Za náš prvý kontakt s Holášovicami môže Grandhotel u Čierneho Supa. Jedno z najkurióznejších ubytovaní, aké sme v Čechách dostali. Až neskôr sme pochopili, že Dobčice sú len menšia, tichšia a najmä neprefláknutá juhočeská dedinka ako Holášovice. Pravá ochutnávka juhočeského vidieka.
Ubytovali nás totiž v starej sedliackej usadlosti, bývalej krčme, kde sme mali pípu, čapované pivo, klasické krčmové stojiskové záchody a matrace ustlané na europaletách.
Holášovice
Sú vzdialené iba 4 km od Dobčíc,16 km od Českých Budějovíc a cez Čejkovice menej ako 20 km od Hlubokej nad Vltavou. Pokiaľ správne trafíte.
Tunajší unikátny súbor budov v štýle tzv. sedliackeho baroka zo sedemdesiatych rokov 19. storočia tvorí jedinečný celok, ktorý je od roku 1995 dedinskou pamiatkovou rezerváciou a roku 1998 bol zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Dedinské baroko
Dedina sa spomína už od roku 1292. Okolo návsi s rybníčkom stoja domy. Uvidíte bohato zdobene široké ozdobné štíty, za ktorými sú tzv. špejchary. Strešné priestory slúžiace na skladovanie obilia. Malebný obrázok dediny dopĺňajú studne, baroková kaplnka a kováčska a keramická dielňa.
Pamiatková zóna
Holášovice, pravá ochutnávka juhočeského vidieka. Priečelia a domy sú vzájomne prepojené múrmi a bránami s klenutými vjazdmi. Patria k najkrajším a najzachovalejším ukážkam ľudového baroka, ktoré do vidieckeho prostredia prenieslo barokové, rokokové a klasicistické prvky z mestského prostredia.
Podobné domy síce nájdete aj v iných juhočeských dedinách, ale Holášovice sú jedinečné autenticitou. Boli ušetrené akýchkoľvek prestavieb. Majitelia ich zachovali v podobe, akú mali už v čase svojho vzniku, teda zhruba v polovici 19. storočia.
Natáčala sa tu aj filmová verzia opery Predanej nevesty.
Slabou stránkou Holášovic je každodenné turistické peklo autobusových zájazdov a nájazdy turistov. Práve preto v južných Čechách vždy volíme pre ubytovanie radšej Dobčice. Atmosférou južných čiech podobné, ale za celý deň tu nestretnete živej duše. A verte, že v okolí by ste našli takýchto malebných dediniek aj viac.
Žiaden obchod, žiadna krčma, pár aut a úplné ticho, že počuť vietor šušťať, cvrčky cvrlikať. Raz za celý týždeň nám zaklopali miestni a pozvali nás, že večer robia stretnutie Dobčanov a ak chceme, môžme sa pridať. Radi sme prijali.
Pripomeňme si autentickú atmosféru Grandhotela u Černýho Supa zopár fotkami. No nechoďte tam.
Fakt neviem, prečo sa sem stále vraciame. 🙂 Možno kvôli vybaveniu kuchyne, parkovaciemu domu a možno kvôli tej drevenej chladničke vonku. V drevenej kadi sa totiž v 38°C teplotách fantasticky chladí pivo. Akoby zo siedmeho schodu. Nemáte predstavu ako dobre padne sa v tých horúčavách po 5 hodinovej cyklojazde len tak tresknúť do toho suda, načiahnuť sa a otvoriť si vychladené pivo. V okolí len tak zasyčí.
Cykloturistika v Južných Čechách
Na bicykli je z Dobčíc a Holášovic všade blízko. Automobilov málo. Stačí vám akýkoľvek bicykel a viete sa napojiť na trasy do Budějovíc, Hlubokej nad Vltavou či len tak, po okolitých dedínách. Neďaleko sa natáčali aj Babovřesky.
Krásna a kondične náročná cyklotrasa cez parkové rybníky Vyšatov, Blatec, Bezdrev a Munický rybník vedie cez Čejkovice do Hlubokej nad Vltavou. Tá je zas oddelenou cyklotrasou prepojená s Budejovicami.
Trasy sú nenáročné, zväčša asfaltové a je len na vás akú kondičnú náročnosť si zvolíte. Jedna z najkrajších ale aj najťažších jázd viedla z Dobčíc, cez zámek Kratochvíle, Vimperk, okolo Boubínskeho pralesa až na Horskú Kvildu. 🙂 Padla stovka.
GPX cyklotrasy pre inšpiráciu
- Blato, Třeboň, České Budějovice, Dobčice. (91km/582m)
- Dobčice, Hluboká nad Vltavou. (83km/939m)
- Dobčice Kleť (55km/1151m)
- Dobčice, Vimperk, Zadov (Šumava). (65km/1488m)
Dobčice a Holášovice: pravá ochutnávka juhočeského vidieka.V celom okolí nájdete len mierne zvlnený terén okolo rybníkov. Všade nájdete asfalt. Berte si cesťáky alebo rýchle XC.