Čo skrývajú Kremnické vrchy? Čo je Komín Titanic Skalka a kde je geografický stred Európy?
Kremnické vrchy
Tento slnečný deň sme sa vybrali spoznať časť Slovenska a aj vyskúšať si svoju obratnosť, preveriť vlastné sily a zažiť trochu adrenalínu. Ideme z Kremnických Baní cez Krahule do Partizánskej doliny až do lyžiarskeho centra Skalka (parkoviská). Ďalej pokračujeme cestou smerom k vysielaču na vyhliadku. Pokračujeme hrebeňom po červenej turistickej značke až k nástupu na „VIA FERRATA SKALKA“ (z parkoviska cca 800 m).
Lanový most
Ak nemáte vlastný set (je to povinná výbava na tejto atrakcii), stačí si požičať ferratový set priamo na mieste. Ešte pár krokov a prvým klesaním s prevýšením 70 m sa dostávame k lanovému mostu.
Via ferraty na Skalke sú jedinečnou turistickou atrakciou v kremnických vrchoch tvorených z andezitového zlepenca a ponúkajú rozmanité trasy s rôznou obtiažnosťou. Nachádzajú sa tam aj informačné tabule, tabuľky s grafickým a farebným značením trás, pokynmi o bezpečnosti a odkazmi na prevádzkový poriadok. Pre začiatočníkov je tam aj „Miniferrata“ a „Jánošíková diera“, kde je možnosť vyskúšať si pár výstupov v ľahšej podobe. Mesto Kremnica postupne od roku 2017 vybudovalo na Skalke pri Kremnici rozmanitú a širokú sieť via ferratových trás.
Nebojíme sa výšok, a tak bez problémov s istením sa pripíname na laná a kráčame vpred. Vybrali sme sa sem skoro ráno, aby sme si mohli tieto miesta užiť bez návalu záujemcov. Mali sme šťastie. Vstupujeme na most.
Je to najdlhší lanový most v strednej Európe, s dĺžkou 80 metrov. Nachádza sa vo výške 40 metrov, takže pôsobí, že prechádza korunami stromov.
Prvý, druhý a tretí krok … zaujímavý pocit, no dá sa … vlastnými krokmi dávame do pohybu celú zostavu, čo pridáva iskru na zážitku. Vieme, že s týmto pohybom treba počítať pri prechádzaní takejto atrakcie. Most osadený medzi bralami zdolávame s rešpektom.Neodoláme a asi v strede zastavujeme a kocháme sa čarovným výhľadom na obzor, kde vidíme sever Kremnických vrchov a Turčiansku kotlinu.
Zostupovka
Po úžasnom zážitku pokračujeme od Zostupovky strmým klesaním nadol. Schádzame pomocou lán a stúpačiek.
Ďalej nás opäť čaká strmý výstup. Najlepšie je nechať ísť každého návštevníka osamote, aby prípadne padajúce kamene nenarobili šarapatu tomu, kto sa pohybuje pod lezcom.
Komín
Po zdolaní výstupu prichádzame k drevenému chodníku, kde na nás čaká ferrate Komín.
Dostávame sa do jaskyne pod otvor – Kominárska, kde vystupujeme v čiernej diere hore. Martin ide ako prvý, lebo už absolvoval tieto ferraty. Pozerám na neho a premýšľam, ako by to bolo najlepšie vyliezť.
Presúvam si ruksak z chrbta na hruď a púšťam sa do predierania čierneho otvoru. Hľadanie miest, kde dať nohu či ruku zamestná mozog na 100 %.
Lavička s krížom
Malé zastavenie a obzor nám opäť ponúka výhľad na nádhernú krajinu v Banskobystrickom kraji. Na toto miesto sa dostávame fakt náročným strmým výstupom na vrchol. Hurá a sme hore.
Lavička s krížom je ako odmena, kde je možnosť zastaviť sa a dočerpať sily. Pokračujeme dobrodružným mostom, pod ktorým sa nachádza 20 m vzduchoprázdno. Kráčame iba po jednom lane a pridržiavame sa lán po oboch stranách. Pre nás hravo zvládnuteľný presun, s trochou viac adrenalínu, ponúka toto miesto na kratšom úseku.
Drevené ležadlo
Máme to za sebou a pred nami sa objavilo drevené ležadlo. A nevyskúšaj ho … :). Pohodlne sa usádzame a pozeráme sa na tu nádheru okolo nás. Výhľad do údolia je očarujúci.
Ferraty sú jednosmerné a na niektorých z nich sa nachádzajú križovatky, kde si môžeme vybrať cestu, ktorou danú ferratu chceme dokončiť. To znamená, že ak chceme absolvovať všetky varianty ciest danej ferraty, je potrebné sa vrátiť na začiatok a absolvovať ju zas ale inou trasou.
No vôbec to neuberá na zaujímavosti tohto miesta.
Vyhliadka TITANIC
Komín, Titanic, Skalka. Po viachodinovom adrenalínovom zážitku pokračujeme na ďalšej časti nových ferrát, ktoré sú vzdialené cca 500 m. Síl už nie je až tak veľa. Martin je skúsený návštevník, a tak prechádza sám novou ferratou.
Novú vyhliadku TITANIC, ktorá dostala názov podľa tvaru lodnej provy, si užívame spoločne. Fascinujúce výhľady na Kremnické vrchy a kotlinu na obzore stoja za vynaloženú námahu. Určite odporúčam.
Geografický stred Európy
Pri návrate domov ešte navštevujeme zaujímavé miesto – geografický stred Európy, Kremnické bane. Ľahká dostupnosť tohto miesta je príjemným zastavením.
O polohu geografického stredu Európy vedú dlhé desaťročia spory významné univerzity i zemepisné ústavy. Hlavným problémom je stanovenie presných hraníc starého kontinentu vrátane začlenených priľahlých ostrovov. Aj Slovensko si uplatňuje nárok na svoj geografický stred Európy. Ten od roku 1815 leží v Kostole svätého Jána v obci Kremnické Bane neďaleko od Kremnice na strednom Slovensku. (wiki)
Kremnica
Nakoniec naše kroky vedú do starobylého baníckeho mesta Kremnica, ktorá dýcha históriou. Mesto sa nachádza v Kremnických vrchoch, v severnej časti Tekova a okresu Žiar nad Hronom.
Naše kroky vedú centrálnym námestím na hradný kopec. Vstupujeme za hradné opevnenie, kde nás víta veľkolepý nápis KREMNICA. Mestský hrad je vlastne komplex stredovekých budov.
Morový stĺp, polkruhová Banícka bašta, kostol, najstaršia stavba v meste – Karner sv. Ondreja a samotný hrad pôsobia dominantne. Nepodarilo sa nám dostať na návštevu vnútorných priestorov hradu. Bohužiaľ dnes pre verejnosť zatvorené.
Tak a tu naše dnešné putovanie končí
– hovorí Marcelka.
Iskričky u Marcelky a Martina v očiach a nadšenie pri rozprávaní o zážitkoch strávených v týchto miestach boli pre mňa inšpiráciou na napísanie pár slov pre vás. Majú odvahu pokoriť a prekročiť svoje hranice síl, zručnosti a zároveň spoznať kus nádhernej časti Slovenska. Pre mňa sú mladými osôbkami s úžasnou človečinou naplnenou láskou k prírode a športu.
Ja na ferraty už nemám síl a ani odvahu. Vďaka ním som si ju mohla prežiť aspoň virtuálne a hádam aj vás očarí ich rozprávanie s fotografiami. Možno vás navnadia na vyskúšanie lezenia po skalách s adrenalínom.
A ja mám ďalší cieľ na návštevu zaujímavého miesto na Slovensku. Mesto Kremnica určite stojí za návštevu. Hádam čoskoro.
Technické informácie k ferrate:
Štátna ochrana prírody oblasť pre verejnosť každoročne uzatvára kvôli hniezdeniu sokola sťahovavého. Po ukončení uzávery z dôvodu ochrany prírody na mieste prebiehajú revízne práce. Predpokladaný termín otvorenia Via ferrát Skalka býva rozdielny v mesiaci jún.