Nazdar bajkeri, o chvíľu nám začne zima, tak som si pre Vás pripravil pár riadkov o zimnom jazdení. Tak snáď niekoho motivujem, neodkladať bajk, keď teplota klesne pod nulu a napadne sneh.
Dá sa jazdiť v zime?
Samozrejme, že sa dá. Jazdiť sa dá celoročne. Väčšina ľudí jazdí zhruba od marca do novembra. Potom bajk odložia a začnú opäť až na jar. No sú aj takí, čo ho pri pohľade na biele ráno neodložia na zimný spánok, ale jazdia ďalej. Medzi takých samozrejme patrím aj ja a zimu si viem doslova užiť na bajku naplno. O svoj bajk sa nemusíte báť, či vydrží. Treba sa ale oňho trochu postarať ak ho chceme využívať celoročne, ale k tomu neskôr.
V čom sa odlišuje zimná cyklistika od ostatných ročných období?
V tom, že je vonku sneh. Ale nie, teraz vážne. Jazda na snehu je trochu iná. Vie byť zábavná. Trasy, kde bol v lete asfalt, štrk ,atď sú v zime úplne iné. Kto nevyskúšal, nevie. Ale ono treba hlavne trochu prispôsobiť bajk. Jedinou styčnou plochou sú vaše kolesa, teda plášte. Stačí úplne základna vec, podhustiť plášte. Najjednoduchšia a najlacnejšia úprava, ktorú môžete urobiť.
Na nahustených to po snehu fakt nepôjde. Teda pôjde, ale na mäkších to ide predsa len lepšie, rýchlejšie a hlavne bezpečejšie. Na bezdušákoch kľudne aj tlaky okolo 1 bar na dušiach trochu viac. A pre zvýšenie pohodlia a tiež aj bezpečnosti vyšší vzor a širší dezén.
A k brzdeniu. Nebrzdiť prudko a oproti letu najprv zadnou teda väčšinou, kdežto v lete sa brzdí najúčinnejšie prednou.
Ako dlho jazdiť v zime na bajku, a aké trasy voliť?
Kto chce začať jazdiť v zime, tak určite nie hneď dlhé trasy. Telo si potrebuje zvyknúť na jazdu v chlade. Na bajku sa musíte cítiť dobre, kľudne na začiatok aj 15km trasu na nejakú hodinku pojazdiť. Skúsiť ako sa bajk správa na snehu a postupne zvyšovať čas strávený na bajku v zime. Časom si telo zvykne a potom nieje problém ísť aj trasu, čo chodíte v lete. Áno, mne sa to ľahko hovorí, keď mám Tatry pod nosom a chodníky mi prešlapú turisti. Nie každý má možnosť jazdiť po dobrom snehu, no v každej lokalite sa dá niečo nájsť.
Na čo si treba dať v zime pozor?
Na ľad, teda aj na sneh, ale ten je na rozdiel od ľadu so správne nahustenými plášťami pomerne bezpečný. Jazdiť trasy, ktoré človek pozná. V zjazdoch opatrne. Ideálne je ísť rovnako hore, aj dole a zapamätať si nejaké kritické miesta. Ak sa nedá inak, opatrnosti nikdy nie je dosť. Ak spadnete do snehu, tak sa len otrepete a môžete pokračovať. No na ľade to môže dopadnúť horšie. Viem čo píšem, v zime mám odjazdené tisícky kilometrov a áno padol som už na ľad a myslel som, že sa nepostavím a to som šiel hore kopcom. Veril som si a v sekunde som ležal na ľade.
Ako sa obliecť?
Čo sa týka oblečenia, každý z nás má iné hranice teplôt, ktoré znesie. Ale netreba sa zbytočne naobliekať, človek si myslí, že mu bude zima, ale zima mu bude skôr, ak sa zbytočne veľa oblečie a spotí. Na letnom drese sa dá ušetriť. Ale moja rada, ak chcete jazdiť v zime, do oblečenia sa investovať oplatí. Zabudnite na Decathlon, Lidl a podobne. Dá sa jazdiť aj v tom, možno tak na začiatok skúsiť zimné jazdenie. Ale keď vás to chytí tak si doprajte. Áno bunda stojí 200, nohavice skoro tiež, ale ten rozdiel tam je. Treba si povedať nekupujem to na rok a na pár výjazdov. Tiež som si na začiatku kupoval lacnejšie oblečenie, teraz na nohavice za 50 eur ani nepozriem, to je tak na základnú vrstvu v akcii.
A ešte jedna vec pri oblečení, ak sadnete v zime na bajk, musí vám byť trochu zima, zohrejete sa jazdením. 3 kvalitné vrstvy stačia aj v mrazoch okolo 10 pod nulou. Ešte je fajn si vziať so sebou niečo na prezlečenie do suchého. Ale v zime treba jazdiť tak, aby sa človek príliš nespotil, ono kvalitné membrány to dokážu aj pri zvýšenom tempe.
Pri oblečení trochu ostanem, základ sú nohy a ruky. Nie je nič horšie ako pocit chladu na prstoch. Preto zimné tretry, áno aj návlek poslúži, ale časom si aj tak kúpite tretry. Mne sa osvedčili Shimano MW7. Každý znáša chlad trochu inak. Čo sa týka rukavíc, tak materiály ako windstoper a primaloft. Nezabudnite na čiapku pod helmu. Na zjazd rozhodne doporučujem kuklu, ideálne s windstoperu.
Radšej nech sú vetruodolné, voči vode stačí len odpudivosť. Používam top model značky Pearl Izumi. Základná vrstva ideálne z materiálu merino. Merino by som odporúčil aj pri ponožkách. Dobre to hreje a odvádza to vlhkosť. Spodné tričko s dlhým rukávom asi najlepšie čo som mal Castelli Flanders Warm. Hreje to ako radiátor, cena trochu môže odradiť, predsa len za základnú vrstvu dať 80 eur nie je málo. Ale oplatí sa. Kto vyskúša, iné spodné tričko do mrazov chcieť nebude. Možno to vyzerá blbo, že vám tu spomínam samé drahé veci, ale ja na oblečení nešetrím. Aj vás to začne viac baviť, keď sa môžete spoľahnúť, že vám nebude zima, že to nepremokne atď.
Stredná vrstva, čiže dlhý zateplený dres s vetruodolnosťou. Dobrých značiek, je plno stačí si len vybrať. Mne sa celkom osvedčil rakúsky Loffler, ako aj u letných dresov. Aj zimnú bundu nosím od značky Loffler s gore windstopper membránou. Na zimu stačí vode odpudivosť. Zimné nohavice, tam tiež veľmi záleží na kvalite. Nejde len o membránu, ale aj kvalitu vložky. Tu sa zíde okrem vetruodolnosti aj nejaká ta vode odolnosť. Používam nohavice od Northwave, 10 000mm pomerne postačuje. Zvyknem si ešte na vrch dať úplne nepremokavé kraťasy. Fŕkance od mokrého snehu, prípadne sa dajú použiť aj na jeseň ak začne pršať, nohavice síce slabý dážď zvládnu, no na zadku zvyknú premoknúť, keďže tam sa to odráža od zadného kolesa. Kraťasy opäť od Loffleru. Stránky z ktorých najčastejšie objednávam je slovenský mtbiker, no čo sa týka oblečenia skôr nemecký bike24.
Kde v zime najradšej jazdím?
No samozrejme v Tatrách. Asi nič sa nevyrovná pekne vyšlapanému tatranskému chodníku. Top trasa samozrejme zimná verzia Brnčalky. Ale chcel by som ešte zjazdiť zimnú Kráľovú hoľu.
Prečo mám radšej zimu na bajku?
No ťažká otázka, ja mám rád každé ročné obdbie, ale zima asi skôr kvôli ustálenému počasiu. Znie to zvláštne, ale Tatry majú v zime pomerne ustálené počasie a niekedy som v zime častejšie na bajku ako v tých letných mesiacoch, kedy napr. dosť často aj prší ako to bolo tohto roku. Proste sneh mi nevadí, dážď nemusím.
Treba na zimu nejak špeciálne pripraviť bajk?
Údržba bicykla, tam len toľko. Po každej jazde venujte bajku pár minút. Utrieť od snehu nohy vidlice a strieknuť nato určený olej. Buď univerzálny silikónový alebo mne sa osvedčil Brunox RockShoks Deo. Reťaz a pastorky reťaze, tiež sa oplatí vyutierať od snehu ak jazdíte po cestách tak veľký nepriateľ je soľ. V prípade potreby namazať, mazivom na mokré podmienky. Ja používam Rex Domestique, ale tam je už dosť vysoká cena. Ale celkom fajn mazivá má aj finish line. No ešte medzi bajkermi je populárny squirt. Mazať podľa potreby. Ale kľudne aj po každej jazde ošetriť a namazať vidlicu a reťaz. Pozor nepoužívať to isté. Mazivo na reťaz a olej na vidlicu, to sú dva rôzne produkty, ktoré netreba zamieňať.
O zimnej bajkovačke sme sa z pod Tatier rozprávali s nasim kamarátom, kardionaprávačom a aktívnym súťažným MTB jazdcom Marošom Glevaňákom.