet na Ružín za jeden deň?

Ak si privstanete 🙂

Vlakom zvládnete výlet za jeden deň bez problémov. Rannými osobnými vlakmi zo Spišskej Novej Vsi s odchodmi 5:19, 6:03 v X, 7:10, 9:21. Vystúpite na zastávke Ružín. Vlakom to trvá zhruba 50 min. Pozriete priehradu, vyšliapete si Sivec, odkiaľ sú nádherné výhľady nielen na celú priehradu ale aj Slovenský raj a naspäť sa dostanete poobedňajšími vlakmi s odchodmi z tej istej zastávky Ružín 11:47, 12:47 v X, 13:48 okrem (7), 13:36 v (7), 14:49 v X, 15:48 okrem (7), 15:36 v (7), 16:49 v X, 17:47. Cez Ružínsku priehradu navyše v tomto roku zriadili cyklomost, ktorý umožní prejsť vodnú nádrž krížom na bicykli.

Ruzinska priehrada 7 kopcov 3 jazerá
Ruzinska priehrada zo Sivca foto Bigstockphoto
Neďaleko je aj Spišský hrad. Existuje vlakové prepojenie medzi Čingovom a Spišským hradom?

Áno. V letnom období od mája do septembra osobným vlakom zo Spišskej Novej Vsi, resp. Spišských Tomášoviec sa dostanete do ŽST Spišské Vlachy (systémové príchody nepárna hodina 46 min). Odtiaľ môžete prestúpiť na sezónny vlak, ktorý ide v letnom období od 28. 5. – 4. 9. 2022 prevádzkovaný mestom Spišské Podhradie – Spišské Vlachy. Má odchody 10:17, 12:17. 17:17, 16:17 a 18:17, späť príchody 9:42, 11:42, 13:42, 15:42 a 17:42 a ďalej osobným vlakom späť do Spišskej Novej Vsi (systémové odchody párna hodina 12 min).

Jazdná doba sezónnych vlakov trvá 16 min. 

Aké ďalšie výletné miesta môže človek objaviť na podhorí Slovenského raja vlakom? 
Palcmanská Maša Dedinky: 3 zastávky za národnými pokladmi Slovenska
Dobšinská ľadová jaskyňa

Ak ste ešte neobjavili čaro južných svahov Slovenského raja, odporúčam to urobiť.

Roadtrip Slovakia: deň 3. na Telgárt
Telgárt

Na kopcoch nad Dobšinou vás čaká Palcmanská Maša, ďalší z cieľov 7 kopcov 3 jazerá a tri zastávky za národnými pokladmi Slovenska: Stratenská dolina, Dobšinská ľadová jaskyňa a železničný technický skvost Telgártska slučka s Chmarošským viaduktom.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 318