Ako začať s behom?

Aj vy ste sa už rozmýšľali ako začať s behom? Ani počasie, ani špeciálne vybavenie, ani veľké investície. Nič k tomu nepotrebujete. Beh je najprirodzenejší pohyb, ktorý máme všetci od vekov v krvi. Už Horatius tvrdil: „Ak nebeháš, kým si zdravý, budeš behať, keď ochorieš. Žiadny liek ti nenahradí pohyb.“

Výhody behu

Beh lieči

  • mimoriadne efektívne znižuje hmotnosť
  • zlepšuje stav srdca a ciev a celkovú kardiovaskulárnu kondíciu
  • znižuje hladinu cholesterol
  • posilňuje kosti a imunitný systém
  • slúži tiež ako prevencia a možnosť podpory liečby osteoporózy, cukrovky a hypertenzie
  • zlepšuje duševné zdravie, pomáha pri úzkosti a bipolárnej poruche
  • bežci majú oveľa viac testosterónu 🙂 a všetkého, čo s tým súvisí

Dávkuješ si výdaj ako treba

Regulovať tepovku je pri behu veľmi jednoduché. Môžeš zrýchliť, spomaliť, prejsť do rýchlej chôdze, vieš sa nastaviť na ideálne spaľovanie tukov.

Optimizmus a energia

Slnko ti dodá optimizmus a energiu. Je to outdoorový pohyb, bežecký pás je pre väčšinu z nás dôležitá pomôcka iba v silnom daždi. Nezabudni, že kyslík spaľuje. Uprednostni radšej čerstvý vzduch.

Beh je celoročná aktivita

Behať sa dá za každého počasia, 12 mesiacov v roku.

Endorfíny

Keď prídu, zamiluješ si šport.

Sebavedomie a sebaistota

Beh zlepšuje tvoje sebavedomie a sebadôveru, dodáva pocit slobody a uvoľnenia. Zlepšuje náladu, pomáha zvládať stres, depresiu a úzkosť.

Beh je investične nenáročný

Stačia ti tenisky, nejaké oblečenie a chuť vybehnúť

Zlepšuje tvoj výkon

Zlepšuje tvoje pracovné nasadenie. Zlepšuje spánok a relaxáciu, aktívny oddych, redukuje stres, agresiu a zároveň zvyšuje tvoj pracovný elán a výkonnosť (nenimráš sa toľko v blbostiach). Pri behu prijíma mozog dvojnásobné množstvo kyslíka, určite mu to neuškodí. 🙂

Možné negatíva

Negatíva asi nie, skôr obmedzenia pri nadváhe

Kĺby

Ak máš veľkú nadváhu a vyšší vek, uprednostni na začiatku rýchlu chôdzu. Ak máš veľkú nadváhu, rýchla chôdza ako alternatíva úplne postačí. Nebudeš neprimerane zaťažovať kĺby.

Kvalitná obuv

Nie je teniska ako teniska. Podobne je to aj s oblečením, najmä sezónnym. Dopraj si komfort.

Technika

Ak si osvojíš zlú techniku, vypomstí sa to na zdraví, psychike, aj výkone

Ako s behom začať?

Začni rýchlou chôdzou

Ak máš nadváhu a slabú kondičku, nezačni hneď intenzívne behať. Organizmus na to nie je prispôsobený, extrémne zaťažíš kĺby aj srdce a výsledky môžu byť nulové, dokonca ti môžu ublížiť. Začni rýchlou chôdzou. Venuj čas príprave. Trénuj pravidelne, najlepšie každý deň, minimálne však trikrát do týždňa.

Postupne pridávaj

krátke intervaly klusu. Ak už prejdeš hodinu rýchlou chôdzou bez klania v boku a extrémneho zadýchania, prišiel čas pomaly zaradiť krátke intervaly poklusu. Neprežeň to. Organizmus zmenu nemusí prijať a bez si znechutíš. Zľahka a do pohody. Iba čo telo pustí.

mäkší terén a dobré tenisky

Vyberaj si mäkší terén a zožeňte si kvalitné bežecké tenisky. Toto je rozhodujúce pre nadmerné opotrebenie klbov. Najmä, ak máš nadváhu. Na asfalte dostávajú kĺby poriadne zabrať.

Predlžuj poklus na úkor chôdze

Postupne predlžuj intervaly klusu na úkor rýchlej chôdze. Zapoj do pohybu celé telo (aj pri chôdzi), pohybuj  sa aj v lakťoch a drieku. Pred behom sa rozcvič a po behu zase svaly vystrečuj.

Nepreháňaj to

Ako náhle ucítiš pichanie v boku, alebo nemôžeš plynule dýchať, spomaľ. Netýraj sa.

Aspoň 3x týždenne

Ak chceš z pohybu niečo mať, vybehni von aspoň 3x do týždňa. Aspoň hodinu.

Pred behaním nejedz

Posledné väčšie  jedlo minimálne 2 hod. pred štartom.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 314