Huawei P50 Pro je ten fotoaparát skutočne taký zázrak?

Pred nedávnom som dostal do rúk dlho očakávaný smartfón Huawei P50 Pro. Vlajková loď čínskej značky Huawei vyhrala v teste DXOMARK 2022 hodnotenie ako najlepší fotomobil roka 2022.

Skúsme sa teda pozrieť fotoaparátu na zúbok. Najprv sklá.

LEICA

Huawei P50 Pro má celkovo štyri zadné objektívy (v podstate fotoaparáty) v nasledujúcej konfigurácii:

  • 50 Mpx hlavný fotoaparát, f/1.8, 23 mm, s optickou stabilizáciou a laserovým zaostrovaním pomocou fázovej detekcie scény /PDAF/
  • 13 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát, f/2.2, 13 mm
  • 64 Mpx teleobjektív s 3,5 násobným optickým a 10 násobným hybridným zoomom, f/3.5, 90 mm, s optickou stabilizáciou a PDAF
  • 40 Mpx monochromatický fotoaparát, f/1.6, 23 mm

Slušná nádielka na zariadenie, ktoré má hrúbku iba 8,5 mm, váhu 195 g, perfektnú ergonómiu a OLED displej so 120Hz taktovacou frekvenciou a 10 bitovou farebnou hĺbkou, ktorá umožňuje zobrazovať vyše miliardy farebných tónov.

Labutí test

Vždy, keď porovnávam schopnosti teleobjektívov, zabehnem na chalupe za humno na rybník. Labute mi vždy povedia, čo od fotoaparátu očakávať. Fotografie neboli kvôli objektivite nijak dodatočne upravované.

P50pro fototest
Fotíme labute v diaľke, Základné priblíženie 1x (hlavný fotoaparát)
P50pro fototest
Labuť uprostred rybníka. 10x

Uff, 10x priblíženie hybridným telelobjektívom, tá kresba je na tú diaľku fakt presvedčivá.

P50pro fototest
Labute sa priblížili, čo mi umožnilo znížiť zoom na 6x priblíženie

Všimnite si prekreslenie peria a odrazov na vode. Ten teleobjektív naozaj funguje. Kresba je v svetlých aj tmavých kľúčoch zreteľná, ale najviac si pochvaľujem optickú stabilizáciu. Zábery z ruky.

Iba pre porovnanie, pozrite si tie isté labute pri rovnakej vzdialenosti a priblížení s fotoaparátom Nova90 a P50 Pro. Rozdiel v detailoch a prekreslení je extrémny.

Bokeh a rozostrenie

Obráťme list a poďme sa pozrieť, ako si fotoaparát poradí s presnosťou ostrenia v makro režime. Využívame Pro mód s manuálnym ostrením a minimálnou clonou.

P50pro fototest
Záber na ihličie s max otvorenou clonou 1,8 rozostrením

Triviálny záber na ihličie. Bokeh pozadia vytvára 6 hranové body, veľmi podobné 6 stupňovej lamele foto uzávierky.

Makro záber na cvičné gumy

Rozostrenie patrí medzi najzákladnejšie výtvarné prostredky fotografie. 3 makro zábery na cvičné gumy ukážu možnosti kreatívnej práce s hĺbkou priestoru. Nie, už sa naozaj nejedná iba o obrazový záznamník. S týmito možnosťami sa dá naozaj kreatívne vyblázniť.

Ako si poradí fotoaparát s drapériou?

Prvá fotená v makro režime, druhá v monochromatickom móde, tretia s odstupom štandardný režim 1x.

Ako si poradí fotoaparát pro rozostrení s typografiou?

P50pro fototest
Zaostrené na slovo speváčkach

Rozostrenie je veľmi prirodzené a plynulé. Keby mi niekto pred pár rokmi povedal, že takéto niečo je možné s mobilom, neveril by som.

Typografiu sme vyskúšali aj monochromatickým fotoaparátom. Len pre porovnanie, ako si poradí v BW móde.

Monochromatický B&W mód

P50 Pro má pre čiernobielu fotografiu špeciálny 40 Mpx fotoaparát 23 mm s clonou 1,6. Kvôli GDPR som požiadal Tiu a Micu aby mi trochu zapózovali. Na prvej som chcel vidieť ako si fotoaparát poradí s tisícmi odtieňov šedej a na druhej, ako zvládne objektív prepaly v svetlých tónoch.

Tiež ma zaujímala hranová ostrosť, zachytenie dynamiky dlhou časovou uzávierkou a prekreslenie chlpov na štruktúrovanom pozadí. Na poslednej fotke vidíte veľmi solídne prekreslenie chlpov vo svetlom kľúči. Bez roboty prakticky nulové prepaly. Toto by ocenili svadobní fotografi, avšak, kto chce vidieť svadobného fotografa s mobilom v ruke? 🙂

Výsledok porovnajte sami.

Už len na záver cat modelingu pridávam portrétny režim urazenej Tie, keď sa dozvedela, že bude mať v tomto článku menej fotiek ako labute. Všimnite si jej oči.

P50pro fototest
Tia v portrétnom režime

Fotografia sú v článku brutálne komprimované, ak chcete vidieť originál, ozvite sa, rád pošlem v plnej kvalite / každá má však niekoľko Mb.

Večerná krajina

Väčšina ľudí používa smartfón najmä na fotenie dovoleniek, zážitkov, krajiny a architektúry. Ako si poradí P50 Pro s nočným UFOm?

Priznám sa. UFO fotené v tme a z ruky ma zlomilo. Prekreslenie, hranová ostrosť a prakticky žiadne moaré ani artefakty na hranách sú famózne.

Hranice teleobjektívu

Len pre úplnosť som vyskúšal aj krajné možností teleobjektívu. Každému fotografovi musí byť jasné, že 100 násobný zoom propagovaný výrobcom je skôr ilúzia. Jednak je to len interpolačný digitálny prepočet, jednak niečo podobné človek nemôže udržať v ruke ani pri najlepšej stabilizácii.

Kam sa dá pri zoomovaní zájsť nám predviedla Nitrianska pyramída na Zobore. Fotené z ruky, zo strechy parkoviska OC Centro, vzdušnou čiarou 3,8 km od objektu. Dali sme 20x. Výsledok by bol podľa mňa ešte lepší, ak by som mal po ruke statív.

  1. Fotografia 1: celkový záber, 2: vystrihnutie detailu z toho istého záberu. Napriek brutálnej komprimácii (29) môžme konštatovať, že 20 násobné priblíženie je maximum, čo sa od fotoaparátu dá očakávať v akceptovateľnej kvalite. Už je vidno hranové moaré na anténe i artefakty v prekreslení skál, stromov a veže. Takúto kresbu však nedokážu ani mnohé, niekoľko násobne drahšie zrkadlovky.

Záverom

Čo dodať. Nebudem hovoriť, že ma táto skrinka, ktorá má hrúbku 8 mm a váži menej ako 200 g prekvapila. Ako spokojný užívateľ Huawei fotosmartfónov P20 MATE a P40 Pro som to viac menej očakával.

Čo vyzdvihnúť?

  • funkčná optická stabilizácia a PDAF kontinuálne preostrovanie
  • fenomenálny hybridný teleobjektív
  • skvelé prekreslenie detailov s minimom rušivých artefaktov a moaré
  • prakticky neexistujú prepaly a tmavé plochy (kresba všade)
  • manuálna práca v režime PRO s rozostrením ponúka nové kreatívne možnosti
  • veľmi solídna farebná hĺbka v monochromatickom móde

Mal by som napísať aj nejaké negatíva. Ale popravde, Huawei P50 Pro už z ruky nepustím. Budúci týždeň idem na Maltu. Hádajte s akým fotoaparátom?

Výsledky dodám o týždeň v ďalšej reportáži.

Petere

PS: Predsa len ma čosi pri publikovaní tohto článku napadlo. Ten 120 Hz OLED displej je tak nádherne vyfarbený, že človek tie farby na bežnom sRGB ani Adobe RGB monitore nedosiahne a trochu je z toho i sklamaný. Má tendenciu zvyšovať jas ale ani to ten slabší gamut nezachráni. Radšej to pozerať v mobile ako na bežnom monitore. 🙂

S odstupom času a poklesom cien ešte doplním. Ak chcete získať ultimátny fotoaparát v smartfóne, tak dnes je fotoaparát P50 Pro v cenovej kategórii +/- 700 eur bezkonkurenčnou kúpou na trhu. Jednoducho v tejto cenovej kategórii nie ste schopní kúpiť lepší fotoaparát v smartfóne.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 314