Január. Zima sa hlási o slovo, mrazy udreli a niektoré časti Slovenska pokryla biela prikrývka. S príchodom zimy však prichádza aj novinka od nášho otca: jeho štvorkolesový miláčik sa rozhodol štrajkovať. Moderné technológie ho opäť zradili a vyžadujú „očistu“ filtra výfukových plynov. „Musíme auto previezť na dlhšiu trasu,“ oznámil oco s typickým nadšením pre svoje vozidlo. Čo tak zimný výlet na Klin?
Samozrejme, tento moment som využil vo vlastný prospech. Otváram stránku Reštartni sa a kontrolujem aktuálne ciele výzvy 7 kopcov, 3 jazerá. Z ponuky mi okamžite padá do oka Oravská priehrada. Ak už Orava, tak poriadne! A preto som spojil auto-terapiu s príjemným výletom a naplánoval trasu do obce Klin, kde nás čakal náučný chodník Premeny lesa.
Rio de Klin: Malé Rio na Slovensku
Zo Žiliny vyrážame okolo pol deviatej. V meste nás víta nízka oblačnosť, ale na Orave, kam prichádzame okolo desiatej, je už jasno. Auto parkujeme pod vrchom Grapa, kde začína náš výstup k miestnej atrakcii – socha Krista, známa aj ako Rio de Klin.
Socha je vernou kópiou tej v brazílskom Riu de Janeiro. Slovenská verzia dosahuje výšku 9,5 metra, rozpätie rúk má 7 metrov a jej hmotnosť s podstavcom činí úctyhodných 23 ton. Sochu začali stavať v roku 2007, pričom najprv vznikla železná konštrukcia, ktorá sa zaliala betónom. V máji 2008 ju priviezli na vrch Grapa. Autorom sochy aj ďalších diel v areáli je miestny ľudový rezbár Peter Ganobjak.
Z vrchu Grapa (797 m n. m.) sa nám naskytá nádherný výhľad na široké okolie. Vidíme obec Klin, Oravskú priehradu, Námestovo, Suchú Horu, ba dokonca aj vrchy poľského Zakopaného, vrátane majestátneho Giewontu. Pohľad na striedajúce sa pohoria, kotliny a rieky zarezávajúce sa do reliéfu krajiny vás doslova prinúti stíchnuť a obdivovať krásu.
Premeny lesa: Zimná cesta v hlbokom snehu
Po oddychu pri soche pokračujeme po náučnom chodníku Premeny lesa. Chodník vedie kúsok súbežne so žltou turistickou značkou a brodíme sa čerstvo napadaným snehom. Naša prvá zastávka je pri informačnom paneli „Lúky, ich význam a liečivá sila“. Panelov je na chodníku celkovo 13 a každé z nich odhaľuje inú časť miestnej prírody, histórie a biotopov.
Napriek jasnému dňu nám technológie opäť raz neprajú – GPS aplikácia nefunguje, mapka sa nechce načítať. Začíname byť zmätení, či pokračujeme správnym smerom. Otcovi to, paradoxne, vôbec nevadí – „Aspoň sa otočíme a nepôjdeme celý chodník,“ zhodnotil spokojne. Celý chodník totiž meria 9 kilometrov a prejsť ho by nám trvalo približne tri hodiny.
Návrat v lete?
Aj keď sme trasu nakoniec neprešli celú, náučný chodník nás nadchol. Otvorený bol v roku 2013 a panely sú v dobrom stave, takže návštevu si môžeme zopakovať v teplejších mesiacoch. Letná Orava ponúka inú paletu farieb – miesto bieleho snehu nás privítajú zelené lúky a lesy, plné života a liečivých rastlín.
Prečo navštíviť Oravu?
Zimná Orava má svoje neopakovateľné čaro. Či už ste milovníkmi turistiky, histórie, alebo len chcete obdivovať nádherné výhľady, tento kút Slovenska nesklame. Klin, Grapa a náučný chodník Premeny lesa sú miestami, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť – v zime i v lete. Takže, keď vám auto zahlási, že potrebuje prevetrať, viete, kam sa vybrať. 😊