Rabat a Mdina na mňa zapôsobili svojim kľudom už pri minulej návšteve Malty. Ale ich najväčšiu kresťanskú pamiatku, jaskyňu Sv. Pavla s katakombami starými niekoľko tisícročí, som vtedy nestihol. Dnes prišiel ten čas: St. Paul’s Catacombs do podzemia Rabatu.
St Paul’s Catacombs
Ak máte klaustrofóbiu, radšej návštevu vynechajte. Schody vás dovedú najprv na prvú úroveň podzemia. Malťania pod katedrálou vybudovali počas 2. svetovej vojny protiletecké kryty. Na ich konci vedú schody dole. Až vtedy vstúpite do skutočnej histórie.
Katakomby svätého Pavla slúžili ako pohrebisko z púnskych, rímskych a byzantských čias. Patria k najstarším a najväčším pamiatkam kresťanstva na Malte.
Podľa rímskeho práva nemohli byť mŕtvi pochovávaní v meste, preto si v blízkosti vytvorili podzemné komplexy pohrebných komôr. Mesto Mdina nazývané tiež Melite počas rímskej okupácie vytvorilo na tento účel pohrebisko práve tu, v St Paul’s.
Existujú dohady, že katakomby boli kedysi priamo prepojené s jaskyňou svätého Pavla.
Archeologické výskumy dokazujú, že jaskyňa i katakomby naozaj pôvodne tvorili súčasť veľkého cintorína pre Mdinu. Toto pohrebisko sa používalo už štyri storočia pred Kristom a fungovalo až do 7. storočia nášho letopočtu.
Katakomby sa rozkladajú na ploche viac ako 2000 m2.
St Paul’s Grotto
Jaskyňa sv. Pavla sa nachádza hneď vedľa katakomb, pod katedrálou. Podľa Knihy skutkov práve sem prišiel Svätý Pavol a jeho misionárska družina ako utečenec, keď ich loď stroskotala na ostrove Malta, na ceste z Kréty do Ríma.
Po príchode do jaskyne St. Paul’s Grotto na Malte začali kázať o kresťanstve maltskému ľudu.
Tu je zrod kresťanstva na Malte
Svätý Pavol tu strávil 3 mesiace. Jaskyňa je taká slávna, že ju navštívili a modlili sa v nej aj pápež Benedikt a Ján Pavol II.
St. Paul’s katedrála
Priamo nad jaskyňou je katedrála s obrazovou galériou a cirkevným múzeom.
Lístok do katakomb slúži tiež ako vstupenka do múzea. Baroková katedrála zo 17. storočia je impozantná.
V múzeu sa nachádzajú niektoré z najvýznamnejších pamiatok Malty. Maľby Giovanni Battistu Beinachi, socha sv. Pavla od veľmajstra Pinta alebo pôsobivá strieborná galéra, ktorú v 60. rokoch vytvorili rytieri Rádu svätého Jána.
Nájdete tu aj prvý prezidentský automobil, ktorý jazdil po Malte.
Rabat
Hoci v súčasnosti je hlavným mestom Malty Valletta, nebolo to vždy tak. Pôvodné hlavné mesto krajiny bolo práve tu. Stredoveká opevnená Mdina s jeho predmestím Rabat.
Možno práve preto, že som si zvolil na objavovanie katakomb a Rabatu nedeľné ráno, očakával som ticho, pokoj a nesmierny kľud. V zákutiach uličiek som našiel zátišia hodné impresionistických malieb.
Uličkami Rabatu
Všetci turisti na Rabate smerujú do Domus Romana. Je to nepochybne najvýznamnejšia rímska stavba na Malte. Ale práve pre tieto zátišia som ho nakoniec nestihol. Tie uličky ma úplne dostali.
Našiel som aj skvelý štýlový balkón. Aj kosti vhodné pre mňa. Aj stromy hodné zvečnenia.
Mal tu byť nedeľný kľud ale osud opäť všetko pomenil.
Františkánska procesia
Práve v túto nedeľu Františkáni organizovali veľkú kresťanskú procesiu, ktorá postavila celý Rabat i Mdinu na nohy. Začalo to kapelou, ktorú nasledovala dlhá, pomalá procesia a na jej konci sa zapojil každý. Aj kone, somáre, povozy, deti….
Zažiť niečo podobné sa len tak nepodarí a verte, cítite sa ako na Sicílii v minulom storočí. Malta alebo jej časť okolo starej Mdiny je nepochybne veľmi konzervatívna a kresťanská.
Rodiny, spolky i zvieratá
Sprievod prešiel väčšinou centrálnych uličiek a to, čo po ňom ostalo nevoňalo, ale nikomu ani nevadilo.
Pochopil som, že to je pre Malťanov niečo ako posvätenie.
Na tohto tátoša som sa nevedel vynadívať. Veľká Františkánska sláva sa rozišla až po obede. V hlave mi hrali pochody toho bigbandu ešte pol dňa. To už som ale čakal na môj autobus do Valletty.
Cestovať kultovo
Ak sa chcete previezť medzi Vallettou a Mdinou štýlovo, využite tento starý autobus. Dnes už jazdí ako turistická atrakcia, ale vráti vás o polstoročie dozadu. Cestovné stojí za každý cent.
Okrem retro autobusu som v Rabate objavil aj inú dopravnú alternatívu, po ktorej srdce pyští. Mercedes SL 320 Cabrio. Bohužiaľ, od tejto trojlitrovej mašinky pre dvoch turistov som nemal kľúče. 🙂 Panečku to by bolo pojazdeníčko.