Väčšina z Váš asi pozná okresné mestečko Senec . Leží neďaleko Bratislavy a jeho strategicky celkom dobrá poloha (30km od Rakúskych aj Maďarských hraníc ale aj od Malých Karpát) otvára rôzne skvelé možnosti aj na cyklovýlety.
Veľmi známe sú Slnečné jazerá , ktoré navštevuje v lete aj mnoho zahraničných turistov. Na južnej strane jazier sa nachádza vlaková stanica a kúsok od mesta vedie aj diaľnica D1, takže je celkom jednoduché sa sem dopraviť a možno sa aj ubytovať na pár dni . V tomto článku Vám priblížim môj obľúbený cyklovýlet okolím a “možno” v ďalšom napíšem čo všetko sa tu dá vidieť a zažiť.
Vlaky ZSSK sú ráno väčšinou dobrý nápad
Keďže trocha šetrím sily, tak prichádzam do Senca vlakom, ktorý chodí pomerne často a za pár drobných Váš aj s bicyklom odvezie kam len chcete. Vystupujem na stanici, prakticky pár metrov od slnečných jazier, kde začínam dnešný cyklovýlet.
Je tu vybudovaná cesta okolo jazier, na ktorej stretávam bežcov a nordic walkerov. Asi po 2 km pri Aquaparku opúšťam jazerá a vydávam sa na sever. Za čerpacou stanicou už je značený cyklochodník (vedie zo Senca do Pezinka) cez osadu Martin. 90% ľudí z okresu ani netuší že existuje táto malá osada.
Je tam pár domov, ale napríklad aj prírodná rezervácia “ Morské oko Martin” a krásne lesy plné lesných cestičiek . Jednou sa vydávam za osadou mierne do kopca, ale len mierne – veď ma poznáte 😊 . To ticho a úžasný spev vtákov je ako balzam na dušu. Po chvíľke “stúpania” sa dostávam na okraj lesa, odkiaľ mám namierené do obce Viničné. Našťastie skončilo stúpanie a už sa po asfaltke púšťam dole do centra obce , kde ma čaká malé občerstvenie. Táto lokalita je skôr známa svojim vínom a husacinou.
A to špeciálne ďalšia dedina na mojej trase – Slovenský Grob. Z Viničného sa tam dá dostať po hlavnej ceste, ale ja mám radšej poľnú cestičku vedľa jazera na konci obce (Viničianský kanál) .
Slovenský Grob – raj husaciny
Slovenský Grob – raj husaciny v tomto Malokarpatskom regióne. Ak sa nemýlim , je tu okolo 20 podnikov s možnosťou konzumácie a degustácie (aj s ubytovaním ) . Ale odporúčam tu navštíviť aj krásnu Kaplnku Sv. Anny alebo tiež kaplnku Sedembolestnej Panny Márie z 18. storočia.
A po troche kultúry pokračujem po hlavnej ceste cez novo vybudované sídliská vedľa Šúrského lesa – na Čiernu vodu. Ako som už poznamenal sídliská a domy vedľa seba sa mi tu veľmi nepáčia, tak to len rýchlo prejdem, aby som sa čím skôr dostal opäť do lesa – Šúr je národná prírodná rezervácia a mohol by som pisať dlho ako to celé vzniklo, fauna, flóra atď. Nachádza sa tam náučný chodník , odporúčam sa tam prejsť, je to veľmi zaujímavé.
Sú tam aj dva krásne rybníky, ktoré mám v plané obísť a pri druhom si dať pauzu a načerpať trochu energie.
Po Jurave do Ivanky pri Dunaji
Sú dve možnosti ako pokračovať. Jedna je na Svätý Jur a stúpanie do Malých Karpát, alebo cez cyklochodník “Jurava II ” smerom na juh po rovinke až do Ivanky pri Dunaji.
Áno, “B” je správne. 😊 Novo vybudovaný cyklochodník vedie popri vode (Šúrsky kanál), takže je to celkom fajná trasa s dĺžkou asi 7km. Na konci je križovatka s veľkou tabulou, prakticky ju nemôžete minúť.
Štefánikova mohyla
Je tam značka s nápisom Mohyla M.R.Štefánika – 1,7 km. Bola by škoda toto pamätné miesto nenavštíviť , obzvlášť keď tam vedie cyklochodník. Po ceste je vidieť letisko v Bratislave a keď mate šťastie, tak aj pristávajúce lietadlá. Po selfie pred Mohylou (robí to každý, tak prečo nie aj Vy ?) sa tou istou cestou vraciam do Ivanky kde sa v centre pripojím na ďalší cyklochodník v smere do Bernolákova. O Ivanských trailoch som už pišal minule, teraz sa pokochám v Bernolákove trocha.
Theresia Chateau
historický barokový kaštieľ v Bernolákove. Je tam krásny kaštieľ postavený v 18. storočí (Jozef Esterházi) . Okolo kaštieľa je krásny park (dá sa poprechádzať) ktorý funguje ako aj golfový areál, ale je tam aj výborná reštaurácia. Po chvíľke oddychu a kávičke po ceste späť na cyklochodník sa ešte zastavím pri zrúcanine hradu Čeklís, odkiaľ je krásny výhľad na okolie. Hneď oproti je stĺp hanby zo 17. storočia a pamätná tabula Antona Bernoláka, po ktorom je obec pomenovaná. (pôvodne mala názov Čeklís).
Tak a po historicko- kultúrnej vsuvke sa vrátim na cyklochodnik a zdolávam popri Čiernej vode medzi stromami pomerne ľahkých 5km do Novej Dedinky, kde s pocitom mierneho hladu robím poslednú “gurmánsku” prestávku. Je tu výborná reštaurácia pár metrov od cyklochodnika, kde si dám zaslúžený radler a fenomenálnu miestnu rybaciu polievku (halászlé).
Návrat do Senca
Do Senca to mám ešte asi 8km po hlavnej ceste, ale dnes to bude pokračovať pri Čiernej vode a poľných cestičkách. Mam rád tieto trasy.
Nejazdia tam autá, je tam pokoj, ste pri vode máte pocit, ako keby sa zastavil čas. Je to taká pohoda na záver.
Posledný kilometer sa ale už musím pripojiť na hlavnú cestu, obehnem “kruháč” a tých pár sto metrov k železničnému priecestiu a stanici už dávam v relax tempe.
Vlaky to istia
Tento nenáročný cyklovýlet v dĺžke asi 50km je vhodný aj pre deti alebo rekreačných cyklistov, kedykoľvek sa dá prerušiť v prípade zlého počasia. Či už vo Viničnom zmeníte smer a pôjdete do Pezinka na vlak (3km), alebo v Ivanke pri Dunaji , prípadne v Bernolákove využijete vlakové spojenia, je to len na Vás.
Samozrejme tých možnosti tu je strašne veľa, ja som sa Vám snažil priblížiť hlavne cyklotrasy v peknom prostredí, trocha histórie a miesta, ktoré sa oplatí vidieť.
Tento región ma veľký potenciál a určite stojí za návštevu.