100km Cyprus trails: Paphos ako spojiť traily, spoznávačku a históriu

Ako sa zabaviť v meste? Plán bol dať 15 km denne po svojich. Ale ako ich spojiť so spoznávaním historického Paphosu?

Sea Caves

Dobrý začiatok sú Sea Caves. Morské jaskyne nájdete na konci mesta v dedinke Peyia. More ich vytváralo tisíce rokov. Kedysi v nich žili aj tulene. Vyhnala ich až stavebná činnosť. Od jaskýň vedie od nich terénny chodník popri pobreží až k mestu. K jaskyniam samotným sa však pešo nedostanete. Iba na člne.

Sea caves

Ak sa chcete výkonnostne utýrať, kľudne si vystačíte aj s centrom mesta.

Moutallos Cliffs

Najprv som vyrazil na jaskynné chrámy Moutallos Cliffs. Moutallos je hranica medzi starým a novým mestom, ktorá sa nachádza na okraji útesu. Na dne útesu sú prírodné jaskyne nedozierneho významu. V súčasnosti je Moutallos takmer opustený, pretože jeho bývalými obyvateľmi boli cyperskí Turci, ktorí boli po tureckej invázii na Cypre v roku 1974 nútení odísť a presťahovať sa na severnú stranu. Po rozdelení oblasť obývali utečenci cyperských Grékov. Preto bolo cieľom vytvoriť podzemný pamätný priestor, ktorý bude rozprávať históriu oboch komunít na Cypre, cyperských Turkov i Grékov.

Mouttalos Cliffs
Mouttalos Cliffs

Ale bol som sklamaný. Všetko zavreté. Po krátkej obhliadke som zbehol k moru. V Paphose vedie popri pobreží skvelá cyklotrasa. Prirodzene je to priestor pre všetky druhy športov. Kým som sa dostal k hrobkám kráľo, mal som za sebou prvých 8 km.

Aj v Paphose sa to dá a v Bratislave nie

Hrobky kráľov

Ako prvú zastávku odporúčam rozsiahlu nekropolu zapísanú v Unesco- Hrobky kráľov. Monumentálne podzemné hrobky vyrezávané z pevného kameňa siahajú až do helénistického a rímskeho obdobia. Určite neobíďte, stoja za to. Areál je rozsiahly, presuny behom s krátkymi zastávkami mi zabrali viac ako hodinu. Ak sa však chete konfrontovať s históriou, tu všetko začína.

Po perfektnom cyklochodníku sa dostanete k jaskynnému systému, zrúcanine Toumpallos.

Toumpallos

Svätyňa Apolla. Komplex podzemných jaskýň mi svojimi rozmermi vyrazil dych. Je vytesaný do prírodnej skaly. Pozostáva z hál i prepojovacích chodieb. Pôvodne bola oblasť identifikovaná ako tábor Ptolemaiovcov, ale posledné výskumy predpokladajú, že fungoval ako chrám zasvätený bohovi Apollovi.

Nemlžte to obísť. Choďte dnu. Je to bezplatné a možno aj najzásadnejšie, čo v Paphos uvidíte. Okrem archeologického parku, na ktorý si treba poklusom vyčleniť ďalšie dve hodiny času.

Kato Archeo Park

Dom Dionýza, Orphea, Theseusa, načo pokračovať. Archeo park. Jedinečné pamiatky, fresky, románske pamiatky robia z Cypru raj pre historikov. Archeologický park Kato Pafos (Paphos) je jedným z najdôležitejších archeologických nálezísk na Cypre a od roku 1980 je zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Park obsahuje zväčša rímske pamiatky od 4. storočia pred n. l. až do stredoveku. Zložité mozaikové podlahy štyroch rímskych víl (domy Dionysos, Theseus, Aion a Orpheus) predstavujú jedinečné výjavy z gréckej mytológie. 

Je neskorý večer. Mám dosť. Dnešná bilancia: Jeden deň v Paphose, 28 km v nohách, ani som nevládal pivo vypiť. Áno. Dá sa trailovať aj v Paphose samom. Sea Caves, Mouttalos Cliffs, hrobky kráľov, Toumpalos a Kato Archeo park. Ak to zoberiete v tomto slede, jedno nasleduje za druhým a skončíte v historickom prístave. Po celom dni a 28 km v nohách som si odtiaľ radšej zavolal taxík. 🙂

Ďalšie diely Paphos – Cyprus

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 118