Do regiónu Severného Spiša a Starej Ľubovne sa vraciame pravidelne. Na rozdiel od prefláknutých komerčných stredísk masovej turistiky je tu relatívny kľud. Môžte tu nájsť kultúru, turistiku, cyklotrasy i neskutočný pokoj. Stále tu nachádzame nové a nové trasy bajkovanie a turistiku, stále objavujeme nové veci. Ľubovniansky hrad, prechádzka s hradným kastelánom nie je každodenná turistická rutina.
Stará Ľubovňa
Pre adrenalínové spoznávanie Severného Spiša je Stará Ľubovňa je ideálnym centrom. Mesto je kúsok od Pienin a Lechnických trailov, zároveň však hraničí hneď s Levočskými vrchmi, Spišskou Magurou, Čergovom a hneď za hradom s Ľubovnianskou vrchovinou. Iba kúsok máte do Červeného kláštora, Litmanovej, Vyšných Ružbách a poľských centier a parkov. Skvelá východisková pozícia pre cyklistov i turistov.
Ľubovniansky hrad
Preskúmanie stredovekého Ľubovnianskeho hradu sme si sľubovali už minulý rok. Akosi vtedy nevyšlo. Uprednostnili sme cyklostopy. Teraz sa však vyskytla príležitosť pozrieť si hrad s tým najpovolanejším, jeho kastelánom. Pozrite si krátke video:
Ľubovniansky hrad prechádzka s hradným kastelánom
Strategickú polohu Starej Ľubovne si všimol už rímsky cisár Marcus Aurelius, ktorý tu chcel po zriadení provincií Marcomania a Sarmatia, posunúť hranice Rímskeho impéria. Na výstavbu stredovekého hradu však bolo treba ešte pár storočí počkať.
Ľubovniansky hrad nechal postaviť uhorský kráľ Ondrej III na prelome 13. a 14. storočia. Prekvapil nás jeho rozsah, expozície a majestátnosť. Pohľady z hornej veže boli nezabudnuteľné. Hrad má pohnutú históriu. Nie každý vie, že na hrade sú vystavené repliky poľských korunovačných klenotov a tiež tu bol v roku 1768 väznený Móric Beňovský. Hrad však zďaleka nie je všetko, čo Stará Ľubovňa pre turistov ponúka.
Ľubovniansky skanzen
Ľubovniansky skanzen Je priamo pod hradom. Rozhodne ho neobíďte. Na návštevu skanzena vám hodina stačiť nebude, najmä ak máte deti. Skanzen vám odprezentuje život Spišskej dediny z dôb, keď ešte vaši dedovia boli deti.
Kostol Svätého Mikuláša
Určite tiež neobíďte námestie Starej Ľubovne. Na prvý pohľad nenápadný kostol Svätého Mikuláša na rovnomennom námestí skrýva poklady. V interiéri kostola je vzácna neskorogotická kamenná krstiteľnica zo 16. storočia a neskorogotické náhrobné dosky z pieskovca a červeného mramoru. Hlavný barokový oltár sv. Mikuláša – biskupa z polovice 18. st. je zdobený drevorezbou. V strede stĺpovej architektúry dominuje rozmerný obraz sv. Mikuláša z druhej polovice 19. storočia. Na námestí tiež nájdete Dom ľubovnianskeho mešťana.