Ponta de São Lourenço je jedným z najkrajších a najatraktívnejších miest na ostrove Madeira, známym svojimi skalnými útesmi a nezabudnuteľnými výhľadmi. Poloostrov São Lourenço je to prvé, čo obdivujete pri prílete na Madeiru. Zvyčajne nad ním totiž preletíte ešte skôr, než sa začne celé lietadlo pri pristátí vo vetre húpať. Užite si to, je to pravdepodobne jediný prelet, ktorý si nad poloostrovom budete môcť dovoliť.
Ponta de São Lourenço
Na východnej strane obdivujete skalné útesy a výhľad na Atlantický oceán, zatiaľ čo na západnej strane vidíte horské vrcholy a zelené údolia Madeiry. Hiking trail (vereda = turistická trasa) vedie k najsevernejšiemu bodu ostrova, kde sa nachádza maják. Až k nemu sa však bez člna nedostanete.
Ponta de São Lourenço je rajom pre fotografov, ktorí sa tu snažia uloviť svoj životný snímok. Doslova každý roh, každá zákruta, ponúka nové a úchvatné kompozície, ktoré vám bude sused do smrti závidieť.
Vereda da Ponta de São Lourenço
Chodník je veľmi exponovaný. Ak prídete po desiatej, zabudnite, že zaparkujete na oficiálnom parkovisku. Budete radi, ak nájdete miesto pre auto na ceste popri chodníku, dva až tri kilometre naspäť, niekde pri prístave Quinta do Lorde. 3 km turistický chodník sa tak automaticky predĺži na dvojnásobok.
Vereda da Ponta de São Lourenço je stredne náročná trasa s odhadovanou dĺžkou od parkoviska dve, tri hodiny. Na to však zabudnite. Je to celodenka. 2-3 hodiny strávite len fotením a hľadaním ideálnej kompozície. My sme pridali ďalšiu hodinu iba preto, že v Casa do Sardinha čapovali skvelé pivo.
Celá oblasť je sopečného pôvodu, väčšinou z čadiča a vápencových segmentov. Tie vyčarúvajú na skalným útesoch neuveriteľné dekorácie.
Na južnej strane Ponta de São Lourenço sa nachádzajú niektoré z najkrajších a najdivokejších pláží na ostrove Madeira. Zliezť k nim však nie je med lízať. Radšej sme sa vybrali ďalej.
Pico de Furado
Na konci trasy vystúpaš riadny kopec. Na jeho vrchole ťa čaká už len zábrana, skalná plošina a v diaľke dva ostrovčeky Desembarcadouro Islet a Farol Islet, na ktorom je maják. Bohužiaľ, tie sú pešou nohou neprístupné.
Casa do Sardinha
Vraciame sa k prístavu. Skvelá krčmička s kávou, pivom, morskými plodmi a niekoľkými stolmi v tieni a závetrí pôsobí veľmi pohostinne. Miesto sme si však museli vybojovať s dosť orazeným holubom. Na naše racionálne argumenty o únave moc nereagoval. Pomohlo až, keď som oprel o stôl trekingové palice.
Všade naokolo čítame slová o ekológii a udržateľnosti. Recyklujú tu doslova všetko. Čo sa nedá zrecyklovať, to sa odváža loďou. Možno práve tomu vďačíme za okružnú plavbu k majákom, ktorú sme iba náhodou v prístave objavili.
Sea Emotions
Loď sme objavili len náhodou. Pravidelne však pláva medzi prístavom, Casa do Sardinha a majákom. Navyše ju riadia veľmi príjemné baby. Vypočuli sme si veľkú prednášku o miestnej faune, mori, o medúzach, ktoré vyzerajú ako plastikový pytlík, o skalách i o histórii majáka. Samozrejme sme všetko ešte pred príjazdom do prístavu zabudli. Ale bolo to milé.
Menej milý bol mladík, „fotoumelec“, ktorý sa posadil hore na provu a cvakal všetko ako japonský turista. Ostatní sa k čistej fotke vďaka jeho bezohľadnosti temer nedostali. Umravnilo ho až niekoľkonásobné mrmlanie celého zvyšku osádky a rázne gesto o vysadení kapitánky. Holt cesty k umeniu a dokonalej instagramovej snímke sú niekedy boľavé. To, čo však vidíte na fotke nieje on ale vyšportovaný zadok slečny kapitánky.
Ponta do Bode
Ak ste na Madeire, Vereda da Ponta de São Lourenço jednoducho nemôžte obísť. Ak budete z poloostrova odchádzať, určite na kruhovom objazde odbočte na vyhliadku Ponta de Bode.
Tieto skalné scenérie patria k tomu najkrajšiemu, čo sme na ostrove objavili. A nebojte sa občasných mrakov. Práve hra svetla a tieňa na tých obrovských skalných previsoch vytvára dramatizáciu, na ktorú nikdy nezabudnete.
Plán s nachodenými krokmi, nacvakanými fotkami a prejdenými kilometrami splnený. Sľubovaných 3,6 km sa nakoniec celkovo natiahlo na 11 km a 460 m prevýšenia. PR8: Vereda da Ponta de São Lourenço patrí medzi najkrajšie hiking traily na Madeire Čas na relax. Ďalší deň nás čakala strecha Madeiry Pico Ruivo a ako bonus ochutnávka vín v Quinta do Barbusano.