Cyklistiku určite nemožno z hľadiska posedu a jednostranného zaťaženia považovať za celotelovo vyvážený šport. Je však natoľko populárna a rozšírená a má toľko pozitívnych účinkoch, že popri behu a chôdzi je to jeden z najpopulárnejších športov dneška. Preto je základný strečing prre cyklistov nevyhnutný.
Význam Strečingu
Ak bicyklujete veľa a intenzívne, určite budete časom vnímať skrátenie šliach a svalstva. Vďaka obmedzenému krúživému pohybu pri šliapaní a temer trvalému posedu budete navyše cítiť tuhnutie svalov chrbta, šije aj ramien. Bez pravidelné strečingu po tréningu (naťahovania svalstva a šliach) sa časom nezaobídete. Strečing tiež vo významnej miere obmedzí, alebo podporí po-tréningovú regerenáciu a následnú výkonnosť v ďalších dňoch.
Pravdepodobne najhoršie následky na cyklistickú výkonnosť majú stuhnuté hamstringy (dvojhlavý stehenný sval na zadnej strane stehien). Pokiaľ ich elasticita zaostáva za kvadricepsom (štvorhlavý sval stehenný) obmedzujú plné preťaženie nohy v dolnej úvrati a tým obmedzujú silu šliapania a výkon. Táto stuhnutosť často núti cyklistov znížiť posed a tým dochádza k ďalšej strate výkonu.
Kvadriceps a hamstringy
Chrbát a šija
Nesmieme tiež opomenúť precvičiť stuhnutosť chrbátu a šije, ktorá sa často môže zmeniť na chronickú bolesť.
Pravidelným a účinným strečingom pred i po jazde predídete nielen strate výkonu a chronickým bolestiam, ale tiež riziku úrazov a zranení.
Najdôležitejšie sú stehná a lýtka. To precvičete určite po každom väčšom výjazde. A dobrá masáž a ľadovanie tiež neublíži. Mnohí cyklisti v rámci regenerácie dávajú po tréningu nohy do ľadovej vody.