Výlet na Kriváň: Ako si zbaliť ľahký batoh?

Ak existuje jeden štít na Slovensku, ktorý netreba nikomu predstavovať, je ním Kriváň. Tento štít si veľmi rýchlo získal srdcia mnohých Slovákov a stal sa tak akýmsi národným symbolom hrdosti. A niet sa čomu čudovať.

So svojou nadmorskou výškou 2494,7 m.n.m je jedným s najvyšších vrcholov Vysokých Tatier, a vďaka svojmu netradičnému zakrivenému tvaru je rozpoznateľný z desiatok kilometrov. Hovorí sa, že každý Slovák by ho mal aspoň raz za život zdolať. Avšak nie je to túra jednoduchá, preto sa na ňu treba dôkladne pripraviť.

Trasa na Kriváň

Predtým ako sa vyberiete na Kriváň dôkladne si naštudujte trasu. Výhodou Kriváňa je, že naň vedú iba dve trasy, ktoré sa nakoniec spájajú v rázcestí v Krivánskom žľabe. Obe trasy sú veľmi dobre značené a tak sa nemusíte báť, že by ste sa po ceste stratili.

…z Troch Studničiek

ňPrvá alternatíva začína na parkovisku Tri Studničky, kde pokračujete po zelenej značke stredným stúpaním smerom nahor. Trasa vedie cez zalesnený Gruník a neskôr serpentínami cez kosodrevinu, na konci ktorej sa pri rázcestí v Krivánskom žľabe napája na modro značený chodník. V záverečnom úseku začína strmé, približne hodinové, stúpanie po skalnatom teréne až na vrchol, odkiaľ sú prekrásne výhľady na všetky svetové strany. Celá táto trasa by vám mala trvať dokopy necelé 4 hodiny.

…zo Štrbského plesa

Druhou alternatívou je cesta zo Štrbského plesa. Aj keď, je táto trasa o približne hodinu dlhšia, je ideálna ak sa chcete vyhnúť prudšiemu stúpaniu hneď zo začiatku; približne prvé štyri kilometre trasa vedia po cestičke s minimálnym stúpaním. Táto červeno značená cesta vás zavedie až k Jamskému Plesu, pred ktorým odbočíte doprava na modro značený chodník, ktorým sa dostanete až na Kriváň. Prechádzate cez pekne viditeľný lesík a kosodreviny, po ktorých nasleduje rázcestie v Krivánskom žľabe a strmý skalnatý terén až po vrchol. Na trase prekročíte približne 1150 výškových metrov. Aj keď je táto alternatíva oveľa menej obľúbená, pre vás to má výhody, lebo sa nemusíte vyhýbať davom ľudí.

Výlet na Kriváň: Ako si zbaliť ľahký batoh?
Zdroj: Stelakristofikova

Ako sa správne obuť a obliecť?

Základom príjemného a úspešného výstupu na Kriváň je vhodné oblečenie a obuv. V každom prípade uprednostnite funkčnosť pred vzhľadom. Oblečenie by ste mali voliť na základe aktuálneho počasia v horách pričom ho môžeme rozdeliť na tri časti – spodná vrstva, vrchná vrstva a pokrývka hlavy.

Čo sa spodnej vrstvy týka, v letných mesiacoch sa odporúčajú kraťasy a záložné dlhé nohavice, ktoré si uschovajte v batohu.

Vrchná výbava by mala obsahovať funkčné tričko s krátkym rukávom, náhradné tričko a taktiež bundu proti dažďu a vetru.

V letných mesiacoch často dochádza v horách k búrkam a preto je táto bunda nevyhnutnosťou – aj keď lepšie je túru si naplánovať tak, aby ste s príchodom búrky už boli dole v doline. Na ochranu hlavy použite napríklad šiltovku, čelenku alebo multifunkčnú šatku, ktorú môžete použiť na viacero spôsobov.

Výlet na Kriváň: Ako si zbaliť ľahký batoh?
Foto: Leto v Tatrách je nevyspytateľné (foto: execom99)

Ak si chcete užiť výstup na Kriváň naplno a predísť otlakom či pľuzgierom alebo vyzúvajúcej sa nepohodlnej obuvi, investujte do kvalitných topánok na turistiku. Vo všeobecnosti by mala byť turistická obuv dostatočne pevná a disponovať odolnou nepremokavou podrážkou. Na výber máte napríklad nízke trekingové topánky, vyššiu turistickú obuv alebo trailovú bežeckú obuv, kde hlavnou výhodou je ľahkosť a vzdušnosť.

Ako si zbaliť batoh na jeden deň?

Pred výstupom na Kriváň by ste sa mali primerane zbaliť a pripraviť sa aj na tie najnepríjemnejšie situácie, ako napríklad búrku, úraz či stretnutie s medveďom – aj keď toho dnes stretnete aj na liptovských lúkach. Aj preto je lepšie na túry nechodiť osamote.

Výlet na Kriváň: Ako si zbaliť ľahký batoh?
Foto: Malý medveď na liptovských lúkach pod Kriváňom . (foto: Elena Hipmanová)

Základné vybavenie každého turistu by malo obsahovať hlavne plne nabitý mobilný telefón, ktorým môžete v prípade núdze zavolať pomoc. Samozrejmosťou na túru by mali byť taktiež doklady a prípadne aj hotovosť. Hlavne v letných vie byť slnko veľmi klamlivé, a preto si zbaľte aj slnečný krém s vysokým faktorom a slnečné okuliare. Pre krajné prípady aj lekárničku a multifunkčný nožík. Aj keď je viac pravdepodobné, že nájdete 500 eur na zemi ako sa stretnete s medveďom vo Vysokých Tatrách, môžete sa mu vyhnúť napríklad roľničkou na medvede pripevnenou o batoh, ktorá ho upozorní a odláka. A na záver nezabúdajte ani na náhradné oblečenie a taktiež pitný režim a stravu.

restartnisa turistika Slovensko Vysoké Tatry
Foto: Execom99

Pár rád a tipov na záver

Aj keď sa môže spočiatku túry zdať, že výstup na Kriváň nie je náročný a pripomína skôr prechádzku po lesných cestičkách, opak je pravdou. Ide o vysokohorskú túru, a preto by ste nemali podceňovať hlavne kvalitnú výbavu a pevnú obuv, ktorú oceníte hlavne keď budete zostupovať smerom nadol strmým svahom. Na veľkom úseku oboch trás sa vám zídu taktiež trekingové paličky, ktoré vám pomôžu hlavne ak máte problémy s kolenami.

Nezabúdajte na dostatok tekutín a jedla, keďže sa po ceste nenachádza žiadna chata, kde by ste si mohli doplniť sily a oddýchnuť. Síce na trase natrafíte na niekoľko vodných zdrojov, ich pitie sa moc neodporúča, keďže sú často znečistené napr. popadanými stromami.

Nepreceňujte svoje sily, aj keď výstup na Kriváň zvládne aj človek, ktorý nemá až takú dobrú kondičku, treba si uvedomiť, že v užších a exponovaných úsekoch môžete spomaľovať ostatných turistov a taktiež riskujete svoje zdravie. Ak si netrúfate až na vrchol alebo sa zhorší počasie, nie je žiadna hanba to otočiť; Kriváň tu je a bude stále, a môžete to vyskúšať znovu nabudúce.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 134