Ak chcete zažiť poriadne vlny, zvezte sa s Timanfaye popri lávových poliach do rybárskej dedinky El Golfo. Zažijete divoký Atlantik pod Timanfayou. Naša prvá zastávka bola pri lome Volcan Bermeja.
Volcan Bermeja
Nad lomom je malý kilometrový trailík, ktorý vás privedie k menšej jaskyni a turistickým neznačeným chodníkom do krátera sopky Caldera de Chozas.
Pobrežie aj pláž sme si nechali nakoniec. Ale už z kopca to bolo vidieť. Na tejto pláži si veru nezaplávame.
Silný vietor, niekoľko metrové vlny a lávové skaly ostré ako britva vzbudzujú rešpekt. Radše sme sa presunuli ďalej.
Los Hervideros
Chcete byť svedkom tej najúžasnejšej hry vodných živlov? Tak jaskyne prepojené dvoma morskými bránami Los Hervideros sú presne to, čo hľadáte. Bizarné útesy Los Herviredos omlacujú vlny Atlantiku zo všetkých strán. Je to nielen vidieť ale i zďaleka počuť.
Táto pobrežná oblasť má množstvo podvodných jaskýň vytvorených tuhnutím lávy a eróziou. More cez brány Los Hervideros vháňa vlny do labyrintu jaskýň s takou dramatickou silou, že sa zdá, ako keby more bublalo a vrelo. Všade naokolo vybudovali chodníky, otvory a okná, aby ste to celé divadlo mohli vidieť pekne zblízka.
Na správnu vlnu z Atlantiku si treba chvíľu počkať. Prúdy morskej vody vytláčajú vlny aj niekoľko metrov do vzduchu. Zvuková dunivá kulisa je impresívna! Úžasný pohľad!
Odtiaľ aj názov Los Hervideros, čo v preklade znamená „varné hrnce“. Mali sme šťastie. Aj sme zažili rozbúrené more aj nás riadne prefúkalo.
Montaňa del Golfo
Vraciame sa k El Golfo. Ak sa vám doteraz zdalo, že ste v bizarnom prostredí El Golfo vás z toho vyvedie. Malá rybárska dedinka má čierne pláže (tzn. teplé prehriate more). Má aj svoj ostrovný kolorit. Aj skvelé reštiky a kaviarne. Ale preto tu nie sme.
Ideme si pozrieť zelenú lagúnu:
Charco de Los Clicos
Zelené jazero je v skutočnosti morom zaliaty kráter sopky. Bol súčasťou erupcie na Timanfaya. Vedie k nemu asi kilometrový peší trail ponad pláže El Golfo.
Smaragdovo zelené jazero vytvára jedinečnú kulisu. Zelené sfarbenie jazera vzniklo v dôsledku vysokej koncentrácie rias. Od mora ho oddeľuje čierna piesočnatá pláž.
Celá oblasť pod horou Montaňa del Golfo je bohatá na olivín, čo je prírodný zelený drahokam, ktorý môžete bezproblémov nájsť. Hľadanie zelených drahokamov je pri jazere zakázané. V okolí Bermeja sme však videli desiatky hľadačov.
Trail k zelenému jazeru
Jazero urobilo niekoľko krát aj kulisu vo filmoch španielskeho režiséra Almódovara.
Miestni volajú zelené jazero odjakživa lagúna Los Clicos. Pomenovali ho po jedlých mäkkýšoch, ktoré v jazere kedysi žili. Miestni si jazero dobre strážia, sami tam však chodia zbierať olivín — polodrahokamy svetlozelenej farby, z ktorých vyrábajú šperky, ktoré sa dajú kúpiť v celej oblasti.
El Golfo
Pardelator de El Golfo
Druhá strana El Golfo je ešte zaujímavejšia. Poriada sa tu každoročne 10,5 km beh pozdĺž lávových chodníkov až ku hraniciam národného parku Timanfaya. Tento pobrežný trail ma nadchol.
Len vy, útesy a more. Pevná obuv s odolnou podrážkou. El Golfo: Divoký Atlantik pod Timanfayou a skalné pobražné traily. Turistika môže mať veľa podôb.