Stretli sme sa len náhodou. V plavkách, v kadi, v Liptovskom Jáne. Relaxujúc v príjemnom perličkovom kúpeli som počúval nadšené rozhovory skupinky kúpajúcich sa bežcov o akcii, ktorú práve pripravujú. Ich nadšenie bolo natoľko nákazlivé, že som sa rozhodol urobiť s nimi rozhovor a podporiť tak túto milú akciu ktorej sa možno aj osobne zúčastním. Víno i beh mám totiž veľmi rád. 🙂
Vinohradnícky bežecký cross festival. Kedy, ako a prečo?
Nultý ročník Vinohradníckeho bežeckého festivalu štartuje 20.10.2018 o 11. hod. Spája skvelé crossové podmienky našich viníc, lesov a skvelého biovína do jedného krásneho projektu s názvom Biobeh vinohradmi.
Podľa zápalu s akým akciu organizujete predpokladám, že Veľký Krtíš je plný bežeckých nadšencov…
Náš bežecký klub – Bežci VK vznikol z iniciatívy rozširovať tento časovo a finančne nenáročný šport medzi nadšencami pohybu. Keď sa vyberiete behať vo Veľkom Krtíši stále stretnete mnoho
ľudí. Sú to bežci nadšenci, bežci skúsení aj začiatočníci. Združenie má viac ako 20 členov a rozširujeme sa, reprezentujeme náš okres na mnohých štátnych aj medzinárodných bežeckých podujatiach.
Predstavte nám trochu Veľký Krtíš.
Náš región je polohou na Južnom Slovensku rozlohou najväčší okres v SR. Nachádza sa tu množstvo zaujímavostí a pochádza od nás mnoho významných osobností, ako sú August Horislav Škultéty (Veľký Krtíš), Imre Madách (Dolná Strehová), Július Pántik (Stredné Plachtince), Štefan Kvietik (Dolné Plachtince), Milan Kňažko (Horné Plachtince), Ján Fekete (Modrý Kameň), Ján Jančovic (Pôtor), Ján Čaplovič (Príbelce), Kálmán Mikszáth (Sklabiná), Peter Cmorík (Veľký Krtíš) a samozrejme známy športovci ako Marek Penksa, Róbert Semeník, Slavomíra Sľuková a mnohí ďalší.
Naša oblasť je známa množstvom vinohradov, ktorému sa tu darí vďaka výborným poveternostným podmienkam, máme tu množstvo pivníc a vinárskych oblastí po celom okrese. Rovnako sú známe Modrokamenské sady so stromami gaštana jedlého, pravidelne sa organizujú gaštanové slávnosti, gaštany sa však na jeseň dajú zakúpiť od domácich pestovateľov a predajcov.
Modrý Kameň je známy tiež svojim Hradom, súčasťou ktorého je aj Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. Nad hradom sa vyníma kalvária, ktorú ak zdoláte, naskytne sa Vám nádherný výhľad na celé mesto Veľký Krtíš a jeho široké okolie. Pri obci Sucháň sa nachádza trúbiaci kameň, ku ktorému vedie z obce náučný chodník. Pri obci Príbelce sa oplatí zavítať do miestneho pieskového lomu, kde okrem skamenelín lastúrnikov a kostí rýb nájdete aj stovky prahistorických žraločích zubov.
V Želovciach sa nachádza Zichyovský kaštiel, odkiaľ môžete navštíviť lesopark Šóšár (Slanisko, bývalé kúpele), ktorá návštevníkom ponúka okrem relaxu a opekania vo voľnej prírode aj známy prameň pitnej minerálnej vody. V priľahlej dedinke Kiarov sa nachádza prírodná rezervácia – Kiarovský močiar.
Na potulky sa môžete vybrať do Hrušova na turistiku Čabraď (slovenské Matchu Pitchu), odtiaľ máte blízko na výhliadkovú vežu na kopci Opavská hora pri obci Opava – Lazy, z ktorej vidieť široké okolie. Ostatné pozoruhodnosti okresu ponúkame na stránke tu.
Kto obľubuje vodné športy môže sa vo Veľkej Čalomiji zastaviť splavovať Ipeľ, kde vďaka projektu je možnosť zapožičať si celú výbavu aj so všetkými súvisiacimi službami. Kto má rád bezpečnejšiu vodu stačí navštíviť krásne zrekonštruované kúpalisko a wellnes Dolná Strehová. Kto však obľubuje bio – máme priamo v meste Biokúpalisko Krtko spojené s plavárňou a ostatnými športoviskami.
Domin & Kušický Vinohrad Kaštieľ v Želovciach Veľký Krtíš
Ako vznikla myšlienka biobehu vinohradmi?
Po rokoch sme nová generácia bežcov založili združenie a krosovú trať na horu Babka sme si veľmi obľúbili ako náročnejšiu tréningovú trať. Dlhšie sme sa pohrávali s myšlienkou pozvať sem aj iných bežcov, aby spoznali krásy našich lesných cestičiek. K tomu sa pridala ochota a nadšenie majiteľov okolitých vinohradov – Domin & Kušický. Ambasádorkou behu sa stala pani Diana Kušická, ktorá sama uvažovala spojiť šport a kultúru dobrého vína do spoločného projektu.
Čo čaká návštevníkov biobehu?
Návštevníci biobehu sa môžu tešiť na šťavnaté kopčeky vo vinohradoch aj na priľahlom lesnom teréne, kde sme pripravili pre bežcov krásny okruh 7 km v tvare veľkého hroznového strapca.
Rovnako nordic walking dostal svoj priestor s traťou 4km. Počas celého dňa je možnosť v rámci areálu vinárstva navštíviť apiterapeutický domček. V cene štartovného je štartovné číslo, pamätná medaila, vínny pohár, vrecúško na pohár, žetóny na ochutnávku, občerstvenie na trati, bohatý hudobný program, aj s hudobným hosťom. Registračný link tu.
Beh a víno. Čo tieto fenomény spája?
Ku kvalitnému výkonu je potrebný kvalitný servis. Preto práve ekologické prostredie, v ktorom sa biovíno pestuje, je zárukou krásneho športového zážitku a príjemne stráveného času po skvelom bežeckom výkone. K tomu ponúkajú pivnice vinárstva degustačné prehliadky, kde sa dozviete ako pestovať ekologicky vinič a dopestovať tak lahodné a kvalitné víno a mnoho iných zaujímavostí.
Ekologické poľnohospodárstvo prispieva k udržovaniu vyváženej kultúrnej krajiny a vytvára podmienky pre prosperitu vidieka. Pri svojej práci sa opierame o znalosti biológie rastlín, o zákonitosti rastu, o vplyve rôznych faktorov pôsobiacich na rastlinu a rozumne ich využívame. Pritom sa zriekame použitia akýchkoľvek syntetických agrochemikálií zo skupiny hnojív, pesticídov a geneticky modifikovaných organizmov.
Hlavnou motiváciou produkovania biovín je vysoká nutričná hodnota, čistý, zdravotne nezávadný produkt, nezaťažený chemickými reziduami, ktorý má svoj charakter. To môže vinár dosiahnuť iba vtedy, ak do vína nepridáva žiadne umelé aditíva, ktoré menia vôňu, farbu, chuť, ale všetko ponechá na čistotu z prírody.
Záverečná degustácia biovína. Veríte si, že sa je na čo tešiť?
Kto ešte nepozná značku vína Domin & Kušický, si položí otázku: Prečo ho pijem až dnes po prvýkrát? Určite bez fľaše vína domov neodíde. 🙂
Domin & Kušický Domin & Kušický Atmosféra vinohradov Domin & Kušický Domin & Kušický Biobeh Veľký Krtíš
Sen vybudovať vinárstvo si splnil zakladateľ spoločnosti Ing. Ján Domin v roku 2001 a keď vinárstvo, tak ekologické. Veď už v roku 1991 bol priekopníkom biovýroby na Slovensku. Prečo v Krtíši, na južných svahoch tohto bohom zabudnutého kraja? Tu prežil najkrajšie roky, predsedal družstvu v Neninciach, kde sa dorábali nielen na Slovensku známe odrodové vína, také odlišné od ostatnej výroby v časoch minulých.
Do rodinného vinárstva sa pridala dcéra Diana, zať Tibor a netreba sa báť o budúcnosť, lebo obe ich deti už tiež pracujú vo firme. Patrícia má na starosti marketing a Dávid končí štúdium vinohradníctva a vinárstva v Lednici. A keď hovoríme o rodinnej firme, myslíme to doslovne, lebo ruku k dielu prikladá aj Tiborov brat Róbert a jeho dcéra Adriana.