Pokud máte na Vegas více času, je dobré si ho zevrubně projít a prošmejdit.
Ale pokud máte jen jeden necelý den a večer, nocleh a ráno valíte dál, jako já se Zdeňkem, je lepší se prostě jen procházet hlavní ulicí. Občas vejít do nějaké vstupní haly, předsálí, pokochat se svůdností hostesek, luxusní výzdobou a bezbřehostí fantazie krásy a kýče.
Las Vegas strip
Celou hlavní ulici Las Vegas Strip jsem si prošel dvakrát tam a zpět, nasával atmosféru nočního života. Všech těch heren, klubů, hotelů, reje v ulicích.
Noční reklamy, turisté, ale i místní obyvatelé, kteří se živí tím, že se nechají za nějaký ten peníz vyfotit. Postávají všude možně v kostýmech filmových hrdinů, zpěváků, zpěvaček, herců. Někteří jen postávají, jiní jsou akčnější a předvádí svou performance, ať už s rekvizitami k jejich roli patřící, nebo jen tak.
Přiznám se, že mě dost otravovali místní mniši, kteří kolemjdoucím vnucovali papírky s domnělým výkladem budoucnosti, jejich osudu atd. Některé naivní pak odchytávali a doslova je nutili zaplatit, jít s nimi někam a co já vím ještě. Rozhodně není nouze o dívky nabízející své služby, jak elegantní a luxusní až po ty opravdu, jak to říct slušně, nemyté a špinavé coury.
Těch ale není v této frekventované části LV tolik. To co nabízí pohled na budovy a kulisy ve dne jen stěží může konkurovat nočnímu Las Vegas. Je to prostě koncert hry světel, soch, monumentů, reklam, lidského hemžení a na každých sto metrech se vám naskýtá zcela nový, úchvatný, jedinečný pohled a zážitek.
Mám velkou radost, že jsem měl to štěstí a Las Vegas viděl a trošičku i ochutnal.
Nočné Las Vegas vstupná brána plná zábavy, gamblingu, gýču a svetiel na západ USA. Grand Canyon, Arizona, Nevada, Utah. Las Vegas stripe.
Las Vegas story
10. máj 1905. To je oficiálny dátum založenia ospalého mestečka Las Vegas, vtedy s piatimi ulicami a jednou železničnou stanicou. Povestný Las Vegas Boulevard bol vtedy Fifth avenue a najvyššia budova mala dve poschodia. Pomenovanie Las Vegas mu dal Španiel Rafael Riveira, keď sa tu zastavil na ceste do Nového Mexika. Vo vyprahlej krajine pôsobilo údolie ako zelená oáza vďaka hlbokým artézskym studniam. „Las Vegas“ po španielsky znamená „lúky“.
Popri Piatej avenue je druhou naznámejšou a asi najtypickejšou ulicou Fremont Street. Dnes je celá prestrešená a má úplne inú atmosféru ako nové ostrovy megarezortov.
Hoover Dam
Všetko v roku 1930 zmenilo rozhodnutie postaviť priehradu Hoover Dam. Asi si pamätáte na film Bugsy. Práve Bugsy Siegler, jeden z hlavných členov chicagskej mafie bol ten vizionár a dal tu postaviť prvé kasíno Flamingo. Stalo sa mu to osudným.
Továreň na zábavu
Dnes je Las Vegas továrňou na hazard, zábavu a peniaze. Od roku 1970 Las Vegas živelne rastie. Vďačí za to najmä priehrade Hoover Dam. Nové rezorty a kasína pribúdajú ako huby po daždi. Rio, Excalibur, MGM Grand, Treasure Island, Luxor, Stratosphere, Monte Carlo, New York New York, Bellagio, Mandalay Bay, Venetian, Paris, Wynn – to sú len niektoré najznámejšie mená. Rezorty s tisíckami izieb nahradili prízemné motely a malé kasína.
Venetian
Kulisa svetiel, gýču a hazardu
Kedysi Las Vegas ovládala mafia. Ale ak ste turisti, na ulici žiaden strach. To platilo už od 80-tych rokov. Developeri si dobre zrátali, že najlepšie zarobia, ak budú návštevníci v bezpečí. Je to jedno z mála miest, kde vám nič nezmizne. 🙂
Vegas safely
Gamblerov a závislákov postupne vytlačili rodinné dovolenky s deťmi. Podobne ako Redlight district presunul drogy a prostitúciu z Amsterdamu na menej známy okraj mesta, tak aj tu sa kasína stávajú skôr turistickou kulisou na kalkulovaný bezpečný hazard. Las Vegas sa tiež stáva konferenčným mestom a hlavným vstupom do nevadských, arizonských a utažských parkov.
Las Vegas dnes ovládla komercia, konferencie, rodinné zážitky a megarezorty.
Najnezmyselnejšia pokuta
Pamätám ako som ešte v 90-tych raz zaparkoval na platenom parkovisku a dostal som pokutu. Na moje veľké naliehanie, že „prečo?“, mi policajt vysvetlil, že parkovať mám kufrom do uličky. Aby to vedeli zľahka kontrolovať. No predstav si. Dnes sú všade kamery.
Tiež vám dám dobrý tip na ubytovanie. Pokiaľ nie je práve vypredané, sviatky alebo konferencia, nebojte sa báť ubytovať v luxusných rezortoch. Ich cena mimo sezónu je rovnaká, dokonca menšia ako v okrajových hoteloch. Dôvod? Všetci očakávajú, že si vás tam uskladnia a budete míňať peniaze vo vnútri rezortu. Bývalo tiež dobrým zvykom od polnoci jedlo zadarmo. To aby vás udržali v rezorte pri gamblingu dostatočne dlho. 🙂
Iba dve ďalšie mestá v USA majú podobnú výsadu v hazarde – Atlantic City a Reno.